Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ama, cred ca e extraordinar ce ai tu in par, mai mult imi dau seama dupa ce ai descris decat dupa poze :)). 

Si eu mergeam la un salon in Iasi, dar la cineva anume, era foarte dificil sa imi faca culoarea pe lungime ca la radacina si numai tipul asta reusea. Si era asa de mandru de el. Acum incearca sa ma pacaleasca sa ma vopsesc (cand merg la tuns), cred ca ii placea sa se joace cu parul meu :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doxy [:-)))]

Eu reversul medaliei la partea cu competitia il vad ca fiind faptul ca nu mai stii sa pierzi. Eu nici acum nu stiu sa pierd. Ma abtin sa ma arat suparata dar nu imi place si uneori tind sa nu accept. Asa cum mi s-a intamplat cu alaptatul.. Primul meu obiectiv major ratat. Bine...asta si audiul pe care trebuia sa il am pana la 30 de ani...si pe care nu ma vad luandu-l in anul ce vine [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi!

 

Ama, Sebi nu doarme,e chiar f agitat ceea ce e surprinzator pt vremea asta. S-au dus planurile mele cu Ikea si Baneasa pe azi. Poate ajung pana in Afi.

 

Maeve, Paul, si eu am citit ca pleaca Yang. Mie imi place de ea si ma enerveaza Ross de nu mai pot.

 

Ref la articolul ala, sunt de acord. Ama, eu reversul medaliei nu il vad ca nu sti sa pierzi ci il vad ca pierzi scopul final. Copiii sunt atat de preocupati de note ca uita de ce invata sau de ce vor sa iasa primii. Eu sunt competitiva, dar incerc sa ma temperez. Conteaza f mult sa ne vedem si valoarea noatra individuala, nu doar cea relativa fata de alti indivizi

 

Maeve, sa te ocoleasca depresiile

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, da, de Virginica, uitai numele :)) si eu am auzit de Yang dar daca pleaca ea, nimic nu va mai fi pe masura zic eu

 

Doxy, concursurile sunt bune in masura in care participantii isi doresc cu adevarat sa fie acolo! Nu pentru a satisface orgoliile parintilor, asteptarilor altora s.a.m.d

Acolo e buba, parintii isi doresc perfomanta no matter what si nu toata lumea e croita pe acelasi calapod

 

Ama, eu am un cunoscut care la liceul cel mai cel aici a fost f stresat tocmai de competitiile absurde in care nu mai conteaza decat castigul. Desi a mers impotriva curentului a fost admis cu bursa la Harvard, Yale si Princeton. A ales H pe care l-a si terminat anul trecut...

Si copii scoliti acasa ajung bine mersi in Ivy League si totusi ei nu au trecut prin competitii scolare sau alte asemenea lucruri. Reusita depinde de alte aspecte. Eu aveam un mediu competitiv la serv si urasc competitiile si concursurile. Asta nu m-a impiedicat sa castig dar lasata in pace si prin natura mea nu sunt absolut deloc competitiv. Sa nu mai zic ca unii ajung la dereglari de tot felul pt ca nu fac fatza presiunii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'mneața!

 

Ama[pk]   [pup] .

 

Maeve, hai poate vorbim odată la telefon, să-mi povestești.

Eu sunt din ce în ce mai nemulțumită de grădinița lui Alexandru. Mi se pare incredibil ce aud de la el. Până acum nu eram sigură, că de, e mic, denaturează faptele. Dar s-au adunat niște povești de mi se face rău. Îl tot aud cu lupul cel rău, moșul cel rău, baba cea rea... Am zis că, na, e fascinația copiilor pentru personajele negative, e și vârsta când li se face frică... Și dă-i și explică-i cum e cu poveștile și cum e cu realitatea. În fine, teoria o știe, frica rămâne. Ca să aud după aia că moșul cu sacul ia copiii care nu sunt cuminți, că i-auzi, baba e la ușa grădiniței și tot așa!!!! Nu pot să cred că se mai practică așa ceva! Și într-o grădiniță particulară.

Și asta nu-i tot. L-am auzit cu HA HA HA, hai să râdem de nu știu cine că plânge, sau că are scutecel!!!! Păi el până acum nu-și punea problema că poate să râdă de cineva în bătaie de joc. Adică hai să-i învățăm ura și intoleranța de pe acum! Plus că sigur s-a râs așa și de el la un moment dat și nici nu vreau să mă gândesc cum l-a afectat.

Șiii, chestie care m-a revoltat și mai rău, îl aud într-o zi prefăcându-se că vorbește la telefon: "alo, da, mama lui X, să, nu mai veniți să-l luați, că nu e cuminte." !!!!!! Mi s-a făcut rău când am auzit!

Și u știu cum să fac. O să mă duc să vorbesc. Cu educatoarea? Cu directoarea (care de altfel pare foarte modernă în idei când vorbești cu ea)? Ideea e că nu știu dacă o să se schimbe ceva, pentru că, sincer, nu știu dacă sunt în stare să aplice alte metode pentru a-i controla. Și mi-e să nu influențeze în mod negativ felul în care se poartă cu el. L-aș muta, dar nu am garanția că nu e la fel și în primul rând el pare ok aici. Are prieteni, îi place. S-ar putea să respingă ideea din start. Săracul, au fost atâtea schimbări pe capul lui în ultimele luni. Nu vreau să îl bulversez și mai tare. 

 

Hai că am scris o grămadă și nici măcar despre bebeluși.  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

În legătură cu școala la noi...  [batcap]  

Sunt de acord cu Maeve. Părinții pun presiune mult prea mare pe copii. Sor'mea are fetița clasa a IV-a și băiatul cel mare clasa a II-a și știu ce înseamnă să cauți școala și învățătoare.... E chin mare. Dar mai toți părinții caută învățătoare "cu rezultate". Ce rezultate, frate, în clasele I-IV??!!! O învățătoare bună trebuie în primul rând să-i facă pe copii să vină cu drag la școală și să le placă să învețe lucruri noi. Sunt copii care au un spirit competitiv de la natură. OK, trebuie încurajați, dacă așa se dezvoltă ei mai ușor. Dar nu-i transformăm pe toți în învingători sau ratați, așa, din prima. 

A! Și acum o grămadă de copii au 10 pe linie! Ce-i aia 10 pe linie? Chiar așa, toți sunt perfecți la toate materiile? E iarăși presiunea părinților și a diriginților, asupra profesorilor, de data asta. Să nu care cumva să le strice media copiilor.

 

Acum, adevărul e că nu există sistem perfect. Sincer, cel finlandez mi se pare un pic exagerat, din ce-am citit despre el. După mine, ar trebui găsit un echilibru. Bănuiesc că nu mă pot debarasa în totalitate de sistemul tradițional în care am crescut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...