Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

Ama, asta cu "nu stii sa pierzi" tine cred ca de caracterul si temperamentul fiecaruia. Nici mie nu-mi placea sa pierd si plangeam. Acum Rares e la fel, dar asta nu e rau, caci inseamna ca ii pasa daca plange, lupta e buna din punctul meu de vedere. Dar este important sa invatam sa pierdem. Sau mai bine zis sa invatam sa ne comportam atunci cand pierdem, caci nu vreau sa invat sa pierd [:D]. Asa ca acum cand jucam joculete cu rares si el pierde l-am invatat sa imi stranga mana ca un barbat si sa ma felicite. E drept ca faza tine doar prima data , daca pierde de doua ori la rand oricum plange  [:-)))] .

Oxi, adevarat. Eu eram aia care invata pentru note.  [:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oxi, așa credeam și eu. O fi, totuși, un caz izolat.

A! Și mi-am dat în sfârșit seama, că nu reușeam să pun punctul pe i, ce-mi plăcea la creșă, în Luxemburg, și nu-mi place aici (trecând peste grozăviile povestite mai sus). Aici se învață, acolo se făcea. Aici, într-adevăr, vine cu tot felul de informații, dar acolo căpăta informațiile astea în mod indirect. Ei tot timpul făceau ceva. Bricolau, făceau colaje, găteau, făceau vizite în diverse locuri, aici li se explică. Fac și lucruri interesante, nu zic nu, dar li se și "predă". Și vă spun, creșa aia nu era cine știe ce. Probabil că după standardele de aici, mulți părinți ar fi evitat-o. Probabil că "nu se lucra" îndeajuns pentru unii. Plus că scoteau copiii afară chiar și iarna. Și curios, nu răceau mai mult decât alții.  [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'mneața!

 

Ama[pk]   [pup] .

 

Maeve, hai poate vorbim odată la telefon, să-mi povestești.

Eu sunt din ce în ce mai nemulțumită de grădinița lui Alexandru. Mi se pare incredibil ce aud de la el. Până acum nu eram sigură, că de, e mic, denaturează faptele. Dar s-au adunat niște povești de mi se face rău. Îl tot aud cu lupul cel rău, moșul cel rău, baba cea rea... Am zis că, na, e fascinația copiilor pentru personajele negative, e și vârsta când li se face frică... Și dă-i și explică-i cum e cu poveștile și cum e cu realitatea. În fine, teoria o știe, frica rămâne. Ca să aud după aia că moșul cu sacul ia copiii care nu sunt cuminți, că i-auzi, baba e la ușa grădiniței și tot așa!!!! Nu pot să cred că se mai practică așa ceva! Și într-o grădiniță particulară.

Și asta nu-i tot. L-am auzit cu HA HA HA, hai să râdem de nu știu cine că plânge, sau că are scutecel!!!! Păi el până acum nu-și punea problema că poate să râdă de cineva în bătaie de joc. Adică hai să-i învățăm ura și intoleranța de pe acum! Plus că sigur s-a râs așa și de el la un moment dat și nici nu vreau să mă gândesc cum l-a afectat.

Șiii, chestie care m-a revoltat și mai rău, îl aud într-o zi prefăcându-se că vorbește la telefon: "alo, da, mama lui X, să, nu mai veniți să-l luați, că nu e cuminte." !!!!!! Mi s-a făcut rău când am auzit!

Și u știu cum să fac. O să mă duc să vorbesc. Cu educatoarea? Cu directoarea (care de altfel pare foarte modernă în idei când vorbești cu ea)? Ideea e că nu știu dacă o să se schimbe ceva, pentru că, sincer, nu știu dacă sunt în stare să aplice alte metode pentru a-i controla. Și mi-e să nu influențeze în mod negativ felul în care se poartă cu el. L-aș muta, dar nu am garanția că nu e la fel și în primul rând el pare ok aici. Are prieteni, îi place. S-ar putea să respingă ideea din start. Săracul, au fost atâtea schimbări pe capul lui în ultimele luni. Nu vreau să îl bulversez și mai tare. 

 

Hai că am scris o grămadă și nici măcar despre bebeluși.  [alcool]

[smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar] ]

N-ai ce sa faci, unde sa-l muti? Iar sa-l muti? Si crezi ca va fi mai bine?

Si eu eram suparata pe gradinita, pe alte chestii, astea de care zici tu chiar mi se par josnice. Dar si la R se folosea "te duc la bebelusi daca nu esti cuminte", in sensul ca te porti ca un bebe te ducem la grupa de bebe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, la rares la gradi de ex. se "fac" multe, din astea de care zici tu colaje, desen etc. Acum trec si la teorie caci au crescut si trec la lucruri mai serioase. Dar v-am zis ca deja le-au bagat a doua limba straina, mi se pare o prostie sincer. Tot asa, parintii au cerut si mai cer si multe altele. Ii incarca si nu tin cont de copiii caci nu toti sunt la fel. Ooooo pai stai, ala merge la inot, dans, pictura,pian,teatru, sah??? pai i-a sa-mi duc si eu copilul la toate alea si plus la chitara sa fim mai "pregatiti".

Eu nu l-am dus pe Rares nicaieri, vara asta a invatat sa mearga pe bicicleta.  [:)]

Vara viitoare am sa-l dau la tenis de camp, dar doar daca o sa-i placa si va vrea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar] ]

N-ai ce sa faci, unde sa-l muti? Iar sa-l muti? Si crezi ca va fi mai bine?

Si eu eram suparata pe gradinita, pe alte chestii, astea de care zici tu chiar mi se par josnice. Dar si la R se folosea "te duc la bebelusi daca nu esti cuminte", in sensul ca te porti ca un bebe te ducem la grupa de bebe.

Ba da Adriana stiu unde sa-l muti... la Luxemburg  [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oxana asta cu bebelusii i-o mai zic si eu alui meu. Asta de cand cu smiorcaiala asta interminabila care nu mai vrea sa mai plece cam de cand a aparut Calin in peisaj. E singura chestie care functioneaza. Asta si cu faptul ca "ii pleaca jucariile". Nu pretind ca sunt un parinte grozav cand vine vorba de chestiile astea insa cam la asta am ajuns. Teorie stiu si eu multa. practica ma omoara de fiecare data.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...