Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu scot cantitatea asta chinuit tare, in aproape o ora si storc si ultimul strop manual cand nu mai iese cu pompa . incearca dupa fiecare supt sa mulgi manual cate 5-10 min din fiecare san, eu mai beau ceai de lactatie de la fares, beau bere fara alcool (bavaria e minunata la gust) si spirulina si mai nou am luat tinctura de marar, dar inca nu m-am apucat de ea, cred ca de maine. pana acum am incercat cu galactogyl, apoi galafor forte.

stiu cat e de frustrant, ma lupt in continuare si n-am ce face, sper ca voi spori si nicidecum diminua lapticul. cum spuneau si fetele, relaxarea e cheia, asa ca trebuie sa te relaxezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura nu e indicat sa pui pompa in functiune. Chiar daca se lupta Alex cu sanul e de preferat sa se enerveze ... e oribil ca nu esti odihnita sa iti aduni toti nervii sa rezisti dar cand Medeea se lupta cu sanul eu o lasam in pace.. tipa  ii lovea sugea iar si nu ma lasam ..mai adormea obosita si cand se trezea ma manaca cu tot cu san. Mereu sa te gandesti ca e spre binele copilului..sa iti pastrezi calmul sa il mangai cand e suparat. Sa il lasi la piept cu nasul la titi... il mai ridici sa se linisteasca iar il pui cu nasul la titi..rabdare de fier! Flamand nu sta el prea mult si are titi la dispozitie cand vrea el!

E obositor si frustrant dar pana la 2 luni e important sa insisti cu sanul sa deveniti profesionisti.

Oxigen sa sti ca la tine m-am gandit toata ziua azi. D. ca s anu ma apuce toate nebuniile departe de casa si sa venim in viteza pe drum, imi tot zicea la tel ca e bine... ca a mancat ceva sa stau linistita. Abia acasa mi-a spus ca nu se lasa nicicum induplecata cu bibe [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off Maeve e orbila faza cu mulsul Pe cuvand daca as rezista..Eu nu am avut rabdare nici cand aveam sanii piatra la niceput. Preferam sa umplu prosoape si sa umblu ca in trib numai sa nu mulg. Inca mai dorm cu prosop sa nu pun de putoare ce sunt mana pe pompa noaptea....

Aveti tot respectul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Sunt doar eu cu Lucuta week-endul asta, Raul e la bunici s Cosmin prin tari straine. Pana duminica ne facem de cap.

 

Graphi, dar ei ceva stimulente, nu te incurci...draga de tine! Si eu sunt satula de ceaiul de la fares, in fiecare dimineata imi fac 1,5 l si pana seara ii termin. Si mai iau spirulina. Am baut si bere fara alcool, cu lamaie ( ca altfel nu o pot bea- e rea [alcool] ). Dar nu mai sunt stresata deloc cu alaptatul. Dar recunosc, ca din cauza ca a luat f bine in greutate. Si i-am facut sapt trecuta proba supt de 2 ori - o data a supt 160 si o data 70 ml [batcap] . Eu ce sa inteleg ?

 

Maeve, si eu m-am apucat de Dexter. Am vazut doar 3 episoade, dar nu ma prinde. Mai insist. Acum ma uit la prison break, cred ca sunt singura pers din lume care nu l-a vazut. Si atata l-a mai laudat lumea...

 

Diana, ai stat 6 ore fara sa alaptezi? Eu de sapt viitoare incep cursurile, si chiar nu stiu cum sa fac cu alaptatul sambata si vineri. Hai ac vineri lipsesc doar 3 ore, dar sambata am cate 6 ore. Si nici nu pot sa ma mulg in WC la facultate...ce-ar mai fi [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti cojite in cap? Parca am citit ceva de asta. Eu am avut la baietelul mare cand avea vreo 2 ani. Am dat pe cap cu ulei de bebe si am frecat cu un disc demachiant. Se luau cojile. Apoi am spalat capul si la sfarsit am pieptanat bine. A trecut din prima si nici nu a mai facut si erau destul de multe.

 

Productia de lapte scade foarte mult la stres. In urmatoarea zi cand m-au trimis pe mine la urgenta cu dureri de cap nu mai aveam decat putin lapte. Bebe plangea la tzitzi. Asa ca a doua zi am baut ceaiuri, am luat 2 spiruline si curand udam bluza de lapte. Am experimentat  la fiecare internare asta cu stresul si e foarte evident ca scade mult lactatia. Eu fara laptele meu am incurcat-o. Cat am fost atunci plecata la urgenta au incercat asistentele sa-i dea lui bebe lapte praf, ceai, nici 5 ml nu a vrut. Una plecase acasa si se gandea la bebele meu, a sunat sa il duca la o mamica de bebelusi internata si ea sa nu rabde bebele meu de foame ca nu vrea nimic sa pape :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dedicut asta cu stresul e cat se poate de adevarat ....si cu obosela. Mie imi scade mult productia cand sunt obosita si creste f f mult daca dorm.

 

Paula da . Nici nu mi-am pus problema . Noaptea doarme pitica 7-9 ore si ma trezesc eu ei uriasi .. mai curge in prosop dar e rezonabil.

Dimineata i-am dat si piticei sa manance si am si muls sa ii las lapte.

M-am intors acasa cu un decolteu demn de Bianca Dragusanu [striptis] . Ambii sani erau la capacitate maxima.

Am luat spirulina si un mediacament de la dancia plant (Mami stimularea lactatiei) si sunt de rasa din nou dupa numai 2 -3 pastilute. O fi si efectul placebo ...dar am sanii imensi azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maeve, o sa incerc si eu Dexter

 

Paula, sa stii ca nici eu nu am vazut Prison Break. L-am inceput, am vazut 3-4 episoade, dar nu m-a prins deloc. Paula, vezi de ce nu am eu cantar? Sunt curioasa dc al meu va creste la fel si acum in luna a doua. Mie mi se pare ca nu mai mananca la fel de bine, dar recunosc ca nici eu nu sunt intreaga la minte

 

Diana, trece. Am vazul la al meu ca ii place sanul si ii place ala mai gol, nu ala mereu plin. Si pe ala mereu plin nu reusesc niciodata sa il golesc, el tasneste si nu mai stiu cum sa ii aduc la acelasi nivel pe amandoi

 

Graphi, eu in locul tau mi-as lua inima in dinti si 2 zile m-as lua la trante cu ala mic. Nu i-as da biberon, in schimb i-as da san si din 20 in 20 de min. Asa creste cel mai bine lactatia. Gandeste-te la pusee cand bebelusul sta ;la san f des si doar atunci lactatia ajunge la nevoile bebelusului. Stiu ca te doare sufletul cand incepe sa se zbata la san si sa planga cu el in gura, dar mai tb sa fim si noi tari pe pozitie. Zilele trecute aveam dubiile mele ca poate nu e bine ce fac, dar mi-au cam trecut. Avem perioade si perioade. Stiu ca tu ziceai ca incerci la program, eu zic sa uiti de program dc vrei lactatie. Zici de san plin, eu am un san care nu mai e asa de plin si ala e de succes, celalalt nu. Si se satura f bine de la asta care nu e asa de plin. Cand bebe suge, simti cum mai inghite si spre final? Vezi laptic pe la gurita?

Eu am luat glicerina cu nistatin (fara sa fie boraxata) preparata in farmacie. Eu am luat de la un Help, fetele au mai luat de la catena. Ar tb sa gasesti la o farmacie cu laborator

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...