Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

supraveghere lectii


Mickyyy

Recommended Posts

Cine vine intre 11:45 - 18:30 nu prea mai face altceva... 

 

Pai nici nu caut pe cineva care sa mai aibe si un alt job, ca nu ar face fata!

Nici fosta doamna invatatoare pensionara nu ma incanta, vorbim totusi de mai multi copii, si chiar daca sunt mari, au inca destul de multa energie.

 

monica, nu cred ca pot oferi carte de munca, dar pot oferi bani separat din care sa isi plateasca contributia la asigurarile sociale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cineva mai in urma spunea de "childminder".

Am dat un google, nu exista asa ceva la noi, sau la o cautare superficiala n-am gasit.

 

Nici nu stiu cum ar trebui sa functioneze, in baza caror legi ii poti angaja, e mult prea complicat. Se pare ca in afara e o solutie care functioneaza de ceva timp, dar la noi e un concept total nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, childminderii sunt un lucru uzual in UK, US, Irl etc...

La noi nu e incetatenit conceptul asta, in urma nu cu multi ani, nu-si punea nimeni problema ce face cu copilul dupa ora 12 cand termina orele de scoala. Mai pe vremuri femeile cam stateau acasa, pe urma cand majoritatea oamenilor aveau serviciu, cheia de gat si gata.

In ultimii ani au inceput sa se gandeasca la solutii (mediul privat) si sa infiinteze afterschoolouri, dar sunt destul de scumpe, raportat la salariile de pe aici. Si daca ai mai multi copii... In rest, piata "neagra" - bone, sau bunici/rude cine are (dar din ce in ce mai putini, caci varsta de pensionare a tot crescut)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu un copil, afterul e de departe cea mai buna solutie. Nu vei gasi nicaieri o bona la aceeasi bani care sa suplineasca cu succes un after.

Problema intervine de la 2 copii in sus, sau cum e cazul meu 3. La anul vor fi toate la scoala, asa ca fie optam pentru cheia de gat la cele mari si after la cea mica, fie pentru "bona" la toate. Ca altfel, after la 3 copii......ma distruge financiar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa angajezi tu persoana respectiva ci se autoangajeaza , sa spun asa , e self employed . Isi plateste taxele catre stat si lucreaza legal. La fel ca oricare alta persoana  fizica care presteaza servicii (zugravi , instalatori. etc )

 Numai ca trebuie sa stabiliti in scris niste conditii dar poti verifica cazierul , actele de studii. Trebuie sa stii pe mana cui iti lasi copiii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa angajezi tu persoana respectiva ci se autoangajeaza , sa spun asa , e self employed . Isi plateste taxele catre stat si lucreaza legal. La fel ca oricare alta persoana  fizica care presteaza servicii (zugravi , instalatori. etc )

 Numai ca trebuie sa stabiliti in scris niste conditii dar poti verifica cazierul , actele de studii. Trebuie sa stii pe mana cui iti lasi copiii.

Asta daca acea persoana se autorizeaza. Si isi va stabili tarifele in functie de costuri si de piata desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...