Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

Salut !

 

Am fusarit niste papanasi cu branza cat doarme Nati, la Brasov e cald si frumos, astept sa se trezeasca Nati , sa manance si sa mergem dupa Sofi la gradinita !

 

[s] 

 

 Oli, Ioana si Ali 

Multa fericire, sanatate si noroc !

 

[s]

 

Sanatate micutului Eric !

 

M-am dus la nasul nostru care e avocat si i-am zis sa ii dea in judecata pe magarii de la MS, au depasit cu mult termenul de eliberare a certificatului. Sunt curioasa ce va iesi  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salut fetele,

 

Happy Halloween! [vampirel]

 

L-am dus la pici costumat de Halloween la gradi (educatoarea era in vrajitoare, a inceput sa planga cand a vazut-o...). Toti copiii erau costumati, le-a adus prajituri speciale la gustarea de dimineata, in fine, sper ca o sa fie distractiv pt ei chiar daca-s micuti. Stateau toti la masuta, care leu, care crocodil, care pirat...si tigrisorul meu.

 

Noaptea trecuta a fost mai bine, desi a inceput cu tuse impresionanta, din aia magareasca. A tusit de cateva ori asa.

(ILe, mersi mult pt reteta de inhalatie, am notat-o cu sfintenie in caietul lui, dar nu am avut curaj inca sa-l bag la aburi. Nu sta deloc cuminte si mi-e frica, ca o sa faca pleosc in oala. o aplic cand mai creste un pic).

Pana mi-a venit in cap sa-l frictionez cu un pic de baby-rub de la Vicks (varianta baby a Vapo-rub-ului). Chiar daca de-abia am reusit sa ii aplic in somn, sa stiti ca a dat rezultate, nu a mai tusit deloc pana dimineata si a respirat normal fara fornaieli.

 

Ali, Ioana, Oli, wow [s] in trio! Sa fiti sanatoase, norocoase si fericite, sa va bucurati de piersicutele voastre si de toti cei dragi!

 

Gabi, ce mare s-a facut ANdrei, nu-i fie de deochi, si s-a schimbat mult la fatza, e baiat mare ce mai, nu mai are deloc fatza de bebelus! Gospodar ca si Eric.

Si eu vreau sa-l intarc tot asa pe la inceputul anului, cred ca ramane un vis pana face 2 ani cel putin...nu stiu ce sa-i fac, e pur si simplu innebunit dupa tzitzi, parca mai mult pe masura ce creste. Se comporta cam cum descria Ile ca face bambina ei, le dezmiarda, le cearta, acopera, descopera, ce mai...mi-e si jena.

 

Rocsy, multa bafta in demersul tau juridic. Sincera sa fiu, sunt sceptica in privinta reactiei celor de la minister, dar cine stie, poate s-au mai schimbat lucrurile. Dar e binevenita orice actiune, asa poate se mai zdruncina niste funduri ministeriale...

 

Norocoase sunteti cu vremea calda la voi. Aici se va incalzi dar incepe ploaia.

 

Va pup si ma duc sa ma pregatesc, ca lucrez dupa amiaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spor la treaba Fleur ! Sa aveti o zi frumoasa ! Cred ca erau tare draguti la gradinita costumati [:)]

 

Noi azi am papat piure de sfecla rosie , cartof dulce si dovlecel , amestecate cu branzica calcica si un pic de unt . Succes mare !

 

Andrei a inceput sa se intarce singur . Aseara am vrut sa nu-I mai dau biberon ca mancase bine pana aproape de ora de culcare si ma gandeam ca cu cat suge este ok . De unde ?! s-a dat jos din pat si imi dadea biberonul cu apa , sa-i dau sa pape din biberon . Ma gandwam ca-l amagesc [:-)))]  . Asa ca ramane supt la san doar la somnul de pranz , acolo nu face fitze , chiar ii place [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Gabi : poate a fost doar o faza aseara cu tziti, daca era si satul .... o fi preferat apa :-) 

 

Fleur : ieri Natalia se juca cu Florin si se fugareau prin casa, sotulache era cica "fantoma" si Natalia s-a speriat ... capsorul lor mic face alte conexiuni :-) . Nici eu nu am mari sperante cu demersul lega ca astia ignora cam orice, dar vorba ta , mai zdruncin niste funduri ministeriale  [:-)))]

 

In distractia noastra cu olita, s-a nimerit sa faca odata pipi si odata kk .... iar acum Natalia e chiar simpatica, a interpretat in felul ei toata treaba ... cand simte ca face pipi in pampers fuge si imi aduce olita ca sa o asez pe ea , va dati seama ca deja momentul e trecut dar ea spera cand se ridica sa vada ceva in olita .... si are asa o mutrita nefericita cand vede ca nu e nimic in olita. O incurajez, ii spun ca poate data viitoare iar ea atunci foarte serioasa imi face din minuta cu aratatorul ridicat semnul ca nu si apoi isi arata pampersul ... deci teoria e buna , nu se face kk si pipi in pampers  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

Noi suntem la somnul de pranz si mie imi e f foame, abia astept sa mananc ...

 

Azi dimineata a reusit sa puna si 3 piese in puzzel, era f incantata! Babysign le foloseste cu entuziasm, am epuizat tot ce stiam, acum cautam altele noi

 

Ali / cum ai petrecut? Ce-i cu analizele? De ce i le-ai facut? Poate le-a gresit laboratorul , nu te ingrijora inainte! Cand mergeti la dr?

 

Roxi papansi vreausi eu sa fac ! Ai vreo reteta?

Haioasa bambina cu fantoma :))

 

Gabi , imi pare bine sa te vad pe aici:)), piure cu sfecla n-am incercat poate sapt viitoare

 

Fleur cred ca erau tare draguti copiii costumati!

 

Si noi am cioplit dovleci, am facut decoratiuni din hartie si am organizat ieri o seara cu povesti de groaza , buhuhu, in care am ras copi0s!

 

La pranz au avut supa "scarboasa "de dovleac cu ochi si gandaci in ea, suc portocaliu ( de macese HM) si sandviciuri cu fantome !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali : eu nu prea vad bine rezultatele.

 

PAPANASI FIERTI 

 

-branza de vaci 500 gr

-oua 2 buc

-gris 50 gr ( 3 linguri rase )

-pesmet 50 gr ( 3 linguri rase )

-faina 50 gr ( 2 linguri si jumatate cu varf )

-sare 2gr ( un varf de cutit )

-zahar pudra 20 gr ( 1 lingura dupa gust )

 

Branza de vaci se amesteca cu grisul si cu ouale intregi si se lasa sa stea 20 de minute. Apoi se adauga pesmetul si faina si se amesteca bine. Din aceasta compozitie se formeaza galuste cu mainile ude sau pudrate cu faina. Galustele se pun pe o planseta tapetata cu faina si se face o gropita la mijloc. Apoi se pun la fiert in apa clocotita cu sare , 15 minute .

Se servesc cu unt proaspat si zahar pudra / smantana cu dulceata / pesmet ( eu prefer cu pesmet .... intr-o tigaie topesc untul si apoi adaug pesmetul , invart cu lingura de lemn ca sa nu se arda pana prinde usor o culoare aramie ; mai adaug scortisoara praf iar la final zahar; in momentul in care ii scot din oala unde fieb, ii invart prin amestecul de pesmet ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am facut analizele doar asa ptr amandoi.am fost sa vad si cu piciorusele dar a zis ca nu e problema.

cu dr nu stiu cand ma vad.am sunato dar nu raspunde.i am trimis si mesaj.

incerc sa le fac o poza mai vizibila.

nu m am prea petrecut nicicum.multa lume intr un loc prea mic deci agitatie si stres.nu am vrut chef dar m qm zolit cu mancaruri ca ma gandeam ca nu scap de musafiri si am avut dreptate.la anul i am zis la sot sa ma duca undeva departe pe marteeeeee

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...