Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 2 )


Recommended Posts

  • Răspunsuri 341
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Salutare dragelor.Noi nu facem bine.Suntem in spital cu amigdalita,diaree, explozie dentara, temperatura peste 39.Am ajuns azi noapte de urgenta. Vai de capul nostru. Are perfuzii sa nu se deshidrateze. Suntem la Medlife internati.Eu am venit la birou ca aveam programari si m-a schimbat soacra-mea.Sper sa ne revenim, ca tare mila imi este de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi...

 

of of ada!!!!!imi pare rau ca sunteti bolnaviori :(...sanatete va doresc...sa se faca bine cat mai repede.

 

multumim de cafeuta...sinparca ar merge si un ceai pe vremea asta.

 

ma bucur ca ne am mai reunit si aici

 

va multumesc de sfaturi.sincer eu nici nu mi am pus problema asta pana nu am mers sa il inscriu.si m au intrebat alea cum adoarme ,cand le am spus ca la tzitzi au zis pai ar trebuii sa il invatati cu altceva ptr ca noi nu avem tzitzi :))).asa ca mi am bagat coada intre picioare si am zis ca revin cand remediem situatia.care sincer mie mi se pare misiune imposibila.ieri i am luat sticluta si i am dat lp.de la prima gura si a gacut greata si l a vomitat...am incercat mai tarziu cu lv de care a mai mancat cu cereale....la fel....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali de ce chinui copilul cu alt lapte??

Cand nu esti tu o sa adoarma fara tzatzi, sunt sigura, doar nu crezi ca o sa schimbe tzatza pe sticla ?:))) ( nu la varsta asta...:)))

Parerea mea sa il lasi o zi sa vedeti cum merge, eventual program scurt,

Uite Porumbitza si Ana alapteaza iar copiii dorm la pranz cu altcineva fara tzatzi si fara alt lapte. A mea la fel...cand sunt plecata adoarme singurica fara nici un lapte

 

 

Ada ce spui tu acolo? Internati? Of, multa sanatate lui Dragonel! Pupam bolnaviorul

 

Revin pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Ada, sanatate multa lui Nectarel, sa-l stabilizeze repede. Stiu cum e cand boala se suprapune peste eruptia dentara, sunt mai sensibili in perioada asta si iau orice virus. Mititelul trebuie sa fi fost tare deshidratat daca l-au pus la perfuzii, of, of. Tinem pumnii.

 

Porumbita, Victor merge la cresa? Asa are si Eric programul, a trecut deja (de azi) la grupa celor mai maricei, unde va avea un singur somn de la 12 30. Am un pic emotii, dar cred ca va fi bine, cunoaste copiii sieducatoarea, ca l-au dus din timp si in grupa asta cate o ora pe zi iar afara sunt toti amestecati la joaca. Si el tot pe la 8 30 adoarme, uneori si mai devreme, intr-adevar nu trebuie ratata ora de somn ca dupa aia adoarme mult mai tarziu si mai greu.

 

Vera, Matia mai papa borcanele? E mai simplu asa, dar E. nu le mai accepta demult, decat cel mult mar simplu in cerealele de dimineata.

 

Ali, alea de la gradinita cred ca nu vor sa se complice ele, sa stea langa baiat sa adoarma. Pai face parte din meseria lor. Noi suntem ex. tipic de adormit la tzitzi,si totusi la gradi doarme bine. E adevarat ca la inceput a fost adaptarea, a stat langa el, l-a leganat cu patutul, etc (nu i-a dat biberon decat la trezire). Asa e, la inceput le e greata de lp, lv, dar se obisnuiesc apoi

Daca sta la program "lung" (pana la 4-5), eu cred ca trebuie sa bea si alt lapte, sa-si asigure necesarul de lactate. Daca e la program scurt si il iei aproape de pranz, e altceva.

 

Dau din una-n alta. La grupa asta mai mare unde a trecut Eric, copii dorm pe jos pe salteluta, gata cu patutul.

sper ca se va uita la toti ceilalti pici cum dorm si va face si el la fel

 

Ref. la tinuta de noapte, eu nu-i dau sosete, il imbrac cu body cu maneca lunga si pantalonasi sau pijama cu bluza si pantalon. Toate pijamalele salopeta i-au ramas mici, nu stiu daca-i mai iau acest model, sunt cam greu de scos pt schimbat scutecul. Nici el nu suporta sa stea invelit, da din picioare pana e trezeste asa ca nu risc. Nici in sac de dormit nu a stat niciodata.

 

Azi vreau sa-i fac spanac cu ou si orez cu lapte sau papanasi daca iau branza de vaci.

 

Am multe de facut si nici un chef. Culmea e ca de cand stau acasa nu pot deloc sa "stau" pur si simplu, sa citesc etc. Cum stau cateva minute ma ia o senzatie intensa de vinovatie. E o stare tare aiurea, din care sper sa ies cat mai curand.

 

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Update: ca tot ma plangeam ca stau, am primit o oferta de suplinire in dupa amiaza asta, la o scoala la cls. 1.... Am niste emotii cat casa, de parc-as fi incepatoare....sunt totusi 3 ani de cand nu am mai predat.

E o nimica toata, dar e un inceput, sper sa se urneasca toata masinaria asta de gasire a unui post stabil in invatamant...intr-un final.

Sa-mi tineti pumnii va rog!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur,tinem pumii,succes!!

 

Mattia,mananca in special borcanele.Pentru moment nu-i pot da ceea ce mananc eu pt ca eu mananc destul de nesanatos iar el are inca probleme de digestie..

 

Ile,daca nu ma insel ,Ana ii lasa lui V lapte matern la sticlutza.

 

..oricum,Ali,se poate!important e ca personalul sa fie asa cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita, Victor merge la cresa? Asa are si Eric programul, a trecut deja (de azi) la grupa celor mai maricei, unde va avea un singur somn de la 12 30. Am un pic emotii, dar cred ca va fi bine, cunoaste copiii sieducatoarea, ca l-au dus din timp si in grupa asta cate o ora pe zi iar afara sunt toti amestecati la joaca. Si el tot pe la 8 30 adoarme, uneori si mai devreme, intr-adevar nu trebuie ratata ora de somn ca dupa aia adoarme mult mai tarziu si mai greu.

 

Vera, Matia mai papa borcanele? E mai simplu asa, dar E. nu le mai accepta demult, decat cel mult mar simplu in cerealele de dimineata.

 

Ali, alea de la gradinita cred ca nu vor sa se complice ele, sa stea langa baiat sa adoarma. Pai face parte din meseria lor. Noi suntem ex. tipic de adormit la tzitzi,si totusi la gradi doarme bine. E adevarat ca la inceput a fost adaptarea, a stat langa el, l-a leganat cu patutul, etc (nu i-a dat biberon decat la trezire). Asa e, la inceput le e greata de lp, lv, dar se obisnuiesc apoi

Daca sta la program "lung" (pana la 4-5), eu cred ca trebuie sa bea si alt lapte, sa-si asigure necesarul de lactate. Daca e la program scurt si il iei aproape de praz

 

 

da.are o luna si un pic de cand merge

a dormit din a doua zi in pat din ala normal de gradinita ( care se ridica pe perete)

 

lapte nu i am dus si nici nu ii voi duce. mananca ce mansnca si ceilalti si dc educatoarei i se pare ca a mancat putin ii suplimenteaza cu borcanel

 

 

apa bea din pahar normal

 

ref sac de dormit eu l am pus acum cand s a stricat vremea in Ro si a si stat... cand era mic nu statea deloc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prg e cam asa

la6-7 suge

la 7:30-8 ciuculeste ceva cu noi la masa

il duc pe la 8:30-9 e la gradinita

la 9 au mic dejun

activitati

10:30 fruct

joaca si /sau iesit afara

12:15 -12:30masa

1-15 (uneori 16) somn

gustare- practic ce ar fi fost desert la pranz

joaca

5 iaurt

joaca si/iesit afara

intre 5:30-6:30 ii iau

 

la masa sta pe scaun normal de gradinita din ala mic. ce poatea manca cu mana ia singur.im rest ii da educatoarea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...