Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

Si pe mine. Ma uimeste in fiecare zi bambina ( si ceilalti bineinteles) dar la ea e o perioada de mari achizitii, stie o multime de semne ptr animale si nu numai, cand facem rugaciunea seara sta langa noi cu mainile impreunate, desi nu i-a aratat nimeni

 

Isi alege cuburi de lego la fel si face turnuri

 

Ii e frica de intuneric si plange daca intram la baie fara ea

 

Roxy multumim ptr reteta,

 

Super masuta lui E! E o investitie f buna , se catara pe ea? :)

Fleur multa sanatate, cred ca poti lua un paracetamol

 

Iar carucioarele sunt super, bambina a mostenit 2 carucioare si o roaba :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata. Ce liniste pe aici.....Poftiti la cafea. Va ofer si ceai, fresh, cola....ce vreti voi ca sa veniti la apel. :)

Ile, sa va priasca vacanta. Simpatica bambina cu frica de intuneric. Nici Aurora nu intra intr-o camera daca e intuneric. Nu pare a fi speriata, dar ne cheama sa aprindem lumina. 

Fleur, si eu stiu ca paracetamol si algocalmin e voie in alaptare. Amandoua le-am primit din spital si mi-au spus atunci ca nu interfereaza cu alaptatul. Asta se intampla cand am nascut, ca eu am alaptat putin. 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele,

 

Sunt la munca. Am vrut sa mai scriu zilele trecute, dar mi-am dat seama cama delogasem de pe tel si nu m-au tinut nervii sa o iau de la capat cu mesajul.

 

Am fost la munte we trecut...ma rog impropriu spus, ca din cauza faptului ca nu ne-am organizat din timp, am ajuns intr-o pensiune exact la intrarea in predeal, pozitionata fix pe dn1, cu sina de tren in spate... :( numai munte nu se numea. Data viitoare poate reusim mai din timp.

 

In schimb Patrick pt prima oara a fost extrem de cuminte in masina, a stat 2.5 ore in scaunel fara prea multe comentarii. Mai prost a fost cu somnul acolo...

 

Multumim pentru retete, tare mi-as dori si eu sa gatesc :)

 

Ce piersicute frumoase si mari aveti...si mai ales destepte. Ce de lucruri noi fac. Patrick e lenes, nu vorbeste nimic, insa se face inteles cumva. Daca vrea afara, se duce si isi ia pantofii, ii pune jos in fata usii si baga piciorul in ei. Acum vreo 2 sapt a imprumutat o tricicleta fara pedale de la un copilas si spre surprinderea noastra, a mers cu ea ca si cand era a lui din totdeauna. Acasa avea o masinuta din aia pe care se poate impinge cu picioarele, dar m-am chinuit degeaba sa-l invat, ca nu am reusit. I-am luat si eu o tricileta din aia, dar e putin mai inalta si nu prea ajunge jos.

 

I-as lua si eu o masuta cu scaunel, dar cred ca in afara de a se urca pe ea, nu cred ca l-ar tenta pentru altceva. Nu are rabdare deloc sa stea intr-un loc nici 10 secunde. Bine macar ca a inteles ca nu are voie sa stea in picioare in pat, canapea, etc si se pune in fundulet pe marginea lor si se da jos cu fata foarte precaut pana ajunge cu picioarele jos.

 

Baiatul meu e cam narcisist, ii place sa se admire in oglinda. Pe hol am un dressing mare cu usi de oglinda, si se duce si efectiv se admira, se intoarce, merge prin fata oglinzii si se uita la el :)). Si se uita in oglinda ca sa vada unde e funda de la bavetica la spate, si si-o desface singur.

 

Azi incepe baby boom, as vrea sa fug in pauza de masa sa dau o raita. Poate gasesc ceva cizmulite, pantaloni de ski, etc. In decathlon am gasit doar un model de cizmulite in care nu-i intra piciorul ca e labos, la daichman am gasit ceva dar au talpa f tare si nu stiu cat de impermeabile sunt, si evident ca ce am gasit foarte ok din toate punctele de vedere, costa 300 ron la big step. [batcap]  As vrea si o pereche de blugi captusiti cu polar, iar pana acum n-am gasit decat la mothercare, la 135 ron [batcap]

 

Si pe mine ma cam ia raceala :( si Patrick era cam fornait aseara, tusea si stranuta :(

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Muraturica : multumim de tratatie  [:)]

 

Carmen : Patrick trebuie sa fie foarte simpatic .... mie mi se pare ca face o gramada de lucruri si total diferite de Natalica mea ... fiecare in stilul sau  [:)]

 

Pe Nati o chinuie eruptia dentara, s-a trezit azi noape si gemea intr-una , nu isi gasea pozitia, la un moment dat ba era pe mine, ba langa mine si eu o intreb "ce te doare draga mea" iar scumpetea mica s-a ridicat in fundulet si zicea aaaaa ( asa spunea ea la au ) si imi arata gingia cu degetul .... i-am dat putin nurofen si a adormit fara probleme pana dimineata. Astazi e putin calda, fornaie si e mereu cu mana in gura, indispusa la maxim , nimic nu ii convine !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Azi stam in casa, eu cu piciul, eu ma tratez de raceala si sper sa nu i-o dau lui inapoi. Ca tot n-a terminat cu mucii, acum sunt grosi si se usuca ii obtureaza narile daca nu-i bag apa de mare la timp.

Multam de sfaturi, beau plic din ala de se dizolva in apa fierbinte, cu paracetamol, vit C si ceva decongestionant (fenilefrine), care nu m-am lamurit ff bine daca e ok sau nu in alaptare, 2 pe zi, intre timp beau mult ceai de musetel cu lamaie si miere si mananc citrice, beau suc de rodii (va recomand, stors proaspat, bun tare).

Mda m-a trezit la 5 30 si acum la 10 a adormit singurel, nu mai putea de oboseala. Noroc ca am apucat sa-i desfund narile inainte.

 

Ieri am facut un strudel cu mere am mancat ca spartii inclusiv E. Azi tre sa fac iar de mancare, off ce ma enerveaza, daca apuc sa fac o ciorba ceva si felul 2 las pe maine, ca e de tocat o varza uriasa....

 

Carmen, sa va fie de bine iesirea chiar in conditiile date tot iesire se cheama. Patrick e genul tace si face, al meu genul sporovaie si face. Dar sa stii ca si Eric, de multe ori, prefera sa nu mai incerce sa vorbeasca, in schimb tipa. tare. Ca vrea aia sau aia ca nici nu stim ce. Preferabil asa, mai tacut. Important e sa se faca inteles.

 

Muraturica, doar asa, FYI. algocalminul e intrezis in multe tari, si aici, eu de cand eram inca in Ro nu mai iau, la sfatul verisoarei mele, farmaciste de o viata. Are efecte secundare periculoase, din cate am inteles la nivelul inimii. (Si eu le mancam ca pe bomboane in tinerete, pt migrene si dureri de dinti).

 

Va pup, ma duc sa gatesc ca acusi se trezeste si nu maiapuc sa fac nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, mersi. Stiam si eu ceva de algocalmin, dar nu suficient. Eu nu prea iau pt ca efectiv nu are efect la mine, nu stiu din ce cauza. In spital imi dadeau in fiecare seara si am luat primele 2, cred ca din cauza ca eram prea zapacita sa imi dau seama ca de fapt nu e nevoie. Dupa primele doua zile nu ma mai durea mai nimic (foarte tare) si nu am mai luat.Am luat apoi paracetamol in alaptare, nu mai retin in ce circumstante.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur multa sanatate! De algocalmin stiam ca are efecte adverse, la fel cica metoclopramidul e super naspa! In fine, toate medicamentele sunt daca ne gandim bine

 

Carmen eu am luat din deichmann niste ghete water proof la 130 lei, mai am pantofii bumbii iar de zapada vreA au sa vad decathlonul ce are

 

Am descoperit supa de oase :ai mei ( toti) cel mai bine mananca paste mici , plasmon , barila , bio , le alternez, fierte in zeama de carne. Adica m-am desteptat si oasele de la puii de curte nu le arunc , de la piept, copane cand toc carnea, le fierb supa si apoi o congelez sau o folosesc la mancaruri. Fierb paste in supa , pun patrunjel si gata , delicios ptr ei :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rodiile ne plac si noua dar aici gasesti culese de anul trecut cred :)) chiar si asa mai luam iarna

 

Carmen blugi cu polar au la c&a sau hm sau la taraba in piata :)) undd nu sunt lucruri aratoase dar ptr parc sunt ok. Eu am si 2 salopete reiate cu polar tot asa de la taraba sau de la obor ff practice .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I-am promis lui Gabi reteta de budinca de gris

 

Ptr 5 portii:

 

300 gr br vaci

300 ml lapte

30 gr amidon

2 oua

100 gr zahar ( eu am pus o lingura )

Zahar vanilat

125 ml sirop fructe

125 gr gris

25 gr unt

 

Grisul se fierbe in apa. Eu pun 100 ml apa la o lingura rasa de gris

Amidonul se dizolva in 50 ml lapte rece . Restul de lapte se fierbe cu zaharul si amidonul cca 10 min. Se adauga si zaharul vanilat

Se amesteca br de vaci, grisul, ouale, laptele fiert si racit.

Se pune intr-o tava unsa cu untvsi tapetata cu zahar. Se coace la foc moderat cca 30 min

Se serveste cu sirop de fructe sau cu dulceata sau cu fructe

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile, esti o mina inepuizabila de idei si de retete! Lui E. nu-i place grisul deloc, in dulciuri, doar in galustele din supa.

Am facut si eu o ciorba de fasole anti-raceala, merge de minune cu ceapa rosie.

 

E. nu e prea bine, dupa ce s-a trezit si dupa masa de pranz a vomat tot ce a mancat. Am crezut ca a fost un accident, ca isi facuse greata cu branza din aia Ficello care se intinde ca o guma. Dar dupa vreo 2 ore a facut diaree, mult cantitativ. Il urmaresc, si daca se mai repeta, se pare ca a facut iar gastro.... In rest are o stare ok, nu febra, vioi si se joaca.

Oricum, am avut eu un feeling de nu l-am dus azi la gradi.

Of! Ca sa nu mai zic ca e rosu tot la fundulet.

 

Eu am o stare de somn si de rau de la raceala, as sta numai sa dorm langa el, dar duracellul nu mai vrea sa doarma.

 

Va pup, sper ca maine sa vin cu vesti mai bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...