Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Brumarei de noiembrie-decembrie 2013(20)!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salut,

 

Mai am 2 sapt de lucru, am inceput sa predau lucrurile inlocuitoarei si nu mai am timp sa intru pe forum in timpul saptamanii.

Dupa ce in week end am mancat multe prostii astazi m am revansat fata de bebe, salata cruda de gulii, suc de sfecla rosie si morcov cu mar si dovleac copt la cuptor :)

la noi botezul e relativ simplu, noi suntem de religie reformati, si botezul inseamna ca preotul va turna un pic de apa pe fruntea bebelusului.

Maine incepem cursurile de puericultura, vor fi tinute de o moasa cu 25 de ani de experienta, sper sa ne dea multe sfaturi practice.

 

Meme

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meme mult spor sa predai tot si sa stai linistita acasa.

 

apropo de raceala si apa sfintita :D..legile fizicii sunt aceleasi indiferent ce a 'citit' preotul....cum ne-ar fi noua daca ne-am dezbraca intr-o biserica rece, am intra intr-o cada cu apa calda, si am iesi si am sta inca jum de ora in biserica la fel de rece? :(

La asta ma gandeam si eu iar cum e atat de frig afara e groaznic:(. Nu as avea nimic impotriva daca incalzeste si biserica,asta da ar fi o varianta foarte buna si cred ca mi-ar multumi asteptarile.Pentru ca ei sunt si mai mititei si nu ii putem scoate asa din apa,la frig oricat de bine i-am imbraca dupa si i-am sterge. Vorba lui miss nu ne place noua dar apoi lor.

Stiu ca se poate face si in perioada de post dar unii preoti nu admit petrecerile de dupa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna si de la noi.

Mâine e ultima zi de servici, ma duc doar pentru ca sa pun niște dosare la păstrare, sa îmi arhivez documentele si mailurile din calculator si sa ma înscriu la examenul de promovare. Apoi concediu de odihna iar apoi prenatal. O sa îmi fie dor de serviciu si de colegi.

 

Vad ca vorbiti deja de botez. Noi cred ca il vom face la primăvara. Apa știam ca oricum se încălzeste.

 

Si eu voi vorbi cu preotul sa nu scufunde bebita ci doar sa ii toarne apa in capusor si sa ii bage in cristelnita doar corpul.

 

Știți ca va ziceam ca am găsit ajutor la curatenie după ce nasc? Ei bine, Dna s-a răzgândit, ca iese in pierdere dacă vine la mine :(. O sa ma descurc eu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am aranjat botezul, nu mai stiu daca v-am zis, o sa fie pe 9 februarie si il facem aici. Deja oamenii au inceput sa isi ia bilete si sunt foarte incantati ca o sa fie o mini vacanta si pentru ei, ne si vad, e si botezul, sper sa iasa totul bine si frumos. Preotul a zis ca biserica o sa fie incalzita tot timpul pe perioada iernii si incalzeste si apa, dar nu mi-a dat prin cap sa ii spun sa nu il bage de tot in apa, nici eu nu ma simt confortabil gandindu-ma la asta, sper sa fie de acord. El a zis ca face botezuri si in post dar nu da dezlegare pentru petrecere daca nu e mancare de post, cu toate astea e decizia noastra daca vrem sa avem mancare de post sau nu. Eu nu sunt bisericoasa deloc iar traditiile si superstitiile nu au fost niciodata pentru mine, dar de cand sunt insarcinata parca orice ma sperie si am zis ca mai bine sa facem cand nu e post si gata. Acum trebuie sa gasesc un restaurant dragut pentru petrecere, deja m-am pus pe treaba :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...