Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

Neata !

 

Ca_mila : poti sa o duci la orice medic stomatolog, nu trebuie neaparat de copii. 

Carmen : Natalia de obicei isi arunca suzeta pe unde nimereste si trebuie sa o caut cu orele ca sa o gasesc; o data era aruncata dupa lada de sticle de apa minerala de jos di hol .... am gasit-o dupa vreo 2 saptamani; noroc ca avem mai multe, de obicei pierdem una, gasim alta si tot asa.

 

Natalia e mai vorbareata in comparatie cu Sofia care la doi ani avea doar cateva cuvinte in vocabular. Mai adaugam pe lista cuvantul "da" chiar spus frumos ca m-am si mirat cand am auzit-o ieri , "papu" pentru papuc , "bava" pentru bravo iar cel mai tare e "sus" dar e sasaita si suna super tare .... chiar ma distram cu sotul  punand-o sa repete ! In schimb cu cataratul ma dispera, mereu trebuie sa fiu cu ochii pe ea iar de pampers cred ca o sa scapam tare greu, nu o deranjeaza deloc daca face kk pe ea, ar sta cu orele cu el lipit de fund, deci va fi undeva la sfantul asteapta. In rest face destul de multe lucruri pentru ca o copiaza pe Sofia in absolut orice; daca Sofia se joaca la bucataria lor si face de mancare, la fel si Nati; daca Sofia isi spala cainele ea isi spala albina, daca Sofia deseneaza e musai sa mazgaleasca si ea .... deci daca le cumpar o jucarie eu trebuie sa o iau in dublu exemplar ca astfet e razboi .... iar acest lucru e putin cam greu cand e vorba sa aleg cadouri ca mereu trebuie sa ma gandesc ce i-ar place Sofie dar in acelasi timp sa nu fie periculos pentru Nati .... dar cu siguranta Natalia nu va primi cadou de Craciun costumul de spiderman pe care si-l doreste Sofi , noroc ca am in casa un costul de zana si un costul de urs !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

post-125181-0-42116400-1384171013_thumb.jpgBuna fetelor !

 

Va multumesc pentru urari ! [flo2]  Si.... va servesc mai tarziu cu cate o felie de tort si o cupa de sampanie .... haideti ca nu ingrasa [soricel]

 

Am fost plecati la tara in w/e , a fost cald si frumos , Andrei a stat numai in curte cu greu l-am bagat la culcare . In rest suntem bine , I-au spart si lui 2 canini si inca o maseluta . Papa bine , doarme bine .... momentan suntem bine [:)]

 

Rocsy , ai 2 printese tare frumoase , mereu mi-am dorit sa am 2 fete , cred ca este tare frumos . Dar .... fiecare cu norocul lui , asa ca mi-a dat D-zeu un baiat si nu stim daca o sa mai existe ceva ... [bib]

 

Lore , va doresc succes pt fratiorul sau surioara Onutei !

 

Am fost si in parc duminica , am profitat de ultima zi de toamna calda , de acum a venit frigul si o sa ne saturam de el [smulgpar]

 

 

post-125181-0-10308200-1384171041_thumb.jpg

post-125181-0-01922800-1384171081_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele,

 

Va dau si eu un ceai de dupa amiaza, verde cu fructul pasiunii si portocala. Ce imi plac ceaiurile, dar numai cand bolesc....

 

Iar sunt cu casa vraiste dupa weekend. Voi cum va descurcati cu ordinea si curatenia, ca eu nu mai dovedesc.

 

E. are o stare...nici nu stiu cum s-o numesc, fizic e bine, a reusit sa nu ia raceala mea deocamdata. Dar nu e prea bine dispus, lucru neobisnuit la el. Se trezeste dimineata f devreme, 5 30-6, a ramas setat pe ora veche, dar nu asa, sa se trezeasca  si sa stea sau se joace. Nu, se da jos din pat, brusc, si vrea sa-l iau in brate, sa mergem sa-l trezim pe ta-su, trage de frigider ca vrea papa, cand ii dau nu mananca.

Eu tot am legat starea asta a lui de eruptia ultimelor 4 maselute, dar oricat ma uit in gurita lui, nu se vad. I-am mai dat Tylenol, ma gandesc ca nici asa luat des si aiurea nu e bine.

Ar mai fi un motiv. Se pare ca sanii mei dau semne de oboseala. Azi dimineata sugea din amandoi, alternativ, cateva sec. la unul, apoi la celalalt. Dar fara folos. Scancea de ciuda. Am incercat sa mulg sa vad daca iese ceva, absolut nimic. I-am dat repede lv in cana, initial a parut entuziasmat, a baut mai putin de 100ml, apoi nu a mai vrut. Poate ca va veni intarcarea de la sine pana la urma. Curios, chiar aseara ma gandeam la o varianta de intarcare nefortata, sa iau eu salvie sau ceva pastile pt intreruperea lactatiei, sa-l las sa suga si sa vada ca treptat nu mai e. Se pare ca natura e in acord cu intentiile mele, oricum toata treaba cu lactatia e pe fond psihic, nu?

 

Scuze ca va impui capul cu asta, ma plang si eu aici ca nu am cui (asa e, Ile, e greu!). Adevarul e ca m-am saturat pana peste cap de alaptat, el e mare de acum, mai mult se joaca la tzitzi, devine jenant. Ca sa nu mai spun ca hormonii imi dau niste stari de imi vine sa-mi iau campii, cel mai mult ma deranjeaza o transpiratie rece, lipicioasa si mirositoare. Ma rog o fi si de la raceala, dar nu am avut niciodata asa probleme cu mirosul.Va dati seama cand am ore cat e de naspa...

 

E. aduna boacane peste boacane, in ultimul timp a facut o pasiune pt apa, noi avem un distribuitor in sufragerie si nu mai stiu ce sa fac cu el. Da drumul la robinetul de rece, noroc ca la cel de calda este un buton suplimentar de siguranta pt copii, pana l-o dibui si pe ala. Chiar daca-l debransez, tot curge. L-am intors cu spatele, sta langa el cu cate un pahar sau cutie/galetusa in mana si plange...

Cam cu din astea ne "distram" noi...

 

Gabi, ma bucur sa aud vesti bune despre voi. Andrei in poze arata ca un baietel calm si fericit. Sa o tineti tot asa.

 

Carmen, cat mai trageti si voi cu racelile. Multa sanatate! Aici nu exista tratament cu aerosoli, eu cel putin nu am auzit de asa ceva si nu am vazut de cumparat. Probabil doar in spital. Felicitari pt. kg. pierdute si la mai multe, lasa ca pana la sarbatori vei arata asa cum vrei.

 

Rocsy, Nati e o vorbareata. Mereu am spus ca au noroc cei cu surioare/fratiori mai mari, ca invata continuu de la ei.

 

Camila, ma bucur ca ne-ai mai scris. Si Ana ta e o precoce, stand pe la tara la bunici, in contact cu natura si animalele, invata poate mult mai multe decat cei de la oras pt care universul e un apartament si o bucatica de parc. Nu cred ca e ceva serios cu dintisorii, ei sunt acum in formare.

 

Ada, nici eu nu mai stiu ce sa fac de mancare. In weekend am facut chestii rapide ca nu eram in stare de altceva, acum trebuie sa prestez o supa, ciorba ceva si un fel doi. Lipsa totala de inspiratie.

V-am zic sa vineri am facut gogosi cu nutela si dulceata de capsuni, si a mancat barbata-miu pana efectiv i-a venit rau?

 

Va pup, ma duc pe la treburi cu o lipsa totala de chef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de ceai Fleur!

Si mie imi plac, acum bem de cimbrisor, a venit frigul :(

 

Azi e SF Mucenic Mina, Victor si Vichentie asa ca va servesc cu o felie de tort buturuga si o sampanie de zmeura!

 

Ptr ca tot vorbii de mancare, azi am gatit

Spaghete cu parmesan, usturoi , oregano, ulei masline ( reteta Jamie 0.)

Bruschette cu rosii

Salata de spanac si salata verde

Compot gutui

Tort buturuga

Friptura cu piure

 

Maine fac ceva de vita, am o reteta de coq au vin

 

Fleur daca ptr tine e ok intarcarea, vine in mod natural, eu zic ca e exact cum trebuie

Eu inca ii mai simt plini dupa cateva ore.

 

Azi si a mea a fost mai agitata, se trezeste devreme, la 7, adoarme 11-14, apoi abia la 20, deci e obosita dar o sa se regleze in cateva zile, sper

 

Ai fost tare cu gogosile :))) ai bagat bietul om in spital :)))

 

Ref la dozator , cel mai destept cedeaza primul :))) asa ca ai scapa de griji mutandu-l pur si simplu

 

Gabi multumim de tratatie, un scump bucalatul tau !

 

Roxi costum de spiderman ???:)))

I--ai luat? Noi avem de spiderman, batman, ajutorul lui Mos Nicolae, pirat ...

 

Super Nati cu indeletnicirile ei de fata ! Si noi inca luam chestii la dublu, ca sa evitam crizele :))

 

Imi place sa citesc cu ce se joaca fetele, noi avem monstrii, lego, masini ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LMA Ile de ziua numelui, ai un Victor cred.

 

Si lui Victor al Porumbitei, si nu mai stiu, tuturor celor din anturajul piersicutelor, ce poarta numele asta.

 

Inainte de a naste, Vincent era unul din numele mele preferate de baieti, dar cumva nu mergea cu numele de fam., asa ca am renuntat la el.

 

As muta eu dozatorul de apa, dar unde? Ca oriunde il pun tot ar avea acces la el, n-avem incaperi incuiate. Nu pot decat sa astept sa ii treaca faza asta, sa se plictiseasca.

Apropo de asta, cand nu e in pat, a inceput sa refuze sa bea apa/suc din canitele lui cu cioc sau cu pai si vrea numai din pahar ca noi. Cum ii dai un pahar, cum fuge la dozator...

 

Sunt rupta desi nu am facut mare lucru...pus la spalat o masina, gatit ceva (bors, friptura de pui, piure), dat cu aspiratorul si calcat 3 camasi. Mai am de facut o salata de varza si un gris cu lapte (doar doar o manca E., extrem de mofturos si de lipsit de pofta in ultimul timp) si gata cu mancarea macar pe 2 zile.

Apoi ma duc sa fac un dus si pun un episod din Dexter pe dvd...sa ma binedispun (stiti serialul?)

 

Ali, unde te ascunzi? Sunteti bine, ce ai mai facut cu analizele? Mai scrie un rand, imi fac griji pt voi.

 

Noapte linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Mie mi-a venit ieri cm, nu mi-a fost rau traiasca nurofenul forte, dar am fost stoarsa de energie....e drept ca s-au adunat si cateva nopti nedormite.......

In wk am fost la Telega, iar ieri a fost prima data dupa mult timp cand am stat fara Onuta cam o ora.......a luat-o nasica si a plecat cu ea pe deal. Onuta a avut un wk beton, multe activitati cu nasica Irina de 4 ani!

 

De fratior ne apucam dupa concediul de anul viitor, in principiy. Dar multe se pot intampla pana atunci......plus ca ma gandesc ca daca mai am o sarcina ca cea cu Onuta......nu cred ca fac fata....mai analizam oricum!

 

Gabi, ce baiat mare ai tu acolo! Sa va fie de bine ieseala!

 

Rocsy, de unde ii iei cosmumele?

 

Carmen, sa le poarte cu placere ai sanatos!

 

Fleur, sanatate multa! Si la noi au fost de lunga durata eruptiile dentare, iar ultima masea - premolar a spart gingia in doua locuri, iar la mijloc e inca gingia.....la celelalte nu am observatsa se fii intamplat asa.

 

Cu intarcatul se rezolva de la sine. Onuta m-a socat, stiti ea nu a supt la san, insa cand ma vede dezbracata, vine la mine si ma bate pe sani, le da pup, are o relatie speciala cu ei si nu inteleg de unde......

 

Ile, cu vomitatul ar trebui sa fiu obisnuita, dar inca ma bulverseaza psihic, plus ca de o sapt imi vomita cam des, sapt trecuta de 3 ori..... ceea ce nu imi place. Iar acum, in special, dupa lapte care e ar si e ingrosat si cu cereale......

 

Ada, da-I lui Nectarel ceva pt imunitate. Eu ii dau Onutei colostru cu probiotice de la secom. Tudor cred ca e tare bulversat de adolescenta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Ile, mie mi-ar trebui a doua cafea.

 

O zi asa, una asa. Daca pana acum se trezea pe la 5 30, azi a dormit pana la 7. Dormeam tun amandoi cand a sunat  sa ma cheme la suplinire, la 5 50...nici fixul nici mobilul nu l-am auzit...pe barbata-miu l-a trezit fixul....

 

Ura, l-am pacalit sa pape gris cu lapte si aseara si azi dimineata. Pana acum nu punea gura. L-am facut si mai dichisit asa, in forme de sticla si rasturnat in farfurie, precum crema de zahar ars. Cu un pic de dulceata de capsuni deasupra, si cu multe arome inauntru: vanilie, coaja de lamaie si de portocala.

Cred ca de fapt ii revine usor usor pofta de mancare, azi dimineata a molfait si din tartinele lui ta-su, cu branza topita si leber.

A, si sa vedeti ce mai mananca: castraveciori murati, din aia f mici. Tipa la frigider sa scot borcanul si sa-i dau....

 

La noi e friiiig, dimineata erau fulgi si masinile inghetate. Noroc cu demarorul la distanta, se incalzeste numai bine pana coboram noi.

 

L-am imbracat cu echipamentul de iarna complet, geaca groasa,cizme,

caciula,, fular, manusi, mai putin pantalonii de iarna care nu-s necesari pana la masina. Oricum cizmele-i vin pana la ganunchi si manusile pan la cot. I-am pus iegari si pantalonasi de polar si sosete. La imbracat de exterior sta, ii place, dar pana-i scot pijamaua/schimb scutecul/imbracat cu haine de zi pt gradinita e un chin, se lasa mereu cu plansete. Ar zburda numai in pielea goala daca l-as lasa...

 

Va pup, haideti si voi la povestit, cum mai e vremea, ce-ati mai cumparat, ce nazbatii mai fac piersicutele. Vreau sa cred ca nu-s singura care are un obraznic....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...