Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ile da sunt norocoasa intr un fel...dar as prefera sa pot fi ca tine...ptr ca cine se scoala de dimineata departe ajunge.asa tu reusesti sa faci 7feluri de mancare iar eu ma plang ca nu reusesc sa fac unu.

mersi de reteta

 

 

fleur mersi de ideea cu papanasii...s au lins ai mei si pe degete.le au placut tare mult.

 

rocsy imi pare rau ca sunteti bolnavioare..insanatosire cat mai rapida va doresc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur cum mai e Ericutzu?Ce scump papa el in scaunel - ca un om mare [il]

 

m-am scos cu mancarea bambinei. acu' ii place piureul de cartofi, il imbogatesc cu quinoa [alcool]  si ii place.Apoi mai avem sfanta rosie - i-am pastrat de la buni din gradi cateva si mananca paste scurte, cu un pic de unt si branza calcica si cascaval ras.ca i-ar eram in pana de idei... nu mai vroia nimic dra mofturici

 

Azi fac supa de fasole si fasole batuta. i-am pus si ei un morcov la fiert in fasole.

Serile trecute a  mancat cartofi prajiti [fri] , nu mi-am dat seama si am pus-o la masa cu baietii si e o pofticioasa clasa I...

 

Acu citesc din urma: margarina si salam, desene [fal] , wow, pe banii tai ???No way, bine ca ati fugit de acolo ...

 

Lore ce mai face vrabiuta? [bib]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur ai inceput munca?

 

Ali - inghetata s-a terminat repede, a fost bataie pe ea.Bine ca nu am facut de cat o portie [:)] , din 4 oua adica

 

Crema de zahar ars este  preferata mea, poate fac chiar azi desi ai mei nu prea se inghesuie, dar pana una alta mananc de la tine Fleur sa imi fac pofta.

Am scazut sub 70 kg, yupiii, mai am putin si revin la garderoba mea de dinainte [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali - pateul il servesc pe felii din cornul de la scoala ca e mai dulce si in strat subtire cum am scris, dar nici ai mei nu au vrut prima data, dar am perseverat.Cand au auzit ca e facut de mine, bleahhh, nici nu vor sa guste.A doua oara am zis ca e de cumparat, reteta noua, si a fost yammy .Sotul abia din a treia incercare a mancat [:-)))] ca nu i-a placut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve fetele,

 

Tot pe acasa-s deocamdata, poate ma cheama la suplinire pe dupa amiaza, sa vedem.

Jobul pe care l-am inceput e "sur appel", adica te duci cand te cheama ei, ceea ce-mi convine deocamdata. Asa pot sa mai beneficiez si de ajutorul de somaj si sper ca pana la sfarsitul anului sa capat un contract de suplinire.

 

Papanasii ii fac cu 250g branza dulce (cat mai grasa), 3 linguri zahar, o lingurita bicarbonat stins cu lamaie, 1-2 oua (fctie de marime), vanilie si coaja de lamaie, faina cat cuprinde sa iasa un aluat moale dar nelipicios. Le dau o gaura in mijloc cu coada lingurii.

Prajiti in ulei incins, cresc un pic ca si gogosile.

Serviti cu smantana si o dulceata acrisoara, capsuni, fructe de padure etc.

Se mai pot face si fierti, serviti cu smantana, insa astia prajiti sunt deliciosi.

 

Ieri am avut zi de bucatareala, am facut friptura de porc la cuptor cu garnitura de brocoli si cartofi si o piftie de curcan.

 

Eric mananca tot asa, capricios si imprevizibil, in timpul saptamanii. Dimineata il fugaresc prin casa cu fructele si cerealele, insist ca am obsesia cu fierul, dar nu prea le vrea. Sfarsim prin a manca fulgi de ovaz cu lapte, ii plac mult mai mult.

Aseara a ciugulit din friptura cu brocoli si cartofi si carnea din piftie. La desert zmeura (simpla), a mancat jumate de casoleta!

Lapte din biberon, cand vrea cand nu, la gradi mi-au zis ca bea fara probl. lapte din cana, asa ca ii voi da si eu asa.

 

Apropo de gradi, ca sa va inveselesc,ieri l-am dus un pic tarziu, copiii erau deja la masa, l-au pus si pe el asa mai la margine (la colt) si i-au dat un biscuit in manutza. Parca era un pui de bogdaproste! Mi s-a facut mila, dar apoi mi-a venit sa rad. Statea asa cumintel si se uita cu speranta, daca ii da si lui fructe si lapte si ce mai era pe acolo in meniu.

 

Rocsy, of of of cu racelile astea. Tin pumnii sa nu ia Natalia. Bine macar ca vine pediatrul acasa si nu le mai cari prin sali de asteptare pline de virusi.

 

Eric tot tuseste si e plin de secretii, se aud asa, din gat.

 

Ile, ce evolutie spectaculoasa cu gatitul. Si eu am patit exact ca tine cu cartofii pt piure, eram eleva de liceu, parca. Bonus eu nici nu am fiert cartofii bine, erau pe jumate cruzi.

 

Va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Suntem bine, nu a mai facut febra.... Vrabiuta, tot vrabiuta e! Am testat sa nu-I mai dau lapte intre mese si a mancat ma bine, dar cand a venit timpul laptelui, adica seara, a mancat cu atata pofta de a vomitat tot........asa ca nici metoda infometarii nu tine. Voi vb de intarcarea ee tzitzi, iar eu ma lupt cu intarcarea de bibe........

Maine ne ducem in muzeul satului, luam o gura de aer si de culoare.eu sunt fascinata de muzeul satului, de fapt de satul romanesc, in general. Ma relaxeaza extraordinar sa ma plimb pe ulite si sa vb cu oamenii.

 

Wow, Ile, sub 70 kg la inaltimea ta, esti belea! Cred ca arati trasnet! Si eu trebuie sa ma apuc, dar descarcarea mea e in dulciuri, e jale....... eu trebuie sa scad sub 60.......

 

Fleur, o sa incerc si eu reteta de papanasi inainte de cura de slabire........din cantitatea data de tine, cate portii de papanasi ies? E dulce Ericul la masa! Mananca carnita asa intreaga?

 

Carmen, colectivitatea are avantajele si dezavantajele ei, asa ca bucurate de minunata bona si lasa ca are timp sa socializeze si sa se dezvolte in colectivitate. Onuta fiind mai sensibila nu vreau sa o expun la niste riscuri inutile, cu toate ca sunt constienta ca s-ar dezvolta mult mai bine.....

Rocsy, multa sanatate! Sa va faceti repede bine!

 

Ali, cunosc si eu tipul asta de barbat, aproximativ, dar I-o cam reteaza Onuta ca e mai distant cu el........

Nb! [Mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...