Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

Cred ca ii ies iar niste masele, ca am avut o noapte cumplita. de la 8 30 pana pe la 1 a dormit bustean, pe la 1 si ceva a supt iar de la 2 a inceput distractia.. Se dadea jos din pat, pana la usa unde incepea sa planga. Sa-l duc in brate prin casa. Inapoi in pat statea cateva min incerca sa adoarma apoi iar se punea pe plans. Clar il durea ceva, tare. Pe la 4 a venit in camera taica-su si impreuna am reusit sa-i dam Tylenol (paracetamol) si in sfarsit a adormit linistit, mititelul, a dormit pana la 8 30 (ora veche). Azi noapte am schimbat ora si noi.

Sper sa nu se mai repete asa o noapte, o sa-i dau calmantul preventiv inainte de culcare, nu stiu daca tine efectul atatea ore dar ma rog.

 

Azi e bine dispus, slava Domnului, mazgaleste pe niste foi cu toate creioanele si pixurile mele.

 

Zilele astea a avut si apetit spre zero, balit si bagat degetelele adanc in gura. Totul pe fondul racelii si unor scaune moi, tabloul de eruptii dentare nasoale e complet.

 

Cand o sa-l vad cu toti dintii de lapte in gura, o sa-mi fac o cruce mare!

 

Porumbita, ma bucur ca V. s-a adaptat si evolueaza bine la gradi! Si ca se ramburseaza incaltamintea ortopedica, pt. ce e, problema lui cu tal vag-ul (nu stiu daca am scris bine).

 

Ilenuta, mersi de idee, da, cu miere sodoul trebuie sa fie si mai eficient. Intre timp i s-a mai calmat tusea, mai are cate un acces dar rar, si numai noaptea sau cand mananca ceva, il"gadila"probabil in gat.

 

Duminica frumoasa in continuare, azi iesim si noi la plimbare ca ni s-a urat in casa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma mai primiti? Ma mai tineti minte?

Eu va citesc cu drag, dar timp de raspuns nu prea mai gasesc. Am o gramada de lucru, dar acum am perspectiva unui nou job. Sa imi tineti pumnii. Nu va fi mai putin de munca, va fi la birou nu acasa, dar va fi ceva ce imi doresc de mult.

Aurora e bine, a avut si ea niste muci dar au disparut rapid. Eu inca nu am aflat ce e cu tusea ca nu a tusit niciodata si sper sa mai amanam momentul. In rest e din ce in ce mai simpatica....vb o gramada pe limba ei, raspunde la tot felul de intrebari scurte si e tare tare cuminte. Nu ma pot minuna cum am avut noroc de asa copil cuminte. 

Orice primeste, daca o intrebi cine i-a adus zice tata....se distreaza cand vede ca ma bosumflu si zic ca nu tata, mama.

Am fost azi la nasa mea care a nascut de curand. Nu mai tineam minte cat sunt de mici la inceput....a fost uimitor.

Sper ca toate piersicutele mucoase si tusitoare sa fie mai bine.

Mie inca imi e frica sa ii dau ou crud desi am oua de la socrii. Dar, ce-i drept nici nu a tusit sa imi pun problema asta.

Pe cat e de desteapta si cuminte, cu mancarea suntem in urma rau de tot. Sunt chestii pe care le papa bucatele, dar mancarea gatita e inca bebeluseasca. Refuza cu indarjire sa bea lichide din alteceva decat biberon....Nu mai stiu ce sa ii dau sa pape....sunt in ceata totala. Mai nou si-a scos laptele de dimineata. (oarecum ca o mai pacalesc cu cereale). Ai vostri cat lapte mai beau si ce le mai dati sa pape.

Noi avem asa: dimineata la trezire ori cereale cu lapte ori painica cu ou sau branzica si iaurt

pe la 10-11 ceva fruct (cateodata chiar foarte putin daca a mancat bine dimineata).

pe la 13 la pranz tot felul de combinatii bebelusesti din legume si carne

cand se trezeste o gustare (ori iaurt ori fructe)

seara e cel mai greu adora mamaliga cu branzica si smanatana dar o alternez cu spanac, legume cu carnita (similar cu amiaza).....

la culcare bea 300 ml lapte

Sper ca se intelege ceva din ce am insirat...oare e ok....cantitati nu stiu si oricum difera mult de la zi la alta. 

Va pup. Sper sa pot intra mai des.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola

 

Ma uit la factorul X

 

Roxi am facut papanasii / esec pe frontul copchiilor, restul familionului i-am mancat cu placere, mai ales eu

 

Muraturica, ne bucuram sa auzim de voi, bafta cu jobul! A mea papa cam ca a ta numai ca papa legumele dupa somnul de pranz.

Si e f conservatoare, de 2 sapt papa piure dupa somn [bang] si atat

 

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Muraturica, multa bafta sa obtii jobul dorit!

Ce sa-ti zic de mancare, E. mananca de toate...cand are el chef. Asta pt ca e f. pofticios si vrea tot ce mancam noi. Poti s-o "momesti" pe Aurora cu chestii "noi" pt.ea, nu stiu, depinde ce nu i-ai dat pana acum, feliute de avocado, rosie, cubulete de cas, sunca slaba, friptura de pui, chiftelute mici, muffin. Poate ii stranesti curiozitatea sa rontaie si treptat treptat sa nu mai manance cu predilectie piureuri. Din cate imi amintesc, E. a inceput rontaiala cu paine (mai veche), covrigi, cereale nu de bebelusi, tip Cheerios, felii de fructe apoi fructe intregi.

Piureul de cartofi ramane insa un mare hit si la noi.

Mazarea nu-i mai place.

Lapte acasa nu stiu sa-ti spun cat bea, ca e tot pe lm, la gradi bea cam o cana pe zi, 250-300g. Mai baga si iaurt pe acolo, si acasa ia la gustare si cate 2 iaurtele din alea mici.

Azi a papat bors de vita dres a la grec si sarmalute cu iaurt.

Acum pe seara nu prea stiu ce sa-i dau, niste cas sau papanasi facuti de ieri.

 

Rocsy, nu mai tuseste aproape deloc, acum doarme de vreo 2 ore si sa vedem cum va fi la noapte, bine ca nu lucrez maine dimineata...

 

Noi am fost pe la mall, i-am luat baiatului pantaloni "de ski" si niste manusi de fas pana la cot, cu fermoar, practice. Ca sa aveti o idee cam cum se profileaza vremea la noi. (ma rog azi aici a fost rece cu soare si frumos, in alte provincii canadiene e deja zapada de zeci de cm).

 

Sa aveti o saptamana buna si, macar la voi, calda in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 Poftiti la [cafea] !

 

Eu pe aici cu ochii la domnisoare ca azi au in program ciondaneli si paruieli [bang].

Ile : nici fetele mele nu se omoara dupa papanasii fierti, cei prajiti i-ar manca fara comentarii dar eu insist, ma bucur cand mananca si jumatate dintr-unul ca ii prefer pe acestia celor prajiti.

 

Muraturica : Aurora e o scumpa din cate povestesti tu acolo, sunt sigura ca in realitate e mai ceva  [:)] . Noi lapte bem seara , un biberon iar dimineata din cana normala, cateodata vrea, cateodata nu vrea. In rest nu refuza nimic in comparatie cu Sofia care a devenit foarte selectiva, dintr-un copil care manca orice a devenit o sclifosita !!!

 

Cine stie cum se face pasta cu ou ? Ca primesc la gradinita si Sofia o tot cere, eu nu am facut asa ceva niciodata !

Apropo de mancare, sambata am gatit un bors rusesc ( cu sfecla si carne de vita ) .... e super , va las reteta daca vreti . Anul trecut era "ciorbita" preferata a Sofiei, anul asta cica nu ii mai place sfecla [bang] si mai nou borsul .... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Hai ca dau si cafea daca tot v-am impuiat capul aseara.

Multumesc de pumnii stransi, sper sa iasa ceva cu jobul.

Fleur, paine, branzica, chec, covrig, rosie, ou, unele fructe, etc. le papa si Aurora bucatele. Si eu am sperat sa inceapa sa renunte la bebelusenii. Problema apare la mancarea gatita. Nici macar periooarele din ciorba nu le vrea ne-zdrobite, ce sa mai zic de bucatele mici de legume. Mazare daca ii fac trebuie sa o bag la blender, la fel si fasole verde. Supa crema ar manca non-stop din orice combinatii de legume. Daca simte bucatele de ceva, nu mai vrea. Cand vine vorba de paine, branza, ou....baga in gura si mesteca bucati chiar maricele. Am crezut ca poate nu fierb eu suficient legumele, dar sunt atat de moi ca practic se topesc singure in gura.....Cu carnea e si mai complicat. Peste si ficatel mananca bucatele, dar carne i-am dat doar din pui de casa. Ala e tare si nici cum nu il papa feliute. Trebuie sa incerc chiftele, dar dupa esecul cu perisoare parca nu mai imi vine.

Azi am o gramada de treaba, dar tanti care sta cu ea m-a anuntat ca de la 10 are programare la medic. Mi-a pierit elanul cand m-am gandit ca trebuie sa ma tot intrerup.....

Va pup, o zi frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

Multumim de cafea

 

Am mai scris dar nu s-a postat :(

 

Roxy chiar vroiam sa fac un bors cu sfecla, ce reteta ai?

 

Ce fac drele? S-au linistit?:)

Si noi am avut o paruiala verbala azi, vb la tel , ei erau la masa, V i-a luat bucata de rulada pregatita ptr A, A a racnit ca din gura de sarpe, am crezut ca e taiat si dat cu sare, a trebuit sa inchid ( oricum vb ceva la medic deci nu palavrageala) , i-am certat pe amandoi :) si s-au potololit. Bambina tipa pe langa noi :)

 

Fleur sa poarte sanatos costumul! Super manusi, aici am vazut cu arici nu cu fermoar

 

Roxy cel mai sigur intrebi la gradi, desi eu in atatia ani de gradi nu am reusit niciodata sa fac mancare asa buna ca acolo sau asa buna ca buni. M-am resemnat cu locul 3 :)

 

Muraturica spor la treaba , asa sunt fetele cuminti :) ( sic!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragelor. Noi suntem bine. O sa mergem si la vaccin cat de curand. Nectarel e un mare nebunatic iar Tudor se coboara la mintea lui. Ieri, am gasit toata casa plina de hartie igieniva. Tudor il vopseste cu fardurile mele si asta mic e fascinat nu protesteaza deloc.il cauta pe Tudor toata ziua prin casa, iar cand il asculta mama sta si el nemiscat.va pun o poza sa vedeti cum am gasit copilul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...