Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

7 greseli care iti distrug tenul ireversibil


redactor

Recommended Posts

Eu folosesc creme de la 20 de ani :)) De multisor as zice. Bine, la varsta aia foloseam o crema antiacneica sau una hidratanta usoara de la Farmec, dar tot foloseam frecvent. Si tenul meu arata cu destui ani mai tanar, am cateva linii fine de expresie, atunci cand rad sau ma incrunt. Deci folositul cremelor nu dauneaza, in mod cert. Dar cred ca conteaza foarte mult  mostenirea genetica, pentru ca si mama a inceput sa aiba riduri vizibile catre 50 de ani.

Despre fumat nu mai e loc de comentarii. E foarte clar ca fumatul imbatraneste tenul. Mai devreme sau mai tarziu se vede, plus ca pielea are un aspect tern, mai ales dupa 40 de ani. Conteaza si tipul tenului, cele grase se rideaza mai greu.

 

Am uitat sa spun ca de vreo 2 ani folosesc crema de fata 50+, si imi pare rau ca nu m-am trezit mai devreme. Am inceput sa o folosesc abia dupa ce mi-au aparut niste pete pe fata.

 

Daca ar fi sa recomand cuiva de 25 de ani cum sa se fereasca de riduri, as zice ca esential este:

- sa nu fumeze

- sa bea lichide suficiente

- sa manance sanatos, multe fructe/legume

- sa doarma suficient

- sa foloseasca o crema/ulei hidratante

- sa poarte ochelari de soare

- dupa 30 de ani sa ia in considerare protectia solara a fetei

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

- dupa 30 de ani sa ia in considerare protectia solara a fetei

De ce abia dupa 30?

Orice bronz = deterioare a pielii

 

"A tan, whether you get it on the beach, in a bed, or through incidental exposure, is bad news, any way you acquire it. Tans are caused by harmful ultraviolet (UV) radiation from the sun or tanning lamps, and if you have one, you’ve sustained skin cell damage."

http://www.skincancer.org/prevention/tanning

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall care sunt cremele cu SPF naturale?

Sunt jalnica la cautat pe google :)

 

Eu am niste pete pe fata...au aparut dupa ce am nascut, de aceea eu le asociez cu nasterea, nu cu soarele. Imi dau de putina vreme cu creme cu SPF 50 pe fata...parca petele au ramas la fel, nu s-au redus, doar nu lis -a intensificat culoarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am ajuns la treijdeani am zis gata, e cazul sa fac ceva ... au trecut de atunci inca 5 ani si eu tot nu am o crema pt fatzada.

Nu fumez, nu beau cafea si nu suport machiajul.

De 3 zile mi am luat si eu un fel de sapun lichi scrub special pt spalarea pe fatza si cam atat. Am un ten gras, insensibil, stralucitor si din cand in cand cu cate un cosh ; riduri am, de expresie si mie imi plac [:I]  pana la urma nu mai am 20 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Rall care sunt cremele cu SPF naturale?

 

Sunt jalnica la cautat pe google :)

 

Eu am niste pete pe fata...au aparut dupa ce am nascut, de aceea eu le asociez cu nasterea, nu cu soarele. Imi dau de putina vreme cu creme cu SPF 50 pe fata...parca petele au ramas la fel, nu s-au redus, doar nu lis -a intensificat culoarea.

 

petele nu vor disparea daca nu faci peeling.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Admin unpinned this subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...