Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(18)!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Simona, e bine sa nu te iei după nimeni, nimeni nu știe ce ne rezerva viitorul, lăsa pesimistii si alarmistii deoparte. Tu ești mama si cei face fata f bine. Are Dumnezeu grija de asta. E important sa ii responsabilizezi pe toți, fiecare sa facă ceva, dar sa se abtina de la comentarii. Eu nu am făcut așa si am suferit f mult. De data asta, nu mai fac așa, nu mai menajez pe nimeni, nu ma mai compar cu nimeni, nici pe copil, cui nu ii convine, asta este.

 

Cosmincristina, odihneste-te! Drum bun! Ai sa vezi, o sa te descurci cu bebe, important e sa stabilim rutina copilului. Si eu mizez pe asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata si de la mine!

felicitari anaraluca si celor care au avansat sau sunt gata cu cumparaturile, eu sunt mai ca rali,...am doar caruciorul care este intr-adevar compatibl cu landoul si scoica din setul inglesina zippy  [pk] (ne-am cam scos la faza asta!)

 

multumesc de pont rali, o sa analizez patuturile bertoni...sper ca live pt ca este o mare diferenta intre patuturi: cele mai ieftinute fosnesc si nu sunt deloc stabile,cele mai calitative sunt dintr-un alt material (nu stiu cum se cheama exact, dar nu fasaie [:)]) si sunt solide; e cam diferenta pe care vazut-o si la materialele carucioarelor; de ex in kika au acum o ofertarde carucior 3in 1 la 9 mil (sau ceva de genul, nu retin marca), parea f frumos de la distanta, dar daca puneai mana nu se compara cu unul chicco sau inglesina...

 

imunitate crescuta pt puii mari! [:)]

 

si eu ma bazez pe instinctul de mama, pe discutiile cu voi, dar si pe sfaturile prietenelor cu bebei -dar atunci cand le solicit (ca in rest ma scot din sarite  acela 'sa nu faci /sa faci asa')!

 

miracol, ti-am admirat miracolele...sa fie sanatosi, dragii de ei!! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!!

 

Scrisesem o ditamai postarea si am pierdut-o [batcap]

 

Imoimo, ești mai bine cu alergia?

Fetele cu copilasi la grădi, ce le dați pt imunitate?

Cu alergia sunt ok acum! Mi-a trecut la putin timp dupa ce am intrat in casa ieri. Cu ocazia asta m-am si "imunizat" pt cateva saptamani.  Ciudata alergia asta a mea. O am doar de cativa ani.

 

Pt imunitate noi suntem acum pe Septilin. Inainte i-am dat Alvityl. Ambele functioneaza la noi. Apoi o sa continui pana in noiembrie cu diverse: Colostrum, poate First Defense...Clara anul trecut tot facea pneumonii si bronsite...dar tot dandu-i tot felul de siropele vad ca nu a mai facut nimic asa grav dr vre-o jumatate de an ci doar maxim rosu in gat si mucisori.

Bronhovaxom nu i-am dat ci Ribomunyl  anul trecut- sunt f asemanatoare. A fost ok doar ca mai greu cu administrarea, nu vroia sa le ia sub nici o forma. De asta nici nu am dus tratamentul la capat.

In paralel cu siropelele de imunitate ii dau si niste multivitamine - acum suntem pe unele de la Beres, inainte i-am dat Lion Kids....tot asa... Clara e si cam slabuta si nu sta excelent cu pofta de mancare altfel.

 

Eu am inceput sa-i dau lui Rares de la inceputul lui octombrie urmatoarea schema:
10 zile sirop First defense
10 zile bronhovaxom
10 zile Imunice
Schema o repet 3 luni la rand

Spune-ne si noua te rog cum va merge cu First Defense, ca ma bate gandul sa ii dau si Clarei dupa ce termin cu Septilin.

 

Apoi am fost la soacra-mea unde ni s-a descris viata dupa copil: o sa faci depresie postnatala, nu o sa mai dormiti, nu o sa mai aveti viata, copilul o sa planga si o sa aiba colici, sa nu il tinem in brate ca se invata asa, iar cand vine cineva in vizita sa nu ii lasam prea mult sa tina copilul in brate! Imaginati-va reactia cand le-am spus ca o sa il purtam in wrap inclusiv in casa!!! Nu stiu de unde am avut atata zen sa ignor tot! Si nici macar nu am nascut! Cred ca trebuie sa ma astept ca toata lumea o sa aiba impresia ca stie mai bine decat mine dar cu toate nesigurantele mele de noua mamica, sunt hotarata sa fac asa cum consider eu si sotul ca e mai bine pentru copilul nostru. Aaa, la faza cu wrapul a incercat sotul sa le explice ca ajuta la reglarea respiratiei, a caldurii corpului, copilul se simte mai in siguranta etc, eu bineinteles ma umflam in pene ca uite ce bine stie :)))

Offf...te inteleg perfect cu soacra. [batcap]  Din pacate nu cred ca exista vre-o solutie de contracarare....pe mine m-a terminat maica-mea dupa ce am nascut...si inca continua sa o faca [batcap] Singura strategie ok e sa spui ca ei si sa faci ca tine, eu la concluzia asta am ajuns, din pacate [batcap] Iar in primele luni dupa ce se va naste bebe o sa incerc sa stau cat mai departe de toate persoanele care stiu ca dau sfaturi "prietenoase" - ca stiu din experienta ca atunci nu voi sta tocmai ok la capitolul "zen". Cu Clara am avut muuuuulte certuri cu mama pe tema asta... [batcap]

 

 

Eu matinala desi tare imi doream sa mai dorm, toata noaptea m-am foit si m-am sucit spre disprearea sotului [:-)))] . Mai sunt si nopti asa.

Me to [batcap]

 

Neata buna, pentru cine e buna ca pentru mine nu prea. Ieri am facut toata ziua de mancare, dar ce pot sa spun este ca in nici o zi nu stau chiar deloc, nu am cand. Nu am alt copilas ca de as fi avut nu stiu ce m-as fi facut. Sincer, sunt disperata ca nu stiu cum o sa ma incadrez cu tot ceea ce am de facut in decursul zilelor dupa ce voi naste. Cu siguranta fiecare dintre noi suntem la fel, mai mult sau mai putin, dar pur si simplu nu stiu ce sa ma fac cu organizarea timpului. Fiecare minut si secunda sunt programate sa fac ceva, de aceea nici nu prea apuc sa scriu desi va citesc. ma tot gandesc, cele care mai aveti un copilas cum faceti fata. Eu lucrez si acasa, am foarte multa treaba la servici, dar imi si place si imi doresc sa muncesc si trebuie sa muncesc, dar parca nu imi mai ajunge timpul de pe acuma, apoi dupa ce voi naste...... Nu stiu cum va fi. Sper ca instinctul de mama sa ne accelereze mai mult.

Asa simteam si eu la prima sarcina...ca voi fi depasita de situatie dupa ce nasc...La mine solutia a fost sa ii deleg sotului o gramada de sarcini pe care le faceam doar eu inainte; a doua soutie a fost sa nu mai fiu asa perfectionista  (ca eu una eram f perfectionista) si sa inchid ochii cand sotul nu facea totul exact cum mi-as fi dorit [:-)))]

Stai linistita ca se vor rezolva toate. Gadeste-te ca dupa ce vine bebe o perioada nu te vei duce la servici si vei avea mai mult timp acasa.

 

Fetelor, sunt deja de aproape o luna acasa si incep sa simt nevoia de a face si altceva [batcap]  Si in sarcina trecuta am suferit de asta, mai ales dupa o perioada buna de stat cu bebe acasa de-abia asteptam sa ma intorc la servici. Nu sunt facuta sa fiu casnica [batcap] O sa caut ceva cursuri....nu stiu, orice doar sa mai schimb atmofera si sa mai socializez.

Noroc ca exista forumul, ma mai scoate din activitatile de rutina [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor!!

 

nici eu nu am avut o noapte tare buna...vad ca nu prea mai pot dormi bine...

 

felicitari celor care au cam terminat cu achizitia lucrurilor pt bebelushi. voi incepe si eu sa cumpar cate ceva incepand de luna viitoare. am 4 we la dipozitie sa imi iau ce cred eu ca am nevoie. restul, va ramane in sarcina sotului. din fericire am 4 liste si atunci cand voi merge la shoping, voi sti exact ce trebuie sa iau.

 

instinctul de mama isi va spune cuvantul la momentul oportun. de asta nici nu imi fac griji. si in plus avem atatea lucruri care ne inconjoara menite sa ne faca viata noastra si a bebelushilor mai usoara. si mai mult decat atat, chiar nu suntem singuri pe lumea asta.

va doresc o zi minunata !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, fetelor!

Si eu tot dupa o noapte agitata de somn....dormit mai mult in fund pe canapea si bebe foarte agitat...cred ca si el a avut insomnie  [:-)))]

 

Terminata de plictiseala sunt si eu...imaginati-va de la 1 mai in concediu....eu obisnuita sa umblu prin lume non-stop....mereu cu cate 200 pasageri noi...mereu la curent cu barfele despre cei 200  [:-)))]

Cred ca de aceea am si starea asta proasta....de cate ori il aud pe sot ca a ajuns printr-un port care imi placea....subit imi pica pe el pentru vreo 2 zile

Doar el e de vina...cine altcineva?...e singurul disponibil  [:)]

Legat de "sfaturi" si acum imi aduc aminte, atat de afectata de ele....ca dupa un anumit nr. aveam impresia ca eu sunt cea mai oribila mama din lume....asa parea

Acum vreau sa nu ma mai las afectata....sa tin socrii la distanta...mama e in Italia...asa ca sper sa iasa mai bine

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de "sfaturi" si acum imi aduc aminte, atat de afectata de ele....ca dupa un anumit nr. aveam impresia ca eu sunt cea mai oribila mama din lume....asa parea

 

Exact acelasi sentiment il aveam si eu.... :( Dar stiu ca nu e asa si sper sa fiu mai puternica de data asta [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina,drum bun la Bucuresti, ai grija sa nu te obosesti foarte tare. Si eu cand fac mancare si stau mult in picioare, la fel patesc. Asa ca trebuie sa o luam mai usor, n-avem ce face, nu mai suntem ca inainte de sarcina.Dupa ce nastem cu ajutorul Domnului, o sa ne revenim, pana atunci mai tragem aer in piept si dam inainte.

 

Cat despre pareri, sfaturi si alte minuni, sunt convinsa ca vor veni cand mi-e lumea mai draga, la fel cu sentimentul ca sunt cea mai rea mama. Dar, la fel sunt de parere ca trebuie zis ca ei, facut ca noi. Ca pana la urma nu ti-l creste nimeni, nu sta noaptea nimeni cu el, nu il alapteaza nimeni .... mama si tata stiu ce au de facut, punct.

 

Oare Marie ce face? Sper ca e bine si cu baietii tot la marsupiu.

 

Alexandra, unde umbli?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...