Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare,

 

Nu va mai dau banana bread ca au mancat capcaunii (mai mult cel mare, bineinteles) toata tava. A iesit f buna, mai aromata ca un chec.

Va dau reteta userei Strumphitza de la fluturasi, careia ii multumesc si sper sa nu se supere ca pun reteta aici:

Banana bread

3 banane mari (prea) coapte, 125 g unt moale, 2 oua, 175g zahar (merge si mai putin), 225g faina, 1/2 lingurita bicarbonat, nuci maruntite, stafide (reteta mai contine si 2 linguri golden syrup-nu stiu ce-i ala, n-am pus), un pic de sare.

Se amesteca toate ingredientele mai putin nucile, stafidele care se adauga la sfarsit. Iese un aluat cremos. Se coace in tava de chec, in fctie de cuptor 50-60min, la 180 grade Celsius (350 F). Se lasa 10 min sa se odihneasca in tava.

 

Muraturica, am si reteta ta, la fel cu cea de sus, doar cu 2 banane si ulei in loc de unt. Acum am avut 3 banane moi [:)] .

 

Noi suntem ok, o alta zi frumoasa aici, ieri am iesit cu bicicleta si sper sa ma invrednicesc si azi.

De dimineata Eric mi-a umplut masina cu cereale Cheerios, i-am dat sa rontaie din cutiuta lui si mi-a umplut "buzunarul" de la portiera. Nu va mai spun ce-i pe jos...

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur daca te consoleaza masina noastra e devastata dupa un drum mai lung cu copiii :))

 

Frumos Ericutzu, chiar ca-i scolar !!:))

 

Noi am facut azi pentaximul, deocamdata e bine, o doare putin locul

 

Ieri am facut 15 ardei umpluti cu orez si ciuperci, pana seara nu mai aveam [bang]

O praji cu fructe si bezea.

Am in plan o supa de dovleac , tocanita de ciuperci si gem de gutui, poate si o mancare de gutui

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata !

 

Ile : supa de dovleac suna delicios .... 

 D-rele mele se "bat" pentru un cal [bang] ... e un calut babalsoar si se trag jos una pe cealalta, le-am facut program ( cateva minute una, cateva minute cealalta ) ... pacat ca nu s-au gandit astia sa puna 2 locuri pe cal ca scapam de distractie [bang]. Cat e Sofia pe cal, Natalia sta in spatele ei si ii spune "gata" si o bate cu palma pe spate .... pentru Sofia "calul" reprezinta masina si merge la Lidl  [:)] .

 

Astazi fac un bors de pui si varza calita cu carne la cuptor, as manca ceva mai deosebit saptamana viitoare, trebuie sa caut pe net ceva retete ca la idei sunt 0 . Curatenie ca iar e casa cu curul in sus , poate spalat o masina de haine ca atat mi-a mai ramas, calcat etc. Treburi de sambata , le stiti prea bine !

 

Fleur : si la noi e vraiste in masina, de multe ori nici nu trebuie sa mergem la drum lung ... trebuie doar sa urce cu vreun corn si il avem imprastiat peste tot, intins pe bancheta, geamuri etc.  [:)]

 

Ma duc la treaba ! Va pup !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ola, acum am terminat de gatit, e un balamuc in bucatarie [help]

o adorm pe bambina si trag si eu un pui de somn

 

daca vreti vreodata mai mult de doi copii, iata ce am gatit ptr 2 zile

 

Sos de rosii cu carne de curcan

Snitele

Piure

Salata varza rosie

Pateuri cu ciuperci

Dulceata raw de gutui

Sote de morcovi

 

Cel mare teme de la 9 am, abia acum a terminat

 

Roxi super haioase fetele!

 

Am scapat de gripa, a fost doar de o zi :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve fetelor,

 

(mai precis celor vreo 4-5 care am ramas pe aici)

 

SUntem treji si activi de la 6 30, deja sunt obosita.

 

Am facut si eu ieri o ciorba de perisoare si o placinta cu mere (cu foi din comert) si niste ficatei pt Eric. Ile, nici nu vreau sa ma gandesc cate feluri si ce cantitati sunt necesare la o casa cu  3 copii.

 

Si noi avem teme, una singura, un referat pt consort la stagiu.

 

Asa ca ziua de sambata e "asigurata".

 

Sper ca macar maine sa iesim pe undeva. Luni e liber (Thankgiving day), dar cica se va strica vremea, sa vedem.

 

Rocsy, ce distractie e la voi.

 

Ali, nu stiu daca imi furi locul 1 la dezordine in masina.

 

Weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...