Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

 Am criticat comportamentul profesorului - care in Romania se comporta inca ca pe mosie .

A incerca sa umilesti un elev - ca poate poate ii dovedesti ca e prost mie mi se pare mitocanie.

 

Sa nu imi spui ca mai folosesc gresit si "Si" ......ca deja stiu ca  o folosesc ca "prepozitie parazitara" [:-)))]

 

Exagerezi si mi se pare gresit sa generalizezi fara a avea toate informatiile necesare. Mergand pe acest rationament, se poate considera si ca e umilitor si o adevarata mitocanie sa ne cheme angajatorii la interviuri sau concursuri in scopul angajarii ca doar, raportat la descrierea jobului, noi stim ca suntem mai mult decat calificati pentru jobul respectiv, pentru ca am studiat nu stiu unde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Exagerezi si mi se pare gresit sa generalizezi fara a avea toate informatiile necesare. Mergand pe acest rationament, se poate considera si ca e umilitor si o adevarata mitocanie sa ne cheme angajatorii la interviuri sau concursuri in scopul angajarii ca doar, raportat la descrierea jobului, noi stim ca suntem mai mult decat calificati pentru jobul respectiv, pentru ca am studiat nu stiu unde.

Eu zic ca nu asa se verifica ce stie - cu 30 de ochi atintiti pe el.( daca luam de bun ce a zis tatal) ....copilul ala era deja streat suficient, nu mai trebuia scos si la table.

 

Si aici ii testeaza sa vada in ce set ii pune - dar testul nu il da in fata clasei ci scris - iar rezultatul se comunica in particular. 

 

Interviul nu il dai de fata cu toti angajatii companiei [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .....ca in cazul elevului cam asa e

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu asa se verifica ce stie - cu 30 de ochi atintiti pe el.( daca luam de bun ce a zis tatal) ....copilul ala era deja streat suficient, nu mai trebuia scos si la table.

 

Si aici ii testeaza sa vada in ce set ii pune - dar testul nu il da in fata clasei ci scris - iar rezultatul se comunica in particular. 

 

Interviul nu il dai de fata cu toti angajatii companiei [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .....ca in cazul elevului cam asa e

Procedural (si nu doar procedural) este discutabil. Dar de aici, pana la a dezvolta ideea ca intreg sistemul este defect si scoate doar ratati pe linie e o cale foooarte lunga. Parerea mea desigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce desi s-a scris de sute de ori inca unora le e greu sa diferentieze invatamantul obligatoriu asigurat de stat   de  invatamantul facultativ .

 

Cu totul altceva deci este cererea examenelor de echivalare a unei diplome universitare oriunde in lume fata de inscrierea in clasa a noua. (Clasa a noua fiind in ciclul obligatoriu )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu asa se verifica ce stie - cu 30 de ochi atintiti pe el.( daca luam de bun ce a zis tatal) ....copilul ala era deja streat suficient, nu mai trebuia scos si la table.

 

Si aici ii testeaza sa vada in ce set ii pune - dar testul nu il da in fata clasei ci scris - iar rezultatul se comunica in particular. 

 

Interviul nu il dai de fata cu toti angajatii companiei [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .....ca in cazul elevului cam asa e

 

Mda, buna incercarea de a o intoarce asa din condei, doar ca nu asta ai spus in postul anterior.

 

Ai afirmat ca in Romania profesorul se comporta ca pe mosie- asta e o generalizare.

 

Ai mai spus ca a umili un elev e o mitocanie- cu asta pot fi de acord in totalitate cu conditia sa stiu sigur ca asta a fost intentia profesorului. Ceea ce in cazul de aici nu putem sti decat daca, asa cum spui si tu, luam de bun ce a spus tatal.

 

M-am mai linistit sa aflu ca si acolo, unde esti tu, sunt testati elevii pentru a se stabili in ce clasa corespund potrivit cunostintelor detinute,ca incepeam sa cred ca peste tot curge numai lapte si miere in scoli si doar la noi venin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ţările nordice solicită muncitori romani 

Cele mai multe oferte de muncă pentru romani provin din Norvegia, Finlanda, Danemarca şi Suedia.

 

 

Poate in anumite domenii ...dar de multe ori se uita la nume.

chiar citisem asta mai demult despre Suedia

 

Suedezii fac angajari in functie de numele candidatului

 

http://www.ziare.com/articole/angajare+suedia+schimbare+nume

 

 

"Un student roman din Suedia sustine ca a avut mai mult succes cu CV-ul sau dupa ce si-a schimbat numele intr-unul cu rezonanta suedeza, relateaza site-ul UPI.com

 

Studentul din Uppsala, care a stat de vorba cu jurnalistii de la thelocal.se sub pseudonimul Ovidiu, a spus ca nu a primit niciun raspuns la cele peste 200 de aplicatii pentru un loc de munca pe care le-a trimis in Suedia, asa ca s-a gandit la un experiment.

 

"Am auzit de un tip pe nume Pablo, din Marea Britanie, care si-a schimbat numele in Paul in CV si a descoperit ca mai multa lume ii raspunde la aplicatii - asa ca m-am gandit sa incerc acelasi truc", a spus Ovidiu.

 

Studentul a precizat ca a trimis 20 de CV-uri folosind numele real si alte 20 folosind numele fals cu rezonanta suedeza.

 

El a spus ca nu a primit niciun raspuns la aplicatiile trimise cu numele real, in timp ce la cele cu numele cu rezonanta suedeza a primit 13 oferte de interviu.

 

"Este clar ca nici macar nu s-au mai obosit sa-l citeasca pe cel cu numele meu real. Au vazut un nume strain si nu l-au deschis. Posturile variau de la munca de baza la activitati in sectorul de marketing pentru care eram extrem de calificat. Este absurd", a declarat el.

 

Studentul a precizat ca a decis sa nu mearga la niciunul din interviuri.

 

"Nu m-am prezentat la niciun interviu, pentru a nu face ceva ilegal. Insa intreaga situatie este frustranta. A avea o slujba in Suedia inseamna mai degraba a fi membru al unui club exclusivist decat parte a fortei..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate in anumite domenii ...dar de multe ori se uita la nume.

chiar citisem asta mai demult despre Suedia

 

Suedezii fac angajari in functie de numele candidatului

 

http://www.ziare.com/articole/angajare+suedia+schimbare+nume

 

 

"Un student roman din Suedia sustine ca a avut mai mult succes cu CV-ul sau dupa ce si-a schimbat numele intr-unul cu rezonanta suedeza, relateaza site-ul UPI.com

 

Studentul din Uppsala, care a stat de vorba cu jurnalistii de la thelocal.se sub pseudonimul Ovidiu, a spus ca nu a primit niciun raspuns la cele peste 200 de aplicatii pentru un loc de munca pe care le-a trimis in Suedia, asa ca s-a gandit la un experiment.

 

"Am auzit de un tip pe nume Pablo, din Marea Britanie, care si-a schimbat numele in Paul in CV si a descoperit ca mai multa lume ii raspunde la aplicatii - asa ca m-am gandit sa incerc acelasi truc", a spus Ovidiu.

 

Studentul a precizat ca a trimis 20 de CV-uri folosind numele real si alte 20 folosind numele fals cu rezonanta suedeza.

 

El a spus ca nu a primit niciun raspuns la aplicatiile trimise cu numele real, in timp ce la cele cu numele cu rezonanta suedeza a primit 13 oferte de interviu.

 

"Este clar ca nici macar nu s-au mai obosit sa-l citeasca pe cel cu numele meu real. Au vazut un nume strain si nu l-au deschis. Posturile variau de la munca de baza la activitati in sectorul de marketing pentru care eram extrem de calificat. Este absurd", a declarat el.

 

Studentul a precizat ca a decis sa nu mearga la niciunul din interviuri.

 

"Nu m-am prezentat la niciun interviu, pentru a nu face ceva ilegal. Insa intreaga situatie este frustranta. A avea o slujba in Suedia inseamna mai degraba a fi membru al unui club exclusivist decat parte a fortei..."

Si cu toate acestea in mod oficial suedezii, danezii, norvegienii se incapataneaza sa angajeze romani ba inca din 2013 s-au prins ca e chiar un business bun utilizarea fortei de munca romanesti si ofertele pentru Romania au crescut masiv. Acuma intradevar nu am informatii daca si-au schimbat numele din Popescu in Popescon sau din Cristian in Chrisstiansen - eu cred ca nu. Exemplul dat de tine este edificator pentru specificul angajarii fortelor de munca in tarile nordice. Chiar ma gandeam sa-mi intreb un fost elev daca nu cumva il cheama Robertson chit ca e ungur la baza si e stabilit de ani buni in Norvegia. Sau acolo nu se aplica? [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca a fost ascultat din prima saptamina, cind nu se dezmeticise inca, nu e fain.

 

Dar ca metoda de feedback pt profesor metoda de a asculta la tabla e f valoroasa. Acolo iti dai seama mai mult cit a inteles un elev decit in scris, iti dai seama unde sunt problemele elevului. Daca in scris se impotmoleste undeva, acolo ramine. In schimb la oral, poti sa vezi daca e doar o mica impotmolire si cu un mic ajutor se descurca mai departe sau daca chiar de acolo nu mai stie mai departe. Deasemenea vezi mai mult din rationamentul elevului. Si vezi si un pic din reactia elevului, daca e emotiv, daca se pierde, daca trebuie incurajat.

 

Orisicum un profesor trebuie sa foloseasca si tezele ca feedback. Daca vezi ca peste 50% nu sunt in stare sa rezolve o problema, inseamna ca ceva pe acolo nu a fost explicat suficient.

 

Dar daca profesorul isi intimideaza elevul, nu va vedea nimic (si poate nici nu il intereseaza sa vada).

 

Eu am avut un profesor grozav de romana, care ne-a ascultat tot timpul oral, cu biletele si subiecte gen bac. Asa ne-a obisnuit sa ne exprimam liber si cursiv. Cind a venit vremea bacului eram f bine pregatiti, nici unul dintre noi nu a avut cine stie ce emotii.

 

Mie mi-i s-ar parea corect sa dea un examen copilul care vine din strainatate ca sa se stie ce nevoi are. Dar dupa aia trebuie sa ii oferi un ajutor sa se integreze. Mi-i se pare absurd sa dea teze din urma din clasa a cincea... Mai degraba face sens sa ii dai o compunere sa vezi cum se descurca la limba, sa ii dai un pic de gramatica. Chestii elementare de limba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Privit principial si obtuz, Marius si Alyx au dreptate: legea (daca o fi o astfel de lege) trebuie respectata.

Oamenii isi exprima parerile functie de experientele personale prin care au trecut. Daca Alyx sau Marius ar fi trebuit sa plece impreuna cu familia, sa zicem pentru 5 ani, in Europa/America si ar fi trecut prin aceasta experienta, ar fi vazut cu alti ochi povestea de mai sus si cred ca ar fi fost la fel de revoltati.  Cred deci ca posturile lor ar tb tratate cu mai multa ingaduinta.....

 

Este evident ca legea este gresita. si reflecta o stare de fapt de acum 30 de ani Insa cui ii pasa in RO! Si asa Invatamantul romanesc este un mar putred! Este mult mai usor sa combati decat sa asculti alte opinii.

 

Domnul X din poveste. a fost chiar naiv. A crezut ca in RO, " vorba-i, vorba". Probabil ar fi putut sa rezolve problema ff usor cu ceva spaga si o relatie bine asezata la inspectoratul scolar. Insa, fraier cu principii, a preferat sa nu dea spaga ci sa se intoarca in America. Si in fond, nereintoarcerea lui acasa pe cine afecteaza????

Noi cei plecati empatizam cu Domnul X, caci cine stie cum ni se vor rasuci drumurile in viata....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...