Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum obtin certificat de nastere romanesc?


Recommended Posts

Buna, 

 

poate ma puteti ajuta cu un sfat, o indrumare...

 

vrem sa obtinem cetatenia romana pentru fata noastra (12 ani) care e numai cetatean canadian. 

Suntem stabiliti in Germania.

Stiti cumva care sunt pasii de urmat pentru a obtine certificat de nastere romanesc? 

 

Multumesc mult de tot pentru orice informatie. http://comunitate.desprecopii.com/forums/uploads/posticons/678bc5d43.gif

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ia legatura cu una din ambasadele/consulatele din apropriere,si-tzi vor spune ei exact pasii de urmat!

 

Cel mai bine prin e-mail,sa nu stai minute-n sir la telefon!

 

Daca unul dintre parintzi este cetzean roman,atunci automat ,prin nastere,copilul dobindeste cetatzenie romana.Trebuie doar niste formalitazi indeplinite...si trebuie ceva timp .

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se fac certificate de nastere romanesti prin ambasada copiilor nascuti inainte de 2003-2004, a trebuit sa mergem in Romania sa depunem actele, s-ar putea sa fie la fel si in cazul vostru.

 

Ne-a trebuit certificatul de nastere irlandez ( cu apostila -poate pe cel canadian nu trebuie, intereseaza-te la ambasada canadiana) in original, traducere si legalizare a certificatului, buletinele noastre romanesti ( sau pasapoarte romanesti cu domiciliul in strainatate daca nu mai aveti buletine) , certificatul nostru de casatorie si vreo 3-4 formulare de completat la fatza locului la primaria orasului in care vrei sa faci transcrierea certificatului de nastere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Andacos! am intrebat deja la ambasada. 
Speed exact asa ne trebuie si noua, certificat de nastere canadian cu apostila. Ce inseamna asa exact? Facem o copie a certificatului si impreuna cu originalul il trimitem la canadieni pentru certificare. Apoi  pe copia aia se pune apostila? 

Multumesc mult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca certificatul de nastere este canadian atunci apostila se pune in Canada, apostila este o supralegalizare a unui document in tara de origine pentru a fi folosit in alta tara.

 

Cel mai bine ar fi sa te interesezi ( in scris, email ...) la primaria unde ati avut ultimul domiciliu in Romania sau la primaria sectorului 1 din Bucuresti ( aici se obtin certificate pentru cei care nu au avut niciodata domiciliu in Romania).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e ca cel mai bine este sa scrii la Bucuresti

 Registratura Sectorul 1 Mun Bucuresti <registratura@primariasector1.ro .

 Certificatele de nastere pt.copiii cu cetatenie romana care au rezidenta in strainatate sau cu dubla cetatenie se fac la Bucuresti ,si eu sint intr-o astfel de situatie si ma lupt cu birocratia de aproape 2 ani chiar daca copilul are dubla cetatenie si desi a locuit o perioada in tara .

Printre alte acte va trebuiesc si recunoasterea casatoriei de catre statul roman in cazul in care v-ati casatorit in strainatate si nu a-ti facut-o inca (recunosterea),asta daca unul dintre voi sinteti cetateni straini ,pt.ca atunci cind ti se cer actele pt.certificatul copilului trebuie sa aveti si certificatul de casatorie romanesc.

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat la ambasada romana din Canada, ei zic ca le trebuie certificatul de nastere, poate fi si forma lunga ( in Canada sunt doua feluri de certificate, forma lunga si forma scurta) ca sa-l apostileze. 

Nu au raspuns la email, ci doar la telefon. 

Mi-e sa nu merg in Ro cu forma lunga si sa-mi spuna ca le trebuie de fapt forma scurta, apostilata.  Suntem amandoi si cetateni romani, casatoriti in Ro, n-ar trebui sa fie chiar asa greu sa obtinem cetatenia pentru copil.  In fine, ne tinem de ei.

 

 

Oricum, va multumesc mult pentru raspunsuri.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...