Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute de iulie august 2013 (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu apuc sa va citesc,va scriu repede....

Din pacate noi nu suntem bine. Denis are a 5-a zi de cand face febra,maine dimineata plecam la Timisoara sa vedem ce e de facut. I-au iesit afte in gurita,pe limbuta,pe obraz,in cerul gurii,gingiile sunt inflamte,nu stiu ce sa-i mai fac. Ii dau mancarica cu paiul. 

Pediatra de aici spune ca a luat un virus ceva,dar nu mai am incredere in ea.

Denis sta toata ziua la mine in brate,nu mai apuc sa fac nimic.

Sper sa gasim raspunsuri cat mai repede in ceea ce priveste cauza si sa se faca repede bine.

 

Sara nu mai vrea sa bea laptic din sticluta,vrea doar la san,eu nu mai am lapte suficient din cauza stresului si a noptilor nedormite.

Cu nervii stau prost.

 

Va pup 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony, nu e herpangina? Stiu ca daca are rani (afte) in gurita, laptele rece e singurul care il pot bea. Dar teoretic nu ar fi tb sa faca atat de mult timp febra...sau boala Gura mana Picior ( dar pt asta, ar tb sa aiba bubite si pe talpi si palme). Sunt virale amandoua si de aceea antibioticul nu a avut nici un efect.

Multa putere iti doresc!

Edit : am cautat pe net, dar nu zice cate zile dureaza febra, dar vindecarea dureaza cam 2 sapt. Eu stiu ca Raul a avut GMP si a facut febra cam 3 zile. Herpangina nu a avut, dar cnd ti-am citit postul, la boala aia m-am gandit

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diana, de acord, insa Alex e suparat si se zbate ca nu mai gaseste laptic. cum spuneam mai sus, imediat goleste sanii. inteleg ca tu ai lapte mult, deci are ce gasi cand se mai calmeaza. ferice de tine, doarme puiuta bine noaptea. eu daca il pun la san noaptea, adoarme numai cu ce gaseste in san si peste 1 ora vrea iar. parca are ceas. nu mai apuc sa dau completare. o sa caut si eu medicamentul ala de la dacia plant, la plafarul unde am fost de curand aveau tinctura de marar, altceva n-au putut sa-mi recomande. il voi incerca si p'asta. nu ma las, vreau sa-i dau cat mai mult timp laptele meu si insist ca va veni o zi cand cutia de lapte praf nu va mai avea ce cauta in casa mea.

oricum ma gandesc sa adopt alta tactica. 60 ml in biberon (lp sau lm) si apoi completez cu san pana se satura. restul din san (daca ramane ceva), sa scot sau sa las acolo? ma gandesc ca daca scot, se produce alt laptic, corect?

Maeve, uite, acum cand m-am muls, am scos doar 70 ml din ambii sani. noroc ca mai aveam 30 ml mulsi mai devreme azi, dupa doua supturi. asa am completat pt 100 ml, ce-i va primi la masa urmatoare.
conteaza si timpul dintre mulsuri. alta cantitate se scoate la 4 ore si alta la 2 ore. asta daca mamica nu e stresata.

Paula, am incercat de toate, am vrut sa vad cea mai buna solutie. inca nu siu care este, daca stiam, acum probabil alaptam direct, fara muls sau completari, fara griji ca n-am lapte suficient. 160 ml poate a supt dupa mai multe ore de la ultima masa, iar 70 posibil sa fi fost dupa perioada mai scurta? si Alex cred ca a luat bine in greutate, nu stiu daca e la standarde, dar arata ca un copilas bine dezvoltat, zic eu. cantarit azi inainte de o masa, cu hainute (body+pantalon) si scutec proaspat schimbat avea aproximativ 5400g si are 2 luni.

Oxi, am incercat sa-i dau mai des, la cerere, dar mi-a sarit toata lumea in cap, ca il incarc prea tare la burtica, ca vomita, ca nu apuca sa se odihneasca nici el si nici eu ...asta a fost in perioada mea de depresie, cand tinem cu dintii sa alaptez exclusiv. orice as fi spus, ca am vorbit cu consilier in alaptare si mi-a recomandat la cerere, ca am citit articole pe net si in brosurile primite... nu era bine. asa ca am cedat pt completare cu lp sau portie intreaga de lp, ca sa ma pot relaxa si eu, ca mai aveam un pic si toti erau dusmanii mei. am avut discutii mari cu soacra-mea si ramasesem si fara ajutor, ca se suparase, iar mie imi era tare greu, puiul vomita si eu ma speriam si plangeam. eh, am zis sa nu-l mai fortez, mi-a fost tare mila de el, mi s-a parut ca-l chinui fortandu-l asa sa stea la san, cand el plangea si protesta ca nu mai gasea laptic.
in legatura cu aftele, ma intreb daca sa-i dau si eu cu glicerina preventiv. n-am vazut nimic deocamdata. am observat ca-si suge manuta des insa.

 

Mony [grup]
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura din pacate ai lipsit la subiectele dezbatute aici cu alaptarea. Probabil erai chiar in perioada aia oribila. [fri]

Cu cat suge copilul mai des cu atat se formeaza mai mult lapte. Nu are bai daca cere la o ora..ii dai la o ora si in 2 zile vine lapte mult. E obositor si am trecut toate prin zile de genul asta dar e mai usor pe termen lung. Si eu am avut zile intregi sanii goi goi. 

Cand sunt goi nu lasi distante sa se umple ci din contra il dai cat se poate de des. Copilul flamand trage f f tare si formeaza lapte nou. Daca ii dai de fiecare data numai cand e sanul plin deivne puturos si daca nu ii "curge para malaiata in gura lui Natafleata" nu mai vrea sa suga.

Eu de-aia am un san mai gol ca e lenesa ca nu curge ca din celalat . Asa ca acum fiecare masa o incep cu sanul ala care nu ii place si e mai gol. In unele zile ii dadeam ore in sir sanul gol sa il trocaie ea cum vrea si pana a doua zi se umplea si ala la loc. Nu gasea mai nimic in el si se supara nevoie mare dar e spre binele si nu o lasam ..se resemna si tragea cu putere de ma durea pana in rinichi. In timp ce suge copilul se formeaza lapte.... ca saliva, e in vesnica formare, doar copilul sa treaca de faza de puturosenie.

Iarta-ma daca par insistenta . Chiar incerc sa te incurajez [flo2]

 

Acum mie alaptatul mi se pare mana cereasca...noaptea si daca se strezeste de 3 ori o pun la piept pe bezna 10 min ..si in urmatoarele 10 sunt la loc adormita. Daca dadeam lapte praf si mergeam la bucatarie sa aprind becurile ma trezeam complet si adormeam greu..nu mai vb de biberoane si altele. Numai vb de beneficiile copilului...

E suficient sa ma gandesc la comoditatea mea si prefer sa ma smotocesc cu Medeea 2-3 ziele sa isi revina laptele [:-)))] [:-)))] [:-)))]

Nu te gandi ca sunt plini tot timpul sanii mei. In general sunt goi ca suge toata ziua f f des. Doar noapte curg ca sunt distante mari  intre supturi.

Culmea e ca seara la ultima masa suge f f putin pt. ca ii dau sa suga pe la 8 30 si apoi dupa baie la 9 30 nu prea mai are ce dupa o zi de suzetat. Dar ii ajunge ce gaseste acolo "pe fundul sanului" [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, mie pediatra mi-a zis sa ii dau si preventiv, mai ales ca are mai mereu limbuta incarcata cu lapte. Eu ii dau cam de doua ori pe sapt

 

Raportam si noi o noapte grea, treaz de la 1 la 3 dar cu tati pe front. Eu am dormit de am rupt. Saracul sot se chinuia cu el, noroc ca m-am trezit eu pe la 3 si am realizat ca nu mancase de la 1 si m-am dus sa ii dau sa manance. Dupa aia a dormit de la 3 la 6 pe pieptul lui tati. De atunci are chef de joaca. Am avut si noi 2 nopti cu somn de la 10 la 2:30 si s-au terminat. Zici ca se vand cu portia la magazin [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!!

Cafeaua e gata!!

 

Diana, ai devenit experta in alaptat! Graphi, incearca si ascult-o! Crede-ma ca si eu m-am chinuit cu alaptatul, de mi-au iesit ochii din cap, fetele pot sa confirme. M-am chinuit si cu rani, si cu lipsa laptelui, eram si noi pe completare la fiecare alaptat si am facut cum spune Diana si am o luna fara LP. DE fapt ii dau completare o data pe sapt 60 ml, sa nu uite gustul si biberonul. Dar atat. M-am gandit ca inca nu am vazut copil mort de foame daca nu mananca bine o zi , doua si apoi ii vine cat vrea el si asa a si fost. Am interzis tuturor sa imi spuna ceva legat de alaptat si uite-ma, desi nimeni dintre apropiati ( mama, Cosmin, bona , etc nu-mi dadeau nici o sansa la alaptat exclusiv - imi spuneau ca ma chinui degeaba ca nu am lapte) Si la 2 luni avea 6 kg, in ultima luna alaptat exclusiv ( doar in prima sapt i-am mai dat completare 60 ml la 2, 3 zile) a luat 1,5kg. Dar l-am pus al san cand a vrut si cat a vrut. Stateam mai mult de 1/2 zi cu el la san. Acum ii dau la 3 ore, la 2,5 ore. Cum cere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor [viki]

 

diana subscriu la tot ce ai zis despre alpatare..cel putin noi suntem pe acelasi calapod..si ne este mai usor ca si avem norocul de a fi printre mamicile de "rasa " [vaca] [vaca] [vaca]

 

piticanima mea doarme de 12 ore [batcap] [batcap]  cu 2 pauze de masa la 2 si la 6 si asa cum spui tu in maxim 10 minute pe intuneric dormim din nou amandoua , nici nu-mi sare somnul caci ii bag sanul in gura si inchid ochii..si motai si eu cele 10 minute apoi la somnic..

 

mony , dedicut ..multa sanatae si pumnii stransi..

 

maeve se poate ca T sa fie la greva cum a fosi si ilinca acum vreo luna , nu vroia sa suga deloc ..am falamzit-o si apoi manca ca si sparta , dar sti cum am mai spus nu este reteta in nimic...sper sa fie trecator episodul..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...