Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sfecla... sanatoasa dar nu-mi place. Cum sa o mananc?


ML

Recommended Posts

Imi place totusi ca salata (cu ulei, otet si mult hrean). Mai pun frunzele in supe sau la "sarmale" (rar), dar altfel nu ma pot atinge de ea (am facut de ex suc si mi s-a facut rau de gretos ce este. Poate nu l-am combinat cu ce trebuie?....  Telina, mere, morcovi?...).

 

Asa ca vreau retete cu sfecla (inclusiv cu frunze sau sub forma de suc) care vi se par gustoase. Contine pe langa multe altele si potasiu si-i musai sa o mananc. Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu o folosesc doar ca salata cu hrean!Ulei ,otzet (mie imi place cu balsamico)si hrean!

 

Nu am mincat niciodata frunzele,am auzit de sarmalutze-n foi de sfecla(sa intre crista sa scrie ca la ea am auzit mai multe retzete cu frunze de sfecla)insa eu nu am mincat nici acasa la mama,si ca atare nici eu nu consum.

 

Bors de sfecla,insa nici de asta nu fac ca noi suntem carnivori!

 

Eu o puneam in muraturi/varza,imi place foarte mult murata si-mi place foarte mult culoarea ce-o da la muraturi.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i Dana, Crista mi-a dat idea cu sarmalutele (sunt cu orez si mozzarella parca, le-am facut mai demult si mi-au placut). Muraturile sunt tare gustoase dar nu ma simt chiar bine dupa ele. Ce fel de bors? Bors rusesc, parca asa-i spune pe-aici. Am sa caut reteta, n-am mancat pana acum.

 

Rall, nu-i prea dulce? Acum vad ca-i o singura sfecla (nu ma plang), asta-i proportia ? Eu as fi vrut sfecla sa fie baza, poate de asta m-a ingretosat sucul meu. 

 

Ooo, ne place mult usturoiul JG, am sa incerc si asa. Si in salata cum spui, desi nu am valeriana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea cand aveam hemoglobina mica imi faceam o salata din sfecla cruda data prin robot (food processor) la care adaugam un sos facut din: sos de soia, otet balsamic, o lingurita de miere, ceapa verde uscata, uneori adaugam si putin usturoi. Sfecla cruda s-ar fi pretat si la dat pe razatoare dar aveam oroare sa ma inrosesc pe maini, asa ca o marunteam la robot. Totul era gata in 3 minute.

 

Daca faci suc, combina cu mar si eventual lamaie/portocala. Sfecla cu morcov mie mi se pare prea dulce, de exemplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, nu-i prea dulce? Acum vad ca-i o singura sfecla (nu ma plang), asta-i proportia ? Eu as fi vrut sfecla sa fie baza, poate de asta m-a ingretosat sucul meu. 

 

Pai.. era destul de dulce, dar nu gretos de dulce. Poti pune mai multa lamaie. Sau portocale. Sau ghimibir? [:)]

 

Nu am facut sucul dupa vreo reteta, eu in general merg in piata si ma 'inspir' pe loc. Ce imi place cum arata, cumpar si apoi acasa prepar [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac si eu suc de sfecla, dar cu morcov si mar, daca vrei mai acrut pui lamaie sau kiwi.

 

In rest o fac bors, cred ca ala rusesc e mai aproape de ce fac eu. Oricum fac baza de legume, ca un bors de legume cu cartofi si la final adaug sfecla coapta sau fiarta data prin razatoare. Mananc si salata cu hrean. Sau cand am chef imi coc cartofi si sfecla, le tai felii si le mananc cu mujdei de usturoi. :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...