Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor ,

 

Daca tot a venit toamna si se numara bobocii , hai sa fiu si eu la numar , ca asa " sade " bine [:-)))] De citit citesc , de scris nu prea am ce [:-)))]

 

Nu face nimic nou , nu zice mai nimic , sa se ia de mana cu Patrick . In rest cele de toata ziua . Curat , gateala , schimbat copil , dat sa manance , incercat sa iesim afara ( tare greu ma mobilizez ) somn si uite asa se incheie ziua si maine o luam de la capat .

 

Fleur , frumos Ericutu si toamna superba !

 

Va pupic ! [flo2]  [flo2] [flo2]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ii dau sosete la culcare ca doarme mai mult dezvelit , cu toate ca eu personal le urasc , nici in casa nu stau cu sosete dar sa mai si dorm cu ele [batcap]

 

Ioana , ma bucur pt voi ! Sa fie intr-u ceas bun si te asteptam cu detalii [flo2]

 

Referitor la Tv si eu il las cam mult [smulgpar] si nu imi place deloc treaba asta dar incerc sa indrept situatia . Din pacate imi lipseste rabdarea si talentul de a ma juca cu el si de al tine ocupat cu diverse jocuri . Se joaca si singurel dar la un moment dat ma " striga " ca si cum s-ar plictisii si sa ma implic alaturi de el .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salve gagici,

 

Cum noi nu avem nimic nou, trec direct la raspunsuri, cat mai tin minte...

 

Ali, eu l-as da la gradi. Se adapteaza pe parcurs. Pe Eric l-am dat la 8 luni si tot asa nu adormea fara tzitzi. Dar ei sunt f smecheri si adaptabili, stiu f bine ca, daca nu e mama, nu e nici tzitzi... Asa ca, papa biberon, dorm, ca nu au incotro si ei stiu asta. Oricum, chiar daca il trezesti la 7, ei trebuie sa aiba program de somn si acolo. La Eric ii culca odata pe la 9 30 dupa ce si-au papat laptele, cerealele, fructele, care cum, si se joaca putin. Apoi pe la 12 30 1 inca un somn pana pe la 3. Merita oricum sa incerci sa il integrezi in colectivitate, cred ca ii va face bine.

Noi vom trece la sfarsitul lunii la o grupa mai mare, 18 luni+, cu program usor diferit, un singur somn, papa singuri, etc. De-abia astept, cica evolueaza mult acolo, copiindu-i pe cei mai mari.

Eu sorb acuma din cafeaua ta, multam, frumoase cesti.

 

Lorena, la multi ani fericiti impreuna!

Si Eric e fan piratii din neverland, de cand era chiar mai micut, il recunoaste si prefera pe Jack.

 

Ioana, mama, pai e fain acolo, plaja, cald, tara dezvoltata, etc. Sa ne mai povestesti cand ai timp, cred ca toate te invidiem! Unde nu impusca si barbata-miu un job prin asa o tara....sau poate eu (ne-am saturat de iernile interminabile...)

 

Muraturica draga, ce faci, te-a coplesit munca. Ce mai face Aurora cea cuminte si isteata? Cu gatitul, nici eu nu am nici o pasiune, o fac de nevoie si pt ca, vrand-nevrand, am timp...

Asa, deci placinta cu dovleac e f simpla: un dovleac din ala "placintar" (in forma de para) se curata de coaja si seminte, rade pe razatoarea mare, se caleste cu putin unt, zahar dupa gust, scortisoara si un praf de sare, pana se inmoaie. Se desfac foi de placinta din comert, eu pun cate 3 la un rulou (ca altfel iese afara umplutura), stropite cu ulei intre ele, se umplu si se ruleaza. Se ung deasupra cu ou batut si la cuptor vreo 30-40 min, fctie de cuptor, la foc mediu spre mic (sa nu se arda foile deasupra). Se presara cu zahar pudra (optional) cand se scoate.

E foarte buna usor calduta, dezmortita.

 

Gabi, pai nu ziceai tu ca Andreiu e argint viu, acuma zici ca nu face nimic. Ia lasati baietii in pace, cand se vor apuca sa turuie si sa se catzere peste tot o sa duceti dorul timpului cand "nu faceau/ziceau nimic".

 

Cu tv-ul, eu nu ma stresez f mult, il las des ca un fundal sonor si de imagini, el oricum se plictiseste repede si il inchide... Singurul moment cand urmareste cateva minute legat e cand papa la masa in scaunelul lui.

 

Multumesc pt aprecierea pozelor, am zis sa-l pozez si eu odata macar in tricoul de piersicuta (il murdareste in 5 min) si sa va arat ce toamna frumoasa am avut, ca de acum cam gata, e intunecat si sta sa ploua si asa o va tine.

 

Va pup pe toate cele "7 magnifice" si pe toate care mai citesc dar nu le lasa piersicutele sa scrie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

am citit..ce se spunea!?ca nu mai stiu..mi-a ramas in cap ca se face prezenta si am zis sa nu trag chiulul [clo]

 

Si noi ne laudam cu aceeasi lipsa acuta de limbaj,ma rog,vorbeste el dar doar pe intelesul lui.La ultima vizita a lui taica-su ne-a surprins pe amandoi cu un "grazie",spus stangaci dar inteles de amandoi.A spus doar o data,de atunci ..ioc

 

Fleur,dulce foc Eric,piersicuta de iunie iar toamna voastra imi place si mie.

 

Ali,nici eu nu prea stiu ce sa-ti spun legat de tzitzi.Mattia adoarme in timpul zilei doar asa(la san) insa eu cred ca daca n-ar avea incotro si daca eu n-as fi prin preajma s-ar descurca si altfel.

 

Lore,ma bucur ca au iesit bine analizele.La multi ani fericiti si linistiti impreuna!

 

Ile,o harnicutza,pupici bambinei balerine

 

Sosetele,eu nu le suport atunci cand dorm deci si lui i le scot la somnul de peste zi.Noaptea avem pijma cu totul,pentru ca nu doarme invelit.

 

Parca mai aveam dar s-a trezit duracell,daca mai pot mai revin..

 

Zi frumoasa [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola fetelor,

 

Vad ca numaratoarea v-a scos din barlog, hi, hi

 

Am innoit-o azi pe dra cu caciula rosie ptr iarna, mocasini de interior, pantaloni de ploaie

 

Am gasit si cagula pa csia dar dormea si nu am probat-o asa ca e mare si merg maine sa o schimb

Plus ghetute de la deichmann de toamna racoroasa si iarna blanda , f usoare si rezistente la apa

 

M-am bucurat sa va citesc,

 

Pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

voi le dati ciorapei noaptea?

eu sunt putin cu capul:))daca mie nu imi place cu ciorapi ma gandesc ca nici lor.si ii culc fara.

 

am tot vrut sa va zic ca am gasit o gradi privata faina care l ar primi.imi place ca are si camere video sa il pot vedea.dar nu il pot da inca ca el nu adoarme fara tzitzi.si daca il trezesc ls 7la 10e rupt de somn deja.nu stiu cum sa il dezvat...incepe stresul pe capul meu.cele care i ati dat au fost invatati de acasa sa adoarma cu altceva sau s au invatat direct acolo?

in sfarsit l am convins pe sot sa il dam...ca el nu prea vroia asa va as vrea sa actionez pana nu se razgandeste iar.

 

la gradinita va dormi fara san

acasa v adoarme doar la san; la gradinita adoarme in par normal, doar sta educatoarea langa el

 

nu ii dau ciorapei noapte;

are pijama cu sau fara botos dar il bag in sac de dormit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...