Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma simt cu musca pe caciula...poate am insistat prea mult cu subiectul alaptare si cat de benefic si usor si tra la la  dar sincer a fost fara nici o intentie malitioasa sau de judecata fata de fetele care au ales LP. Incerc sa incurajez cat pot si explic asa cum imi explic mie cand imi vine sa ma arunc de el etaj cu titi cu tot. Pt ca am trecut si eu prin destule faze si mi-am pus mii de intrebari si imi venea si mie sa mulg un biberon full si sa il indes pe gat copilei sa ma lase sa dorm....Vroiam sa ii las lapte lui D. sa ii dea el o noapte si eu sa dorm..sau sa il las pe el cu fata si eu doar sa alaptez. Toata chestia a fost hormonala..pe de-o parte imi venea sa ma dau cu capul de pereti de cat de mult vroiam sa dorm 3 ore legate si pe de alta nu puteam sa plec. Desi si soacra si D. s-au oferit sa stea cu ea sa o aduca la alaptat nu puteam fizic sa ma despart de ea. Am primit aici "palme peste cap" ca stau ca ursoaica si nu plec macar o ora. Desi atunci mi se parea normal imi dau seama ca eram usor dezaxata.

Abia acum pot sa ies fara sa intru in fibrilatie..bine nu mult dar suficient sa ma eliberez.

Mess nu o sa tina o vesnicie faza asta. Incet incet lasa-l pe sot sa stea cu ea. Imd dupa ce ii dai sa manace lasa-l pe el sa stea cu ea si iesi 10-15 min din casa. Asa aiurea doar ca sa tragi aer in piept. Sa iti dea bip sa te intorci in casa daca e nevoie daca nu bucura-te de timpul ala in care nu faci nimic.

Oxigen ai trait intr-un fel atatia ani pt ca in 2 luni sa se schimbe tot. E perfect normal.  Si eu am mers de 2 ori la lucru in loc sa ies la o cafea am mers sa imi saut fostii colegi. Asta cu toate ca eu nu mai am contract acolo ...imi era dor. Discutam acolo infocata despre servici [alcool]

Cele 6 ore din Timisoara au fost mare mare lux am inteles cum rezista Ele mama noastra eroina  ...prinde bine deconectarea si odihneste creierul.

[flo2]  AMA iarta-ma draga mea daca te-am facut sa te simti prost ..chiar nu asta a fost intentia si imi esti tare draga. Chiar o sa ne lipsesti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bobitule si mie mi se pare ca aveti o viata activa. Rebecuta are nororoc de parinti activi. Daca rezisti asa de bine in primele luni cu servici viata sociala si copil..nu imi fac nici un fel de griji pt tine [pk]

Aici incepe Festivalul de teatru clasic si asa ma mananca in fund sa merg si eu macar dupa o piesa 2-3 (e explus sa vad ceva) 

Dar cred ca merg dupa ce o culc pe pitica sa bag si eu o distractie mica ca tare bine mi-ar prinde.

Maria am inteles ca sunt nise virusi de enterocolita care circula in perioada asta. Multa sanatate sotului si distractie in parc [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca Happy s-a suparat din cauza alaptatului! Pe bune, doar nu e o tragedie ca nu alapteaza. Chiar atat de mare sa fie presiunea pe o mama care nu alapteaza?

Eu nu am simtit nici o presiune al Raul si chiar nu ma afectau povestile despre alaptat.

 

Oxana, sa ne spui cum ai rezolvat pb! Am vazut-o pe Leti pe FB. E o frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maeve, eu cred ca e mai degraba presiune autoimpusa. Ca eu am fost sfatuita din toate partile sa renunt la alaptat, adiac sa nu ma chinui ca nu are rost, oricum nu o sa prea am lapte si copilul creste la fel de bine si frumos si cu LP ( perfect adevarat partea a 2a).

Cel putin, eu niciodata nu am sfatuit pe nimeni sa mearga pana in panzele albe cu alaptarea. Nu scrie in CV nimanui cat a fost alaptat natural...nu am avut nici o pb in a-i da completare copilului cand am simtit EU nevoia ( pt linistea mea) . Si am tinut cont de toate sfaturile primite, dar asta cu nu da completare nu m-a "coafat". Am renuntat la completare cand m-am simtit eu confortabil ( asta e si pt Mess). Si cand m-am asigurat ca copilul ia bine in greutate cu laptele meu. Pana atunci nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...