Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

Mdaaa, situatia e urata tare. Se pare ca au aruncat cu jucariile in perete ca acum am vazut cum arata si peretele. Au stricat multe jucarii bune, printre care 2 trenuri si un camion bruder care a costat 50 euro.

 

La intrebarea "iti pare rau ca e stricat trenul?" imi raspunde cu "imi pare haios, ca acum va merge fara roti!" [smulgpar] . Cand i-am zis ca "v-ati jucat ca salbaticii" mi-a raspuns ca "nu, ca salbaticii n-au jucarii", offff chestii din astea... [fal]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si eu visam sa ajung cu Sebi la terasa si sa mananc o salata mare...a venit frigul pana mi-am facut curaj [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Ieri am fost la targ si langa e o terasa, dar a fost asa de suparat la targ ca dupa am plecat instant spre casa.

Vineri seara i-am taiat unghiile, dar au ramas 2 netaiate ca era prea agitat. Fix cu una din alea 2 si-a tras o zgarietura de i-a dat sangele [batcap]  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! S-a sculat si rata ...

 

Doxy asa frumos ti-a explicat Maeve ce-i de facut! Vorba ta, daca nu-i prea soft in cazul vostru, e ideal daca procedezi asa.

 

Maeve esti demna de felicitat pentru cum rezisti in conditiile date! Foarte frumos ti-ai descris motivatia pentru a rezista.

 

Mess, dincolo de ce transmiti in cuvinte (de cele mai multe ori impletit cu un umor bun), vad si la tine o dedicare totala pentru gandacelul mic, jumatate din oboseala ai putea-o elimina daca ai reusi sa te reglezi emotional sa fii mai detasata, singura ai recunoscut in multe situatii ca nu puteai adormi nici cand fata dormea, ei, daca reusesti timpul respectiv sa-l fructifici pentru odihna, deja mecanismele vor incepe sa se miste. Putin mai odihnita, sigur vei reusi sa deprinzi si scosul lapticului cu pompa, sa gasesti resurse, asa cum spunea Diana, sa iesi cateva minute din casa, apoi cu timpul 1-2-3 ore ... Totul e sa se produca clickul de inceput.

 

Apoi, chiar daca ajungi sa-i dai lapte praf nu-i un capat de tara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, merci de complimente! [flo2]

 

Si eu cred ca se face prea mare tam-tam cu alaptatul. Poti alapta bine, nu poti, exista lapte praf. Cred ca eu nu as fi avut nici o remuscare sa trec pe lapte praf. Nu inteleg vina asta resimtita, adica ce LM e asa o potiune magica care automat ii asigura absolt totul copilului (sanatate, noroc, inteligenta etc). Sunt mult mai multe chestii importante pentru un copil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maeve  [flo2]   O sa incerc sa nu mai postez pe aici cand sunt deprimata rau ca mai rau imi fac. Nu vroiam sa ma judece nimeni, nu vroiam o consolare, vroiam doar sa zic si eu care mie viata.... Dar aici nu e voie sa zici decat cat de bun e copilul, cat doarme, sau varianta cand copilul e solicitant cat de perfecta si dedicata esti ca mama. Nu exista sa te plangi de oboseala sau altceva, sa iti pui intrebari existentiale...

 

Si eu m-am plans acum vreo doua saptamani de iritatie la faldurile de la gat, nu e de la lapte la mine, e de la piele in exces. Am incercat de toate: uscat cu uscatorul, baneocin, sudocrem, crema de galbenele.... Nu trece, dar curat zilnic sa tin sub control... Daca gasiti ceva ce functioneaza ziceti.

 

Doxy, nu am renuntat imediat la muls, am chinuit sanul vreo 40 de min de era rosu . am incercat la ore diferite, in zile diferite, dupa ce am bagat spirulina si bere... Cateva picaturi si atat...

Acuma am renuntat la idei de astea "nematerne" de 2 ore de "libertate", dar is stresata ca la 5 luni ar tb sa ma duc la un curs sau sa ma intorc la munca... Si mai aud de copii care nu accepta biberon, lp...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mdaaa, situatia e urata tare. Se pare ca au aruncat cu jucariile in perete ca acum am vazut cum arata si peretele. Au stricat multe jucarii bune, printre care 2 trenuri si un camion bruder care a costat 50 euro.

 

La intrebarea "iti pare rau ca e stricat trenul?" imi raspunde cu "imi pare haios, ca acum va merge fara roti!" [smulgpar] . Cand i-am zis ca "v-ati jucat ca salbaticii" mi-a raspuns ca "nu, ca salbaticii n-au jucarii", offff chestii din astea... [fal]

 

Din ce povestesti are niste replici tipul ... te-a cam facut din vorbe.

 

Clar au simtit emotii deosebite ("imi pare haios") stricand jucariile, aproape il inteleg, fiecare avem, tendinta de a simti din cand in cand asta, iar daca voi nu aveti regula calara ca si Maeve cu distrustul lucrurilor ... copilul a facut cum a simtit in momentul respectiv.  E greu din postura noastra de parinte si judecand cu mintea noastra sa reactionam calm, folosind varianta ideala. Eu si in cazul acesta (daca as putea ... am si eu o doza de impulsivitate in situatii de genul) as alege sa fac asa cum a explicat Maeve, clar aia e cea mai buna varianta doar ca trebuie si pe termen lung continuata (conform zicalei: cu o floare nu se face primavara).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxy, ia intreaba-l ce ar trebui sa ii faci ca sa admita ca nu a facut un lucru bun, mai ales ca a stricat si peretele, sa vedem ce raspunde :)

Sa nu-i mai inviti prietenul o perioada i-ar conveni? Ca daca singur nu le-a stricat banuiesc ca ceva influenta o fi avut si nazdravanul celalalt :)

 

Acum, tie iti pare mai rau de jucarii, de perete sau de faptul ca el nu regreta? Trebuie sa afli tot de la el cum sa il faci sa regrete intr-o maniera corecta si pt el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mess, am luat in considerare ca e posibil sa interpretezi astfel raspunsul meu. Si tu esti o mama la fel de dedicata ca oricare dintre noi insa cam de fiecare cand intri iti spui doar of-ul. Asta pot intelege dar nu inteleg cum ai vrea sa reactionam noi? Inca de cand erai in UK toate fetele te sustineam cand erai suparata din diverse motive. Dar no, si acum tot nemultumita esti si stiu cat de rau e sa fii superobosit si in depresie dar daca nu te ajuta cu nimic sugestiile noastre la ce bun? Eu personal am ajuns la concluzia ca autocompatimirea face f mult rau si uneori cand ma simt f f aiurea iau o pauza de scris, imi face bine.

 

Am incercat sa iti explic niste lucruri, daca le poti lua ca atare bine, sa citesti printre randuri nu are sens fiindca am zis ce-am gandit, nu am facut comparatii. Daca nu te ajuta cu nimic ce am scris, dimpotriva, regret si poate va folosi altcuiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bety, ma face la vorbe, de-aia am zis ca pare soft varianta. oricum prea violenta nu sunt cu el, ci doar mai rece si vorbesc pe ton raspicat. La urma mi-a zis ca o sa-si cumpere chupa-chups si mie n-o sa-mi dea pentru ca nu-l iubesc. I-am spus ca-l iubesc dar asta nu inseamna ca nu-s suparata. Ce ar trebui sa te laud pentru ce ai facut? A fost de acord ca a gresit si ca e vinovat, dar ce sa faca el caci M. l-a rugat frumos sa fie obraznici. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...