Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(18)!


Recommended Posts

Buna, dragele mele,.Sunt putin trista, ieri seara s-a intarit burtica tare si m-am cam speriat, asa ca azi am mers la dr si la eco mi-a zis ca sunt contractii nedureroase si sa stau in repaus,Insa ce m-a suparat este ca bebe are circulara pericervicala, adica cordonul in jurul gatului.Oare se mai poate da jos sau e vreo problema?Dr a zis ca trebuie sa vedem in timp ce se mai intampla insa eu deja sunt agitata.

Va doresc muuulta sanatate si sa de dumnezeu sa fim toate fericite la final cu bebeii sanatosi

 Eu din cate am citit asta nu reprezinta o problema majora, in sensul ca bebele se misca, chiar daca e acum cu capul in jos pana pe la 36 de saptamani (parca!), e posibil sa se tot intoarca in sus si in jos de mai multe ori, deci se poate rezolva de la sine. Oricum cordonul e destul de lung, atat de lung incat un bebelus cu cordonul netaiat si placenta neeliminata sa poata suge la sanul mamei sale, si avand in vedere mediul in care sta si substanta cu care e acoperit, cordonul aluneca si pe gat, si pe corp foarte bine. Nu te agita ca nu ii face bine lui bebe  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salutare ,

flower, e grasunica bebelina felicitari.

denisa , lA MULTI ANI mamei tale

Am si eu durere la urinare noaptea mai ales cand se aduna mai multa,dar trece dupa,

In dimineata asta m-am trezit cu durere groaznica in piciorul stang, am plecat repede la maternitate, mi-am facut si analizele. M-a vazut doctorita, pe minunata masa+palpat e ok colul nu e afectat bebe, doar zicea ca e o criza de sciatica, asa ca de la 10 sunt in pat cu calmante supozitor si no spa, acum sunt ceva mai bine,,,sper sa treaca...

Cosmina, cred ca intr-un fel tot va trebui sa reduci cantitatea de munca in ultima luna si apoi 1*-2 luni dupa nastere...ulterior daca apelezi la o bona cu siguranta te vei descurca.

Multa sanatate fetelor racite!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexandra, tie ce ti-au spus,se poate naste normal?cu cordonul in jurul gatului?aaaa si inca ceva, bebe inca nu e intors cu capul in jis.va pup

Da, bineinteles ca se poate naste, e unul din miturile false ale nasterii. Am inteles chiar ca-i semn bun daca are cordonul pe dupa gat - inseamna ca e lung si bine :)! Oricum, pana la momentul nasterii copilul se mai poate intoarce, poate sa mai faca multe si cu cordonul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eeeeexact! Sunt bune de ceva?

La mine au avut efect

multumesc frumos pt urari fetelor. 

 

anaraluca si la mine e deja bebe cu capul in jos. in ultima vreme simt ca ma preseaza pe vezica si merg f des la baie chiar daca nu fac f mult. 

 

ma pregatesc sa dau o fuga pana la posta ca mi-am cumparat o perna pt gravide de pe mercador. sunt tare curioasa cumm e in realitate. voi ati folosit perna pt gravide? 

Eu am o perna pentru alaptat luata de la Real, dar e foarte buna si pt gravide. O noapte am dormit fara ea si m-au durut soldurile. E foarte utila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insa ce m-a suparat este ca bebe are circulara pericervicala, adica cordonul in jurul gatului.Oare se mai poate da jos sau e vreo problema?

Si eu am nascut-o - natural - pe Clara cu cordonul de 2 ori in jurul gatului.

 

Eeeeexact! Sunt bune de ceva?

Hmmm...deocamdata nu simt nimic de la ele...le iau doar de ieri, poate necesita tratament mai indelungat..

 

In dimineata asta m-am trezit cu durere groaznica in piciorul stang, am plecat repede la maternitate, mi-am facut si analizele. M-a vazut doctorita, pe minunata masa+palpat e ok colul nu e afectat bebe, doar zicea ca e o criza de sciatica, asa ca de la 10 sunt in pat cu calmante supozitor si no spa, acum sunt ceva mai bine,,,sper sa treaca...

Bine ca e totul bine cu sarcina!! Imi pare rau de sperietura si dureri!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu iau aspenter. Inca de la inceput, o pastila la 2 zile. si dr. mi-a zis clar ca le voi intrerupe in sapt 37. ca apoi sa n-am probleme de sangerare la nastere.

intrebare, (drianny, esti pe faza?) : am primit set de forfecuta si unghiera pt bebe . au fost ale unui pui despre care stiu ca la nastere s-a infectat cu stafilococul auriu. e safe sa le folosesc? care-i treaba cu stafilococul asta? cat e de contagios? pt bebe, ma refer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...