Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

am revenit...am chinuit piersicuta mea dulce aiurea ca sa zic asa.

l am dus de dimineata si cand am intrat a fost asa incantat de copii ca m a lasat pe hol si a mers la ei.educatoarele au zis ca daca tot nu ma baga in seama mai bine sa plec.am plecat dar am sunat de 10ori.au zic ca plange din cand in cand dar il iau cu altceva si ii trece.de cateori am sunat nu plangea.a stat cica numai la educatoare in brate....dar cand am sunat pe la 12 si ceva mi au spus ca se pregatesc de somn.atunci l am auzit plangand si nu am mai avut stare m am dus dupa el...si bine am facut.cand am ajuns statea in genunchi in patut cu o mutrita trista si se uita cum ii imbraca in piji pe ceilalti copii.nu plangea dar se vedea ca e suparat.niciodata nu a mai avut asa privire.cand ne a vazut(erau si sotul si rafi cu mine)a izbucnit intr un plans de ne a rupt inima la toti.un plans disperat parca vroia sa ne zica de ce l am lasat acolo singur?(((((((((((((((((am plans si eu cu el bineinteles.pe masina nici nu s a uitat la noi asa suparat era.((((nu stiu ce a fost in mintea mea sa il las acolo singur di prima.

 

stiu ca la noi asa se procedeaza dar totusi nu mi se pare ok.el fiind invatat doar cu mine ...nu a stat nici cu bunicii fara mine dapai acolo.l am aruncat intr un loc nou cu oameni necunoscuti am inchis usa si am plecat.ce o fi fost inn sufletelul lui nu pot sa imi imaginez.nu pot sa concep ca pe lumea asta exista "mame"care isi abandoneaza copii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

sotul mi a spus din start sa nu il mai duc.ca il chinui asa mic degeaba,la fel si sora mea si mami.nu stiu cum e mai bine sincer.am zis ca o sa incerc sa stau cu el cateva zile sa se invete cu educatoarea ,cu copiii...sa cunoasca locul si poate o sa fie altfel.si oricum doar pana la 12.nu stiu cum m am gandit ca se va obisnuii cu totul asa batand din palme.si fara noi,si fara tzitzi,si sa adoarma cu altcineva.

 

cand l am inscris in germania au zis sa vin mai repede cu 2saptamani sa incepem un program de adaptare.sa stau cu el si treptat sa stau tot mai putin....sa facem exercitii sa ii spun ca plec sa il pup sa ii fac cu mana ...sa stau putin afara si sa revin sa ii zic ca am venit...mi a placut ideea.nu stiu daca dadea roade ca si asta cu inchide usa si fugi...dar sunt sigura ca era mult mai putin traumatizant atat ptr el cat si ptr noi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali, imi pare rau ca a fost asa traumatizant pt toata familia! Sunt doua solutii, chiar trei, din punctul meu de vedere. 1. Iei bona pt o perioada ca sa se acomodeze si cu altcineva. 2. Stai in continuare cu copilul pana mai creste 3. Rupi pisica si il duci la gradi si o sa fie greu o perioada, pana se acomodeaza.

Si eu ma gandesc cu groaza la momentul gradi! Si ea este mamo-dependenta.....acum gandesc ca primul pas, o sa-mi iau bona si pe urma gradi. Cu bona o sa stau o perioada in paralel pt acomodare. asta e planul de acum, pana atunci, adica la anul in vara.....cine stie ce va mai fi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali, imi pare rau ca a fost asa grea prima zi de gradi. Cred ca a fost prea brusca schimbarea pt el, mai ales daca doarme cu tine.

Lorena a sintetizat bine optiunile. Dar daca vrei sa se obisnuiasca in colectivitate, la un moment dat va trebui sa il lasi. Poate progresiv, mai intai pana la 12, apoi pana la 3, etc. Nu e de nici un folos sa suni acolo de n ori sa auzi ce face. Daca e ceva de anuntat, te suna ele.

Daca il lasi progresiv, are timp sa vada linisitit, fara teama ca va fi lasat acolo, ce fac copiii, si va dori sa-i imite. Usor usor, va face si el ce fac ceilalti, nani, papa, etc.

 

La noi e intunecat si urat, am o stare in ton cu vremea...

Azi am fost singurei acasa, a stat numai calare pe mine. Nu mai tuseste decat rar, ar expectora dar nu stie cum... Ii dau alternativ Prospan si inca un sirop homeopat numit "raceala si tuse" (cough&cold). Altceva nici nu exista pe aici pt varsta asta. Nu a prea avut pofta de mancare, decat de inepuizabilele tzitzi, dar nu ma ingrijorez. A papat insa cu pofta din papanasii cu smantana si dulceata de capsuni, pe care i-am facut in loc de crema de zahar ars, ca aveam branza de vaci. Va invit! (pe maine dimineata, la micul dejun).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ali eu pe R l am dus o sapt jumate o zi da una nu pana la 13.apoi cateva sapt la prg scurt pana cand venind odata sa il iau l am gasit intr un pat.vroia sa doarma.

 

pe V l-am dus o per la prg scurt pana la 1 apoi la prg normal pana la 5-6.e normal sa planga cand te vede, mai ales ca v-ati dus toti 3. oricum dc tu plangi si esti indoita cu decizia luata copilul v-a simti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ola fetele.mersi ptr sfaturi.

 

am fost azi cu el dar nu cred ca il mai duc deocamdata...desenele merg non stop...mancare le a dat dimineata paine cu margarina si parizer...nici eu nu ii hranesc foarte sanatos dar totusi la banii astia puteau sa le dea macar o feliuta de sunca....in fine ...pe langa asta e cel mai mic de acolo...intre timp a venit o mamica si a zis vai dar cum de il duce asa de mic?(pe mine nu m a vazut)o educatoare iar m a intrebat cum de il duc?ca al ei are 2ani si ceva si ea nu il duce....colac peste pupaza ne mai si intalnim cu un prieten care zice vai ce fain ca sunt inca asa mici si depind de voi...a mei deja au 8si 10ani si nici nu ma baga in seama...:)))asa ca mi a pus capacul.am zis ca de ce sa renunt totusi la clipele astea daca nu trebuoe sa merg la munca?asta e stiu ca sunt o sucita ...puteti sa dati cu rosii daca v am ametit prea tare :)))

 

fleur m ai omorat cu papanasii aia asa ca azi mi am luat sa fac si eu:))

 

 

dulce foc ericutul cum papa el singur.

 

porumbita mersi.pupic.pe unde mai umblati???ce tari ati mai vizitat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ola fetele.mersi ptr sfaturi.

 

am fost azi cu el dar nu cred ca il mai duc deocamdata...desenele merg non stop...mancare le a dat dimineata paine cu margarina si parizer...nici eu nu ii hranesc foarte sanatos dar totusi la banii astia puteau sa le dea macar o feliuta de sunca....in fine ...pe langa asta e cel mai mic de acolo...intre timp a venit o mamica si a zis vai dar cum de il duce asa de mic?(pe mine nu m a vazut)o educatoare iar m a intrebat cum de il duc?ca al ei are 2ani si ceva si ea nu il duce....colac peste pupaza ne mai si intalnim cu un prieten care zice vai ce fain ca sunt inca asa mici si depind de voi...a mei deja au 8si 10ani si nici nu ma baga in seama...:)))asa ca mi a pus capacul.am zis ca de ce sa renunt totusi la clipele astea daca nu trebuoe sa merg la munca?asta e stiu ca sunt o sucita ...puteti sa dati cu rosii daca v am ametit prea tare :)))

 

fleur m ai omorat cu papanasii aia asa ca azi mi am luat sa fac si eu:))

 

 

dulce foc ericutul cum papa el singur.

 

porumbita mersi.pupic.pe unde mai umblati???ce tari ati mai vizitat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Azi sunt acasa, dar am dus piciul la gradi. Mai apuc sa fac si eu un pic de ordine si mancare pt cateva zile, sper, ca ieri nici gunoiul nu am putut sa il scot.

 

Ali, sa stii ca si eu ma simt vinovata cateodata ca il duc, mai ales in perioada asta cat am stat acasa. Dar incerc sa trec peste asta si sa ma gandesc cum e mai bine pt noi aici, in situatia data, pt el in primul rand. Noi suntem f. singuri aici, nas in nas cu mine toata ziua nu cred ca i-ar fi bine. Sunt copii in vecini, toti merg la gradi de la cateva luni. In fine. fiecare isi stie situatia proprie in familie, cat de larg e cercul de rude, prieteni, cu care va socializa si copilul.

E absolut ok si sa-l duci, si sa nu-l duci, atat timp cat e decizia voastra proprie si nu opinia celor din jur. Mamica aia n-avea nici o treaba sa comenteze, nici educatoarea.

In Ro e teoria cu 7 ani de-acasa, etc. Eu am fost crescuta pe teoria asta, cu bunica pe post de bona, fara frati, surori. Nu zic ca nu mi-a fost bine, dar mereu am fost mai singuratica, asa, si am regretat asta.

Scuza-mi poliloghia, scriu in loc sa ma apuc de treaba.

 

Oricum eu ma bucur ca lui E. ii place la gradi, se ataseaza si de alte persoane, se joaca, cu pici de varsta lui etc. Ieri am iesit cu el juma de ora pana la un magazin, si ne intalnim acolo cu una din educatoare (de la aceeasi grupa de varsta, dar nu ea se ocupa direct de el). Nu va zic ce ii luceau ochisorii de bucurie cand a vazut-o, dadea sa coboare din caruciorul de magazin sa mearga la ea, iar la plecare i-a facut pa foarte entuziast. Mie faza asta mi-a incalzit sufletul, mai ales ca de-abia a schimbat grupa. Chiar ii place acolo, nu-s doar vorbele educatoarelor.

 

In rest, toate bune sa zicem.

 

Va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fleur e super bine ca ii place lui eric la gradi.si asa iti poti face si tu treaba.sunteti multumiti amandoi.sunt sigura ca pana la urma ne am fi acomodat si noi si mie sigur mi ar fi fost mai usor.m as fi putut duce si eu la o sala,un pensat un coafat fara sa fie el calare pe mine sa fac mancare curat fara sa ma traga de picioare dar asta e.mai amanam putin momentul.

 

lorena niciodata pana acum nu mi a suras ideea cu bona.mi ar fifrica sa il las cu cineva necunoscut dupa cate am vazut la tv.dar uite ca sunt si cazuri fericite cum e carmen care a dat peste o bona buna(sper sa nu fi gresit iar ceva'))) ).eventual daca chiarss lua una as punecamere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...