Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor !

 

Muraturica , bine ai revenit si mult succes la noul loc de munca !

 

Ile , suna bine borsul cu sfecla . Andrei este mare fan sfecla rosie .

 

Rocsy , eu fac pasta de ou : Fierb un ou tare , galbenusul il frec cu 4 cuburi miez de lapte de la Delaco  ( branza ) si un pic de unt President . ( am spus firmele , nu ca sa fac reclama ca nu ma intereseaza , dar combinatia asta este ft buna ) am mai incercat si cu alta branza si cu alt unt dar nu iese la fel de gustoasa . Si papa Andrei de rupe . Ii pun pe miez de paine si asta uns cu un pic de unt , pun si pasta de ou si le bag un pic la cuptor . MEGA succes , ar manca in fiecare zi dupa el .

 

Muraturica , al meu bea lapte si seara ( 210 ml ) si dimineata ( 180 ml) si la pranz tzatza  :) Eu inca nu renunta la mesele de lapte . In rest cam ca Aurora papa . Doar ca legumele le avem dupa somnul de pranz , ca astea sunt cu cantec si trebuie sa fie odihnit ca sa aiba rabdare sa manance .

 

Fleu , sa va fie de bine cumparaturile !

 

 

Pup ! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, ce haios e Nectarelul! Ada, ai doi nazdravani, sunt norocosi ca se au unul pe altul.

 

La noi nimic deosebit, am avut o noapte buna, ura, doar ca s-a trezit pe ora veche, la 6. Ne-am jucat si chirait pana la 8 cand l-am imbarcat la gradi.

 

Muraturica, eu asa as face: o perioada ii dau numai supa felul 1 (ca supa tot o sa manance) iar la felul 2 doar bucatele pe care le accepta deja: branza etc, DUPA ce ii propun mancare gatita "normala" (ex: mazare neblenduita etc). In timp se va plictisi de aceleasi bucatele si va incerca si mancarea gatita, cred eu. Oricum, nemancati nu raman ei. Tu ii faci inca mancare separat, sa inteleg. As trece-o si pe ea la mancarea familiei, eventual pe cat posibil luati masa cu totii, impreuna cu ea. Ar trebui sa va imite, deci sa manance ce mancati si voi. Se da ea pe brazda pana la lurma, doar n-o sa pape piureuri pana la liceu....

 

Gabi, am notat si eu reteta de pasta de ou, pare foarte faina, sa vedem ce parere va avea al meu (in ultimul timp) mofturila. Am bagat un ochi si la subiectul "Gatim" si am gasit ideea de oua umplute, nu am mai facut de mult. Daca am timp, le umplu cu pateu de casa, daca nu, cu pasta de ou+un pic de mustar dulce si verdeata.

Deocamdata, tre sa fac piata, daca tot stau acasa, singurica, si cu cardul consortului....

 

Rocsy, cand ai timp, vreau si eu reteta de bors de sfecla, ar fi un mod sa ii introduc sfecla (nu i-am dat pana acum).

 

Sa nu uit sa-l laud. Printre toate racelile si problemele, ne mai uimeste cu achizitii asa, din senin: sambata a cerut olita! Pt prima oara! A zis pipi-pipi si tragea de olita. L-am pus si a prestat un pipilic! Nu mai zic cat l-am aplaudat amandoi, era mandru tare. A mers dupa noi la baie si ne-a urmarit cu atentie cum golim galetusa aia care se scoate si cum o spalam.

Si un nou cuvant in vocabular: ba-na-na. (ma rog se aude mai mult ba-nan, nu prea a 3 a silaba dar oricum e cuvant nou).

 

AI vostri isi spun numele? E. se desemneaza pe el insusi prin: be-bi.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce simpatice sunt pozele.....Nectarel si Eric sunt deja flacai mari.

Eu nu am apucat sa lucrez mai nimic azi....am niste nervi...iar va trebui sa stau pana tarziu sa termin....

Fleur, e buna ideea. Multumesc, chiar o sa incerc. Eu inca ii gatesc separat din mai multe motive: inca nu accepta mancare "normala", gatesc relativ putin pt familie, dar pt ea fac constant, noi mancam foarte picant si nu prea pot sa ii dau din oala noastra si (cel mai important) pt ea folosesc inca doar pui de casa. Pt noi nu am mereu asa ca gatesc cu pui de cumparat/porc si ei ii dau separat din carnita ei. Daca ma angajez si eu cred ca numai pt ea o sa mai gatesc pt ca eu si sotul vom manca gatit la cantina. 

Gabi, trebuie sa incerc si eu pasta de ou. Cred ca Aurora ar fi innebunita dupa ea. Ar manca ou in continuu si imi cere zilnic, dar o limitez la 2, max. 3 pe saptamana. Ce-i drept si eu as putea manca oua non-stop. 

Cum faceti borsul de sfecla? Sau am ratat eu reteta?

Va pup. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola! Hop si io pe aici :) am tot citit dar nu mai apuc sa si raspund...

 

Chitz e bine, continua cu progresele, ne uimeste pe toti pe zi ce trece, face tot felul de conexiuni, intelege ce I se spune, spune tot felul de cuvinte noi...imi vine sa o mananc de drag ♥ in w-e am fost la shopoing k deh, a trebuit sa-I luam rochitza pt botezul nashului mic care va fi sambata. Abia astept sa o vad gatita :) I-am luat si niate bascheti gen Converse, dar din piele eco si cu blanita in interior. E f mandra de ei ;)

 

Eu o tot trag cu o raceala de vreo sapt, ba ma lasa, ba ma ia iar...nu cine stie ce, doar nas infundat, dureri de cap...sper sa-mi treaca si sa fiu in forma sambata la party. Vineri am avut prima zi libera din noul program si tare bine a mai fost :) parca si trag altfel la serv cand stiu k am o zi libera. Oricum mi-a crescut inima k m-a laudat directorul nostru k am gestionat f bine proiectul, k e mandru de mine bla bla :) macar cineva vede si apreciaza ceea ce fac si toate sacrificiile...

 

Legat de papa - Chitz baga cate 210 ml lapte dimi si seara, dupa laptele de dimi papa omleta sau paine cu almette si rosii, biscuiti si bucatele de fruct, la pranz legume cu carnita, spanac cu orez si ou, mamaliga cu branzik fagaras, cate o portie din ce mancam noi daca e safe pt ea, dp masa mai baga fructe, cate un fagaras, iaurt cu biscu, lapte cu cereale (ultimele 2 mai mult seara), pkus extra ciuguleli ori de cate ori mananca unul din noi ceva...

 

Am fost sapt trec la dermato si la pediatru la Medlife finally! Eu am primit o mixtura pt cosurile oribile, iar ea o alta pt iritatia vesnica de scutec. Avea efect si crema preoarata pe reteta pediatrei ei, dar e cu hidrocortizon si as vrea sa o folosim doar in cz extreme. Acum Slava Domnului vad k ne merge bine amndurora cu mixturile, sper sa tina efectul. Oricum avem si faze 2 ale tratam pt orice event. Dk tot am fost la cabinet avem si masuratorilw oficiale - 80 cm, 11 kg, pe curba suntem la 1 an si 5 luni, deci super bine.

 

Va pup si sper sa intru mai des!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! La ce vreme frumoasa a fost pe la noi, am stat mai mult pe afara! Nu mai vrea in carut, vrea pe jos, are pasiune pt garduri.....spre exasperarea mea! In parc nu am mai dus-o de la jum lui sept, iar cand ne-am dus sapt trecuta copii erau raciri, pe tratamente sau dupa raceala....se auzea cate o tuse, iar parintii/bonele "a, a fost racit sapt trecuta, iar acum tuseste!" Ca atare, am fugit.....mie mi-ar fi comod in parc pt ca o supraveghez doar, las carutul undeva fara frica ca ne cunoastem intre noi, plus ca socializeaza cu ceilalti copii, dar sa imbolnavesc copilul.....nu prea imi vine! Asa pe strada, ma tin si dupa ea, trag si carutul.....

 

In ultimul timp, Onuta are ceva achizitii la capitolul mancat. Mananca si singurica sau ma rog incearca. A trecut la chestii nepasate, chiar imi refuza mancarea pasata. Ii place mancarea noastra, dar ii fac si separat ca pt ea am carne de tara. Bea apa din cana cu pai! Si mananca mai binisor!

Dintre preferinte, ar manca la orice ora omleta si conopida la cuptor. Ii place supa de galusti si in general supa.

Azi a mancat pilaf, aveam de la pomana si vroiam sa-l mananc eu, dar ne-am batut pe el, asa ca musacaua facuta pt ea a ramas neatinsa.

 

Muraturica, Aurora e o scumpa! Succes cu jobul!

 

Fleur, sa poarte sanatos costumul de ski! Trebuie sa-I mai iau si eu unul. Sa aiba de schimb.

Cati dinti are Ericul? Sa iasa dintii, sa dispara mofturile!

 

Ada, ce scump tb sa fie Nectarelul cu ochii pe tudor. E pictat motanas!

 

Roxy, sa va fie cu leac cremele. Credeam ca scap de cosuri, dar inante de cm ma umplu si eu.....

 

Muraturica, onuta baga mult lapte in continuare, dimi 150ml, pe la 10 120ml, pe la 15 150ml, seara 180ml. Apa bea mai multa de cand cu cana cu pai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem in plin salt....noric ca nu mai avem diti de iesit, cu toate ca ved canini care se evidentiaza dince in ce mai bine.

 

Azi am facut si curatenie, am calcat. Sotul e plecat la Budapesta si m-a apucat nostalgia. La anul, in a doua jum ne ducem dupa fratiorii-surioarele Onutei! Daca ne ajuta Dumnezeu sa ajungem acolo!

 

Am pus poze cu Onuta la munca, in muzeul satului si cu banana!

 

Va urez noapte buna! [Mata]

post-39341-0-72534500-1383603181_thumb.jpg

post-39341-0-54479900-1383603203_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...