Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Diana,  [soricel]

Succes! Urăsc hârțogăraia. Dacă ar putea să se ocupe altcineva și eu să nu fac și să nu știu nimic, ce bine ar fi. Eu măcar cu chestiile legate de naștere, copil etc. nu-mi bat capul foarte tare, că nu am treabă cu sistemul românesc și în afară de a completa și a trimite niște formulare nu prea am nimic de făcut. Când vă aud oe voi mi se ridică părul în cap.

 

Betty, cam așa. Nu știu dacă să mă bucur sau să mă îngrijorez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulumesc fetelor. Betty si eu la asta al doilea sunt muuult mai relaxata si mai impacata cu ceea ce pot face eu ca parinte pentru ei si cu ce imi doresc eu de la copiii mei. Oricum raman la ideea ca exemplul propriu e cel mai batos. Un parinte care e vazut citind o carte buna va avea mai tarziu parte de aceeasi priveliste frumoasa. Eu zic sa ne calmam ca sechelele apar de la chestii mult mai grave decat daca le spune cineva piticilor ca o sa ii ia cineva si o sa ii bage in sac. Daca mananci chestii sanatoase vei crea un precdent si o obisnuinta pentru copil, la fel si daca vorbesti corect si daca apreciezi o muzica buna (ati vazut copil de rocker care sa asculte manele?... ca si ala tot la aceeasi scoala cu manelistii a fost)si o carte buna. Poti sa chiulesti de la scoala... daca o faci la o bere rece cu o carte dupa tine cred ca aia e maximum care poate fi cerut de la un copil. Nu trebuie neaparat sa se adapteze la standarde... din contra, cu cat iese din ele cu atat mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a palit realitatea.... OMG! Am pometi!!!!!!!!!!!!

 

Asta cu hartogaraia m-a ingropat. Anul asta a fost crunt din toate punctele de vedere si inca nu am terminat. Eu il aveam pe V. inscris la Sloby si ca sa pot lua bani de aici pentru C. si pentru mine am facut mutatie si a trebuit sa-i fac lui V. transfer. Zis si facut apoi am stat cuminte. Bine ca am sunat totusi ca se pare ca transferul e doar cu numele. trebuie sa ma duc si sa depun inca o data dosa pentru V. ca in cazul lui C. Asta ca sa nu intru in detalii legate de neconcordantele legate de locul unde se centralizeaza dosarele si locul in care ajung si sunt selectate de fapt. Ca, asa cum ii sta bine romanului, stanga nu stie si nici nu vrea sa aiba habar de ce face dreapta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paula, la mine cantarul la ultima confruntare a aratat 75.1. intr-adevar, de la 85.5 la 75.1 in 2.5 luni e super ok insa 75 nu e o greutate chiar asa iesita din limitele bunului simt. Asa ca esti chiar bine... voi ganditi-va cat (5 kile) atarna sanii... si daca te urci pe dansul inainte de alaptat se vede diferenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, sunt de acord că sunt lucruri mult mai grave decât moșii cei răi, dar parcă nu mi se pare ok să aibă parte de metode educative din anii '50. Și peste asta aș mai trece cum aș mai trece, dar râsul pentru a-i umili pe cei mai slabi și speriatul cu "nu mai vine mama să te ia" mi se par chiar nocive rău. Și da, puterea exemplului e cea mai importantă. Dar petrecând atât tip la grădiniță/școală nu se poate să nu preia idei și comportamente și de acolo. Pe mine mă înnebunește în ultimul timp cu diminutivele. Vrea apică, închide ușița, am cumpărat pâinică etc....  [smulgpar] Și le aud pe educatoare spunând "mama lu' Maria" și bănuiesc că el e privit cam ciudat când la 3 ani folosește dativul/genitivul. (E adevărat că nu-i iese tot timpul și mai bagă și chestii d genul "serviciul Cristiului"  [:-)))]). Îmi închipui, totuși, că pe termen lung, exemplul de acasă primează.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe... imi aduc si eu aminte ca pe la sfarsitul anului trecut aveau lectie deschisa si a aparut pe usa un afis dupa cum urmeaza:

"Va rugam sa aduceti pentru data X capsuni sau ciresi" semnat "educatoarele". Sunt asa de disperata cu vorbitul corect ca mai am nitel si il decapitez la dezacorduri. Mai bine sa injure gramatical corect decat sa fie un agramat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehe... imi aduc si eu aminte ca pe la sfarsitul anului trecut aveau lectie deschisa si a aparut pe usa un afis dupa cum urmeaza:

"Va rugam sa aduceti pentru data X capsuni sau ciresi" semnat "educatoarele". Sunt asa de disperata cu vorbitul corect ca mai am nitel si il decapitez la dezacorduri. Mai bine sa injure gramatical corect decat sa fie un agramat.

[:-)))]  Cunosc sentimentul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi inculpata e  educatoarea tinerica. Cea in varsta as lua-o acasa. E o minunatie de om si de profesionist. Adevarul e ca de la o gradinita privata as avea si eu o mie de pretentii. Le am de la cea de stat.Asta cu sperieturile e clasica si la noi. Eu am luat atitudine cand am auzit-o pe o tanti ingrijitoare cu "iti face injectie". Le-am zis ca daca imi sperie copilul cu asa ceva le trimit pe ele cu copilul sa se interneze in caz de ceva sa vedem daca mai e asa de amuzant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...