Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(20)!


Recommended Posts

Prima data am vrut sa nasc la Isis....dar acum hotararea a fost luata pentru Euromaterna

Sunt programata pe 30 octombrie la cezariana...la d-na dr. Coralia Stefanescu...un medic extraordinar...o recomand tuturor....foarte tanara, dar cu un suflet de milioane...pe langa un CV remarcabil la varsta ei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gloria, facem galerie, sigur vii cu vesti bune.

Imo, merci, o sa ma descurc cumva.

Flo-rentza, bun venit, al dolilea copil, ma bucur ca ai experienta.

Am fost pana pe afara, nu stiu cate grade is,dar bate un vant rece, rece, zici ca e mijlocul iernii..brrr.

Mai discutati de cantar, eu spun pas, nu mi se pare necesar pt ca as deveni obsedata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu consider cantarul ceva necesar pentru bebe, oricum lunar il duc la pediatra, imi e de ajuns atunci sa il cantareasca.

Anima mai ai un pic pana la sfarsitul lunii, sa dea Dumnezeu sa fim sanatoase cu toate si sa ai o nastere usoara si o refacere rapida dupa cezariana,si binenteles un bebe sanatos si mancacios [bib]  Ma bucur ca ai gasit un medic bun si ca esti multumita de ea, plus ca Euromaterna e o cea mai noua maternitate privata din Constanta unde activeaza medici foarte buni din cate stiu.

Ati facut vreuna contract pentru celule stem??? si daca da??? cu cine ati incheiat contractul??

 

Pupici tuturor burticilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu consider cantarul ceva necesar pentru bebe, oricum lunar il duc la pediatra, imi e de ajuns atunci sa il cantareasca.

Anima mai ai un pic pana la sfarsitul lunii, sa dea Dumnezeu sa fim sanatoase cu toate si sa ai o nastere usoara si o refacere rapida dupa cezariana,si binenteles un bebe sanatos si mancacios [bib]  Ma bucur ca ai gasit un medic bun si ca esti multumita de ea, plus ca Euromaterna e o cea mai noua maternitate privata din Constanta unde activeaza medici foarte buni din cate stiu.

Ati facut vreuna contract pentru celule stem??? si daca da??? cu cine ati incheiat contractul??

 

Pupici tuturor burticilor.

 

Eu am facut cu Biogenis...lucreaza si cu Euromaterna si la targul din septembrie am prins o oferta foarte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flo_rentza, nu am incheiat ctr pt celule stem si nici nu voi contracta.

Fetelor, cum e cu medicul pediatru, trebuie sa  cauti un medic pt copil, exact cum avem noi medic de familie? Pediatrul face vaccinurile sau doar in alte probleme il consulti? Sunt in dilema, ca la doctorita mea de familie am vazut ca vin bebelusi la vaccin, desi nu stiu sa fie pediatra..

cum e? ms

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flo_rentza, nu am incheiat ctr pt celule stem si nici nu voi contracta.

Fetelor, cum e cu medicul pediatru, trebuie sa  cauti un medic pt copil, exact cum avem noi medic de familie? Pediatrul face vaccinurile sau doar in alte probleme il consulti? Sunt in dilema, ca la doctorita mea de familie am vazut ca vin bebelusi la vaccin, desi nu stiu sa fie pediatra..

cum e? ms

Trebuie sa cauti un pediatru - care il va lua in evidenta ca si medic de familie. Poate fi acelasi cu al vostru - daca e si pediatru - sau altul. Pediatrul va veni acasa la cateva zile dupa nastere sa vada copilul si sa iti dea primele sfaturi - noua ne-a scris pe o agenda tot ce trebuie sa stim despre ingrijirea copilului, o avem si acum si ne-a prins f bine. Apoi sunt controale - lunare parca, o sa iti spuna el/ea. Tot la el/ea se vor face si vaccinurile, daca le vrei pe cele gratuite de la stat. Daca nu poti sa le faci oriunde dar trebuie sa ai grija sa ii fie trecute in carnetul de vaccinari (il primesti in maternitate). Pe noi ne-a mai ajutat mult cand am ajuns la diversificare - ne-a facut o schema, special pt pitica pt ca era mai micuta si nu lua f bine in greutate.

Daca poti, incearca sa alegi un medic unde nu e f mare nebunie la cabinet sau care stii ca vine acasa la nevoie, ca e groaznic sa stai cu orele sa astepti la usa cabinetului.

Noi de cele mai multe ori o chemam acasa (si o platim bineinteles) sau mergem in alta parte - am mai gasit o dr-a f buna la privat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai buna ziulica, am sosit cu sanioara, aici se pare ca sta sa ninga ... [hia]  Am zis si eu ca stau azi mai mult si dorm, ti-ai gasit, au sunat telefoanele intruna. Mai incolo le dau pe silent, am zis, am zis. Am plecat apoi ca aveam treaba de serviciu si acum sunt tot la birou, astept pe hubby si o intind la ceva cumparaturi sa fac haleala, nu mai stiu ce, dar sper sa ma taie inspiratia. Cred ca momentan halim ceva in oras si pana una alta ma gandesc ce hatesc. Probabil o ciorba de  legume si sfecla. Felul 2, carne, ca am un fenomen care daca nu haleste carne lesina. [buca]

 

Felicitari gagici pt bebei grasuni si frumosi. Nu va ingrijorati de analize mai aiurea, ca trec si antibioticul acum in faza asta nu dauneaza la bebei, ei sunt deja mari. [flo2]

 

Gloria bafta la control, sa ne spui tot. [:)]

 

Eu m-am uitat pe net la analizele de la secretie pana ma duc sa le iau, se pare ca toate-s negative si stafilococ auriu , candida etc. Doamne ajuta! Bine ca-s bine, desi secretia o am abundenta, chiar ma gandeam ca poate dau in vreo traznaie, sa imi curga lichid amniotic sau ceva si eu sa nu stiu! S-a marit secretia de cand am fost la control. Sper sa nu fi deranjat ceva pe acolo. Poate e o coincidenta ca totusi am aproape 33 sapt.

 

Azi e ziua nepo-finei mele, a implinit 1 an draga de ea. O serbam duminica cu taiat motz cu tot. Nu stiu cu ce se va imbraca balena de mine, dar sper sa gasesc ceva. Apropo La multi ani daca aveti Cipriani sau Iustine!!!  [acor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor la cate sunteti bolnavioare as zice ca se transmite raceala asta pe forum. Multa sanatate si insanatosire grabnica tuturor mamicilor si piticutilor!

 

Felicitari celor care au avut control, ma bucur sa aud numai de bine! Sa fie bebeii sanatosi si cuminti in continuare. Alina, asa cum zic si fetele, daca doctorii ti-au confirmat ca e ok sa iei antibiotic nu iti face griji, e clar ca e mai bine sa iei pastilele decat sa lasi netratat. Gloria, hai si tu cu vesti bune! :)

 

Eu dorm pe mine, m-am bagat in pat pentru o repriza scurta de somn, parca am tras la jug asa ma simt.

 

Nu mai am rabdare sa ma apuc sa spal hainute si paturici, dar ma mai tin pana luni. Anima, ce zici? Ne apucam luni? :) Cine se mai baga la operatiunea spalatul? :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...