Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Suspiciune consum substante interzise


isabela

Recommended Posts

Xio, nu bagateliza consumul de Marihuana. E grav ca orice consum de droguri.

Nu da dependenta fizica, dar poate da dependenta psihica. Asa ca nu e de joaca.

 

Lasa-i de o parte pe prietenii tai curiosi care au incercat si nu au patit nimic.

Nu vorbim de ei.

Vorbim de un copil de 15 ani care se presupune ca a facut o ilegalitate. Caci e ilegal sa consumi marihuana in scopuri "recreative" si mai ales in incinta scolii.

 

Daca nu se iau acum masuri si se minimalizeaza aspectul cine stie maine ce idee mai apare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunteti parinti. Cum ati proceda in cazul acesta( sa spunem ca s-ar adeveri ca ar fi fumat marijuana)? Cum v-ati comporta cu copilul? Ce masuri ati lua pentru a-l indeparta de anturaj? Dar sa nu-mi spuneti , ca si diriginta, sa o inchid in casa pana la 18 ani.

 

La centru antidrog unde am fost, ni s-a spus ca nu exista o retea universala, ca ce se poate aplica la unul nu este valabil la altul. Sunt constienta de acest lucru. Din pacate nu exista o comunitate a parintilor incercati de astfel de probleme (sau eu nu stiu de existenta ei). La noi, daca se aude ca te lovesti de astfel de probleme, lumea te priveste ciudat, si cauta sa se indeparteze de tine, asa ca e greu . Si asa nu stii ce faci, cum sa reactionezi, cum sa te comporti mai departe cu copilul. Efectiv nu stii pe ce cale sa apuci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De cand ai postat subiectul m-am tot gandit ce as face daca as surprinde-o pe fii-mea fumand marihuana.

Ea neavand antecedente probabil ca as lua totul ca pe o simpla curiozitate.

Dar daca ar mai fi avut si altfel de curiozitati probabil ca m-as fi panicat si m-as fi gandit ca e ceva serios.

 

As fi urmat niste pasi:

- as fi intensificat comunicarea cu ea, sub forma de petrecut mai mult timp impreuna fara a-i da de banuit.

- i-as restrictiona accesul la bani (cu toate ca un fum il poate trage de la oricine)

- as fi vorbit cu diriginta  si cu ajutorul politiei as fi cerut organizarea in scoala a unor "sedinte" pe acest subiect pentru copii si pentru parinti. Separat.

- as supraveghea-o mult mai intens decat inainte.

- i-as restrictiona anumite activitati inlocuindu-le cu altele.

- as lasa pe ultimul loc mersul impreuna cu ea la centrul acela de preventie - pentru ca la urmei eu sunt adultul, eu sunt mama si trebuie sa-i arat ca am capacitatea de a tine fraiele si de a manui o situatie defavorabila.  Increderea asta e cu dublu sens.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, cam acesti pasi am inceput sa-i fac si eu. De bani nu e problema, pentru ca nici inainte nu avea multi sau acces la ei.

 

Inca sunt surpinsa de atitudinea pe care o au cei de la scoala. M-as fi asteptat sa incerce sa stea de vorba cu elevii, sa incerce ei, organizarea unor intalniri pe acest subiect cu parintii si copiii, sa-i puna in legatura cu psihologul scolii , in cele din urma ma gandeam la diriginta clasei. Eu una, in aceesi situatie cu a dirigintei, as incerca sa-mi apropii acei elevi, sa incerc sa-i cunosc, sa stau de vorba cu ei. sa vad de ce s-a ajuns in aceea situatie.

Niciodata n-am asteptat prea mult de la scoala, dar totusi aceasta atitudine,parca nu mi se pare ok. Stiu ca primesc o nimica toata pentru orele de dirigentie, dar parca,  sa "te speli pe maini", si sa spui ca tu ii dai afara, ca n-ai nevoie de asemenea elevi, ca nu vrei sa ai probleme la clasa ta, parca e un pic cam mult.

 

Normal ca parintele poarta toata responsabilitatea, dar tu ca scoala , doar sa ma anunti ca s-a intamplat ceva, si ca ii dai afara daca mai auzi ca se intampla, si in rest sa nu mai faci nimic, nu cred ca e normal. Cel putin asa vad eu lucrurile.

 

Poate eu sunt altfel, dar n-as putea, cadru didactic fiind, sa nu ma implic atunci cand un copil are probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca nu am citit chiar tot, poate imi scapa ceva sau am retinut gresit...Fetita ta ce spune? Spuneai ca a zis ca nu a incercat, dar i s-au oferit de catre cineva? Ca poate la asta s-a referit distribuitorul, si la cei carora le-a oferit, dar au refuzat?

 

Trebuie sa o urmaresti f atent, sa o tii din scurt fara sa-si dea seama, deci clar nu prin metoda dirigintei. Oricum nu e o solutie, 18 ani e granita cand devine ea majora... ok, dupa parerea dirigai, la 19 ani poa' sa faca ce vrea, ca nu mai e sub juristictia ei... Pai omul trebuie sa intelegeaga periculozitatea acestor tentatii, din convingere, ca sa zic asa, nu constrans

 

M-am uitat la niste documentare de la NG "pierduti printre straini", cu cazuri de carausi de droguri... (nu e cazul vostru, e ceva mult mai dur) si crede-ma daca cumva m-ar fi interesat lumea asta a acestor substante, fie si usoare, dupa vizionarea episoadelor, mi s-a fi taiat tot elanul.

 

Mi-aduc aminte, in 1993, am fost la un schimb de inter-scoli in Franta, si eram gazduiti de familii franceze.. La ei era in floare atunci aceasta problema cu drogurile la elevii de liceu.... Ma intrebau pe mine "Dar in Romania, cum este, aveti asemenea probleme??" Eu: "Nuuuuuu, deloc, nu avem asa ceva in tara, nu exista" - asa le-am raspuns alora cu atata convingere (sincera!! ca si eu daca auzisem de asa ceva), de au ramas mirati cateva secunde une.... deh, suntem cu 20 de ani in urma fata de occident si aici [bang] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca sunt surpinsa de atitudinea pe care o au cei de la scoala. M-as fi asteptat sa incerce sa stea de vorba cu elevii, sa incerce ei, organizarea unor intalniri pe acest subiect cu parintii si copiii, sa-i puna in legatura cu psihologul scolii , in cele din urma ma gandeam la diriginta clasei. Eu una, in aceesi situatie cu a dirigintei, as incerca sa-mi apropii acei elevi, sa incerc sa-i cunosc, sa stau de vorba cu ei. sa vad de ce s-a ajuns in aceea situatie.

Niciodata n-am asteptat prea mult de la scoala, dar totusi aceasta atitudine,parca nu mi se pare ok. Stiu ca primesc o nimica toata pentru orele de dirigentie, dar parca,  sa "te speli pe maini", si sa spui ca tu ii dai afara, ca n-ai nevoie de asemenea elevi, ca nu vrei sa ai probleme la clasa ta, parca e un pic cam mult.

 

Normal ca parintele poarta toata responsabilitatea, dar tu ca scoala , doar sa ma anunti ca s-a intamplat ceva, si ca ii dai afara daca mai auzi ca se intampla, si in rest sa nu mai faci nimic, nu cred ca e normal. Cel putin asa vad eu lucrurile.

 

Poate eu sunt altfel, dar n-as putea, cadru didactic fiind, sa nu ma implic atunci cand un copil are probleme.

 

Scoala sau conducerea scolii, diriginte etc daca au descoperit astfel de probleme sunt obligati sa le raporteze in scris la inspectoratul scolar si politie. Scoala trebuie sa dovedeasca ca participa la astfel de programe impreuna cu  Centrele de Prevenire, Evaluare si Consiliere Antidrog. Ca sa dai un elev afara trebuie sa-i faci dosar beton cu referate, in care sa justifice conducerea ca a luat masuri, sau a participat la masuri de prevenire etc si ele nu au dat roade. E usor sa ameninti dar trebuie sa te justifici, sa faci dosar ca sa muti disciplinar un copil la alta scoala. Doar daca nu vor recurge la presiuni ca sa fie mutat "de buna voie" de parinti, la cerere.  Din cate stiu Centrele de Prevenire au psihologi, ele tin de Agentia Nationala Antidrog si inspectoratele scolare au obligatia sa colaboreze cu ele.

Numai bine va doresc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu trebuie bagatelizata problema desi Xio stie ce zice.

Eu am in curtea in care locuiesc un internet la care vin o gramada de pustani, direct de la sau spre scoala. Stiu ca mai fumeaza cate o tigara "speciala", se simte. Curios este ca intr-o seara mi-a zis Teodora, cand a venit de la scoala, ca niste pusti fumeaza in curte iarba. De unde stii? Pai, dupa miros. Da de unde stii tu cum miroase? Ei, am mirosit la altii...Adica nu era straina.

Cineva zicea ca de la consumul asta "inofensiv" poate trece la etapa urmatoare, adica poate da dependenta psihica. Nimic nu-i sigur, granita e alunecoasa. Unii se opresc aici, o tigara, o pastila de ecstasy prin club...nimic grav. Dar daca e mai mult...e grav.

Asa ca, la 15 ani, nu se poate tolera. Viviana a insirat o lista de posibile masuri, sunt de acord cu ea in totalitate.

Si eu am fost, la un moment dat, dezamagit de implicarea autoritatilor in domeniul asta, nici o nadejde in afara de tine...spui ca astepti de la scoala mai mult? Pai daca nici psiholog nu gasesti acolo unde se presupune ca se dau bataliile antidrog, ce pretentii sa mai ai?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rufus, poate sa fie fatal prima si o singura data...stiu cazuri in care au murit dintr-o singura pastila de ecstasy luata pt prima data.

 conteaza informatia, ca acesti copii sa fie informati din timp de pericolul la care se expun chiar si doar iincercand pt prima data.

e tragic cand parintii, profesorii, autoritatile nu sunt capabili, ori nu sunt interesati destul sa le ofere aceste informatii care exista...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...