Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

Buna fetelor!

Azi-noapte am pierdut ditamai mesajul.....gata, acum scurte si concise....

Fleur, in primul rand, multa sanatate! Voma este cel mai probabil de la secretii.

Ieri iti spuneam, in mesajul pierdut, ca s-a modernizat un pic treaba la metrou. Avem lift de acces, cred ca la toate statiile, de la nivel pietonal pana la zona de taxare, apoi pe peron. Nu am mai avut treaba cu metroul de mult timp, iar Onuta e de-a dreptul fascinata....sta fff linistita, in putinele momente, si se uita si analizeaza ce se intampla in jurul ei. Cand termina cu peisajul subteran si cel tehnic trece la cel neepuizabil pt ea, cel uman. Asa ca daca nu stiu ce sa fac la iarna, ma plimb cu metroul......glumeam! As putea incerca insa cateva excapade mai lungi, gen magazin unirea in loc de mall, dar am inteles ca e tare ciudata trecerea la unirea. Dar curand, plec cu fiimea de mana. Azi am rupt-o de picioare, am iesit cu tasu la plimbare, dar cum printesa mea s-a plictisit dupa 20 de min de stat in carut, am dat-o pe jos si a mers o groaza.......si nici nu s-a mai ratacit asa pe drum, de obiceu se opreste la toate gardurile.....

 

Legat de medicamente si alaptare, din cate stiu eu, poate ma insel , toate trec in lapte intr-un anumit procent, dar important e sa nu fie nocive pt bebe. Iar un paracetamol cred ca e bun si in lapte..... Oricum, trebuie intrebat medicul pt situatii mai grele. La noi mai sunt si cele homeopate occilo, stodal si altele.

 

Intunericul nu stiu daca o sperie, daca e o camera neluminata nu intra, dar daca a vazut ca am intrat eu, vine dupa mine chiar daca e intuneric.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen, sa va fie de bine ieseala! Tot e ceva ca a stat cuminte Patrick! Aoleu, cat ma chinui eu sa o fac sa se uite in oglinda. Creau sa o incurajez sa poarte bentite, caciuli si o duc la oglinga sa-I arat cat e de frumoasa......si nici nu se uita, in schimb, rade la mine si le zmulge de pe cap.,...dar acum, incearca sa se incalte cu papucii, pantofii nostrii.....

 

 

Ile, dar tu unde esti? In tarile calde? Multumim pt retete!

 

Fleur, fff frumoasa masuta lui Eric! Eu vroiam sa-I iau de la ikea, de Craciun, dar cum se catara peste tot, cred ca mai aman....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, ai incercat la magazinul de la Veteranilor? Zicea Ina de el, e pe latura din dreapta cum te uiti la piata, dar nu intri in piata. Chiar pe colt e o farmacie pe urma e magazinul de incaltari si pt adultii si pt copii.eu I-am luat onutei o pereche de cizmulite, merge bine cu ele. La modelele pt baieti nu stateau prea bine cand am fost eu, dar tot baga marfa. Au costat 98 lei.

Pantaloni de ski, are o pereche de la nasica si I-a mai luat tasu de la Budapesta un costum intreg. Am vazut si in Auchan, dar nu mi-au placut......erau mai ieftini, 34 lei pantaloni si 40 intreg.

 

Nu stiu daca mai vroiam sa zic ceva.....dar cred ca spun Noapte buna! Ca e cam tarziu...... [mata]

 

Ps. Fleur, apropo de activitatile multiple ale Onutei, uite-o la shopping adevarat.....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetele. Haideti la cafea. Eu sunt ragusita de zici ca am vazut lupul. Pe Nectarie nu pot sa-l trimit pana nu vad cum e cu vaccinul. Asa ca ma feresc de el cu luatul in brate. Nu stiu cum o sa vorbesc cu clientii azi.Azi vine si mama ca maine e sf. Nectarie. Fleur sper ca esti si tu mai bine si Erik la fel. Carmen, sa va fie de bine ieseala. De Onuta nu mai zic nimic. Zici ca-i spiridus.i n rest le povesteam fetelor ca la Tudor e groasa. M-a sunat diriga ca se juca cu iphonul in timpul orei de biologie. Am fost la scoala si mi-a zis profa ca i-a facut observatie de trei ori. L-a durut in fund. Drept urmare i-am luat tel. Greu cu copii astia. Pe masura ce cresc alte probleme. Imi vine sa ma iau cu mainile de cap.Zici ca e aerian.va pup pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele,

 

Ada multumim de cafea.

 

La multi ani Mihaelelor, Gabrielelelor, Mihailor si Gabrielilor.

 

Eu sunt la munca, varza de oboseala si de raceala. Se pare ca a racit si Patrick. Aseara iar a avut o criza de tuse, combinata cu inecat si voma...de am crezut ca fug iar la urgenta. I-am aspirat rpd nasucul si i-am facut o tura de aerosoli cu ser fiziologic si s-a linistit. A adormit cu greu pe la 2, si pana pe la 3.30 plangea in somn, se vaita, gemea, se mai trezea... Abia dupa aia a dormit mai bine pana dimineata

 

Asa ca acu sunt ko... Am sunat si dr si mi-a zis sa continuam cu nurofen, prospan, tantum verde si aerosoli, eventual cu flixotide si dc nu se linisteste sa mergem maine la spital sa-l vada ca e de garda.

 

Fetelor merci pt sugestii de shopping. Eu nu am gasit nici in c&a nici in h&m si am fost chiar luni sa ma uit. Poate au adus dupa....o sa ma mai uit o data.O sa ma mai uit si in daichman mai cu atentie si poate ajung si la magazinul de la veteranilor, daca reusesc sa-l identific. Nu prea imi vine sa dau 300 ron pe o per de cizmulite care poate nici nu-i ajung o iarna.

 

Fleur sanatate multa si Ericutului, sper ca ati avut o noapte usoara.

 

Lore ce dulcica s-a facut Onuta. O adevarata domnisoara.

 

Roxy tu ti-ai redus norma la 6 ore? La noi asta se aplica pana la 2 ani cu mentinerea salariului, dar nu prea mai apuc sa stau doar 6... \Oricum chiar si daca plec cu juma de ora mai devreme, tot e o chestie buna la psihic, asa ca te inteleg si te felicit.

 

Ile, pe unde plecati in vacanta?

 

Ada, se prea poate ca Tudor sa se simta neglijat/gelos pe Nectarel? Poate simte ca lui nu i se acorda tot atata atentie, si simte nevoia sa atraga atentia asupra lui. Nu stiu..zic si eu. Poate e doar varsta...

 

Astept prajiturile :)))))) ca tot am slabit 5 kg..de ce sa nu pun la loc 1..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rocsy ai dreptate.. dc stau sa analizez situatiile chiar asa e. Voi cand povestiti de piersicutele voastre, ma gandesc daca Patrick face lucrurile alea, dar de fapt el face altele. Ma gandeam acuma cum ii place lui sa puna dopul la sticle si sa-l infileteze. Aseara era mama la mine, si am luat sticla de apa din frigider, a vrut el sa-i puna dopul si l-am rugat sa i-o duca... si s-a dus.

 

Sau daca ramane cu suzeta in gura dupa somn, daca il rog frumos sa duca suzeta in cutia lui (are o cutiuta langa pat unde sta suzeta, termometrul de camera si alte chestii), chiar dc suntem in sufragerie, se duce la el in camera, o pune in cutie si vine inapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello hello.

Eu am fost la o tura de shopping in speranta ca imi creste moralul. Mi-a scazut cand mi-am dat seama cat am cheltuit. :((

La multi ani tuturor sarbatoritilor si sarbatoritelor.

Multa sanatate bolnaviorilor. Sper sa scape de tuse, mucisori si alti virusi.

Ce de chestii interesante face Patrick. Carmen, nu e neaparat sa faca ce fac altii, are ritmul lui. Eu de ex. ma ingrijoram ca Aurora nu dadea nici un semn ca ar intelege ce se face cu galetusa de sortat forme. Nici nu o interesa sa bage formele prin gaurile aferente. Intr-o zi am vazut-o cum se muncea singura sa le nimereasca. Daca am vrut sa ii arat cum se face, s-a enervat si nu a mai vrut sa incerce. Am lasat-o in treaba ei si acum nimereste cam jumatate dintre ele. 

Va pup si va doresc weekend frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve gagici,

 

Gabi, La multi ani fericiti de ziua numelui! [flor] Si tuturor celorlalti purtatori ai numelor sfintilor Mihail si Gavril! Petrecere frumoasa si, vb. lui Carmen, asteptam prajiturile!

 

 

Noi suntem un piculet mai bine astazi, sper ca nu zic prea devreme...

E. s-a mai legat la burtica si au disparut mucisorii, ura. Doar la stranut mai apar, in fiecare dimineata are program de stranutat de vreo 4-5 ori la rand, cred ca e felul lui de a elimina secretiile. Repriza de vomat am conchis pana la urma ca a fost accidentala, fie de la secretii, fie si-a bagat el destiul in gat.

Este un nazdravan si jumate, iar ne-a trezit la 5 30 si pana la 8 a tinut-o intr-o joaca si fugareala (cu noi, chiori de somn).

 

Muraturica, sa iti fie de bine cumparaturile, lasa, ca banii se duc oricum.

 

Lorena, ce faci tu treaza la 2 noaptea? Onuta e grozava, ce mult merge ea, si ce ii place la shopping, isi alege singura blugii, n-ai treaba. Cu E. in magazine, daca-l las pe jos e jale. Prinsa in toate directiile!

Fain la voi la metrou, culmea e ca aveti vagoanele facute aici, la Bombardier, dar metroul din Montreal e mai inapoiat, ca sa zic asa. De ex., nu exista lifturi! Tot au fost discutii sa se construiasca, si numai in anumite statii, dar s-a abandonat. ALtfel, aici exista un adevarat oras subteran, cu magazine si institutii, ce leaga toate statiile intre ele si au iesiri la suprafata, la obiective mari cum ar fi Biblioteca nationala, teatre, etc. Deci practic, te duci dintr-un loc in altul fara sa fie nevoie sa iesi la suprafata. Asta din cauza iernilor foarte dure.

 

Carmen, multa sanatate si voua, sa nu se agraveze racelile. Uf stiu cum e. Eu tot mai trag cu raceala, ma umflu de ceaiuri, dar macar pe E. l-a mai lasat, desi am stat in nasul lui. Ce indemanatic si ascultator e Patrick!

 

Si pe mine ma uimeste cat de bine inteleg ei, toate. Si fac ce le spui, ma rog cand vor ei, sau cand nici nu te astepti. Obisnuiam sa-i spun lui Eric tot ce urmeaza sa facem, fara sa ma gandesc ca el si intelege, de cand era mai mic. Dar acum intelege tot si, destul de des, executa ce ii zic. De ex., ii zic, hai sa mergem la baie sa ne spalam ca ai facut caca. In secunda 2 e in baie la marginea cazii, incearca sa se catere pe suportul din cada, pe care il pun cand il spal la fundulet. Prima data cand a facut asta, am ramas socata, nu stiu nici eu de ce. E normal sa inteleaga de acuma. Sau seara ii spun: du-te si-i spune pa! noapte buna! lui tati, ca ne culcam. Ceea ce face, cu entuziasm, dar ca la episodul ala din Stan si Bran, nu se mai opreste: bye!, byeeeeee, byeeeeeeeeeee!

 

Nici eu n-as da o gramada de bani pe hainute, desi am patit-o de multe ori. De ex. cu cizmulitele, am cautat saptamani in sir ceva si bun si convenabil ca pret, dupa ce am gasit (n-au fost chiar ieftine) am gasit imediat apoi la SH o pereche si mai frumoase, practic noi, cu 4 dolari!!!! Nu ma tem de igiena, etc, tot de un copil au fost purtate, doar o iarna probabil, le-am spalat si dat cu spirt si sunt superbe, extrem de comode, usor de pus/scos, numai pe astea le poarta acum, celelalte le tinem "de bune"...

Acum astept ca pe altceva banii sa-i iau o geaca North Face (brand f bun de haine de iarna), incredibil de usoara si comoda si frumoasa. Asta e scumpa (ma rog, pt. mine), dar chiar face banii.

 

Ada, intelege-l si tu pe Tudor, e normal...la varsta lui. In loc de iphone poti sa-i dai la scoala un tel. mobil cu minimum de functii, dar cred ca nu va accpeta, ca rad de el ceilalti sau ceva de genul. Asa ca, mai bine fara.

La multi ani lui Nectarel de ziua numelui de maine, si tie sanatate!

 

Va pup, iar am scris un roman si ma asteapta treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa raspund fetelor care m-au intrebat daca se catara Eric pe masuta: nu. Sau nu inca. Oricum, observ ca a inceput sa fie un pic mai precaut. In schimb pe scaunel nu se aseaza pur si simplu, ca pe celalalt pe care il are, ci mai intai se catzara pe tablie, apoi se lasa jos in fundulet.

Masuta+scaunelul mi se par una din cele mai bune investitii pe care le-am facut pt el pana acum. Face tot felul de activitati acolo, se joaca(,) cu cuburi si lego, "citeste", papa, se uita la desene (la o distanta rezonabila de tv ca pana la a le avea, statea efectiv cu nasul in tv).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...