Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna tuturor, sper sa ma puteti ajuta cu niste pareri [:)]

 

Sunt suspecta de trombocitemie esentiala, si pentru stabilirea unui diagnostic urmeaza sa fac saptamana viitoare o biopsie de maduva osoasa la un spital de stat,  iar aici am niste intrebari:

 

1. Biopsia aceasta se plateste, cam cat costa? Se poate deconta prin Casa de asigurari cumva?
Mentionez ca sunt salariata si asigurata.

 

 

2. Exista cumva vreun mod in care sa aflu daca instrumentarul ce va fi folosit pentru biopsie este steril?
Adica, este cumva deja sigilat, ca si in cazul seringilor?

 

 

M-ati ajuta mult cu niste raspunsuri  [flo]  [flo]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Azi am fost la Sp. Universitar din Bucuresti, cu trimitere de la medic pentru Hematologie - trombocitele imi ieseau marite, de ceva timp.

 

Dr. hematolog a fost draguta, dar vorbea cam repede, si cand mi-a zis ca s-ar putea sa fie nevoie de biopsie, m-am cam bramburit [:D] si am inteles ca o sa coste vreo 280 de lei. Desi o sa imi faca internare de o zi pentru  toate astea, in calitate de salariat si asigurat  - fac si niste analize de sange mai intai. 

 

Si acum ma intrebam de ce sa coste totusi atat de scumpel biopsia asta, sau analiza biopsiei, ce-o fi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristall, eu nu cred ca mai sunt probleme cu sterilizarea instrumentelor operatorii in Romania epocii noastre. Cat am avut eu si familia mea treaba prin spitalele de stat mereu s-au folosit instrumente sterile unde era cazul.

 

Sanatate multa!

 

Da, asta am mai vazut si eu prin policlinici si spitale.

Dar cred ca instrumentarul pentru biopsie este diferit, si ma intrebam daca totusi sunt chestii si de unica folosinta. 

 

Oricum, o sa le cer sa imi arate [;)] chit ca o sa imi vina rau cand o sa vad acul ala mare si gros [:D] [:(]

 

....acum cativa ani am avut niste operatii mai complicate la un picior (fracturi cu deplasare), operatiile au durat destul de mult (cateva ore) si eu am facut rahianestezie, deci eram constienta.

 

Ei, si la un moment dat, in timpul fiecarei operatii m-a intrebat medicul :" Aveti cumva vreo boala cronica, hepatita ceva?" [:D]  la care am raspuns evident ca nu am, sau ca nu stiu daca am [:D].......deci eu cred ca se intamplase ceva pe acolo cu sangele meu, instrumentarul ceva de genul asta.

 

Ceea ce nu mi-a convenit, asa putea sa fie si altul inaintea mea, care sa nu stie etc etc.

Dar nah, am incercat sa nu ma gandesc prea mult la asta [:p] sper totusi sa isi sterilizeze temeinic instrumentarele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...