Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

cat despre "Suedia cauta oameni competenti din RO" - nimic mai fals.

Intr-adevar, se cauta oameni sa lucreze in agricultura, pe salarii mizere in conditii mizere. Piata muncii in Suedia este saturata, cu greu mai gasesti acum de lucru. Cred ca articolul respectiv din ziarul bihorean are drept scop sa faca reclama firmei care intermediaza angajarile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

cat despre "Suedia cauta oameni competenti din RO" - nimic mai fals.

Intr-adevar, se cauta oameni sa lucreze in agricultura, pe salarii mizere in conditii mizere. Piata muncii in Suedia este saturata, cu greu mai gasesti acum de lucru. Cred ca articolul respectiv din ziarul bihorean are drept scop sa faca reclama firmei care intermediaza angajarile.

Este vorba de servicii publice nu private. Solicitarile sunt oficiale adresate prin sistemul public al fortelor de munca. Salariile ofertate sunt publice si implicit cunoscute. Munca solicitata de asemenea, cerintele solicitate de asemenea. Ceva imi spune ca suedezii nu sunt smecheri sa ceara oficial ceva si sa ofere altceva. Sau crezi ca ar fi vreo smecherie suedezo-danezo-...

Eu nu cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Privit principial si obtuz, Marius si Alyx au dreptate: legea (daca o fi o astfel de lege) trebuie respectata.

Oamenii isi exprima parerile functie de experientele personale prin care au trecut. Daca Alyx sau Marius ar fi trebuit sa plece impreuna cu familia, sa zicem pentru 5 ani, in Europa/America si ar fi trecut prin aceasta experienta, ar fi vazut cu alti ochi povestea de mai sus si cred ca ar fi fost la fel de revoltati.  Cred deci ca posturile lor ar tb tratate cu mai multa ingaduinta.....

 

Este evident ca legea este gresita. si reflecta o stare de fapt de acum 30 de ani Insa cui ii pasa in RO! Si asa Invatamantul romanesc este un mar putred! Este mult mai usor sa combati decat sa asculti alte opinii.

 

Domnul X din poveste. a fost chiar naiv. A crezut ca in RO, " vorba-i, vorba". Probabil ar fi putut sa rezolve problema ff usor cu ceva spaga si o relatie bine asezata la inspectoratul scolar. Insa, fraier cu principii, a preferat sa nu dea spaga ci sa se intoarca in America. Si in fond, nereintoarcerea lui acasa pe cine afecteaza????

Noi cei plecati empatizam cu Domnul X, caci cine stie cum ni se vor rasuci drumurile in viata....

 

Multumesc pentru ingaduinta si condescendenta stimare user Aanja. Da noi astia ramasi in Romania avem mai putine experiente personale, aka suntem oleaca mai prostuti asa si privim lucrurile obtuz.

Cat despre ipoteza in care userul Alyx ar fi plecat/arfi trebuit sa plece nush cati ani nu stiu unde (nici nu conteaza unde), te pot asigura ca userul Alyx nu ar fi luat niciodata o decizie doar pe baza unor vorbe, a unor telefoane si fara sa aibe toate informatiile necesare.

Indiferent cat ar fi durat obtinerea informatiilor si cate scrisori ar fi trebuit sa trimita, cu siiguranta ca s-ar fi informat temeinic mai inainte si abia cu toate informatiile pe masa ar fi facut consiliu de familie, inclusiv cu copilul si ar fi luat o decizie.

 

As fi empatizat si eu cu domnul X in cauza, daca ar fi depus diligentelenecesare pentru a se informa care sunt conditiile de echivalare a studiilor, ce presupune echivalarea studiilor, daca s-ar fi informat care este starea actuala a invatamantului romanesc, etc.

 

Ca simpla experienta personala,traita cu ceva ani in urma, cand eram in liceu: am luat hotararea sa ma transfer de la clasa de mate fizica la clasa de limbi straine intensiv franceza. Mai intai m-am interesat daca este un loc liber. Da este. Ok, care sunt conditiile pentru a ma putea transfera. raspuns: trebuie examene de diferenta la limba franceza (la clasa respectiva se studiau vreo 5 ore de limba franceza, la mate fizica doar 2). Cand trebuie date examenele? In luna cutare (parca inceputul lui septembrie, nu mai retin exact). Toate aceste demrsuri le-am facut din timp, adica de prin mai iunie cred, cand se termina anul scolar. Am avut timp sa ma pun la punct cu limba franceza, am dat examenele de diferenta si gata.

Nu mi s-aparut nimic anormal, nivelul fiind diferit intre celedoua clase la obiectul respectiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Privit principial si obtuz, Marius si Alyx au dreptate: legea (daca o fi o astfel de lege) trebuie respectata.

Eu cred ca a respeca legile intr-un stat nu este ceva obtuz indiferent de legi indiferent de stat. Daca ma duc in Suedia si personal nu imi convine o lege suedeza mi se pare bizar sa afirm despre suedezi ca sunt obtuzi pentru ca respecta legile din tara lor. Acuma eu ce sa spun despre un roman care face astfel de afirmatii? Probabil nimic?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyx, nu ai inteles mesajul meu.  Daca ai fi fost in situatia sa iti muti copilul la scoala de ex. in Suedia, si ai fi vazut cum functioneaza acolo lucrurile, ai fi fost si tu revoltata ca in RO lucrurile nu stau la fel.

Experientele te imbogatesc iar, experienta dureroasa sau victoriasa  a emigrarii iti da o secunda in plus de intelepciune,

Uita-te numai cate ai invatat tu, din simpla ta experienta personala!!!!

 

Eu nu am discutat despre cum s-a pregatit Domnul X pentru reintoarcere, ci doar am remarcat ca ti se pare anormal ca o lege proasta sa fie comentata, ca ti se pare normal ca un copil sa fie batjocorit in fata clasei.

 

Marius, poti sa spui ce doresti tu despre mine!  Cred ca tu esti mai in masura decat mine sa dai exemple de legi obtuze! Nu stiu unde am scris eu ca legile nu tb respectate??? Te rog sa imi dai citat! Tocmai ce l-am admirat pe Domnul X ca a respectat legea si daca nu s-a putut supune legii, s-a intors acasa.

 

Eu doar spun ca atunci cand o lege este gresita, trebuie indreptata,  Romaniit trebuie trebuie sa invete sa ia  atitudine (suedezii o fac), sa fie receptivi, si curajosi sa admita ca si altii sunt, uneori, mai destepti decat ei!. Iar aici, mai este mult de lucrat!!!!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de servicii publice nu private. Solicitarile sunt oficiale adresate prin sistemul public al fortelor de munca. Salariile ofertate sunt publice si implicit cunoscute. Munca solicitata de asemenea, cerintele solicitate de asemenea. Ceva imi spune ca suedezii nu sunt smecheri sa ceara oficial ceva si sa ofere altceva. Sau crezi ca ar fi vreo smecherie suedezo-danezo-...

Eu nu cred.

Marius, nu voi intra in polemica cu tine pe tema asta! Este ca si cum, eu  de aici, as incerca sa te conving, ca orasul tau este in sudul tarii.

As fi bucuroasa sa ai dreptate, sunt atatia someri aici.....inclusiv romani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alyx, nu ai inteles mesajul meu.  Daca ai fi fost in situatia sa iti muti copilul la scoala de ex. in Suedia, si ai fi vazut cum functioneaza acolo lucrurile, ai fi fost si tu revoltata ca in RO lucrurile nu stau la fel.

Experientele te imbogatesc iar, experienta dureroasa sau victoriasa  a emigrarii iti da o secunda in plus de intelepciune,

Uita-te numai cate ai invatat tu, din simpla ta experienta personala!!!!

 

Eu nu am discutat despre cum s-a pregatit Domnul X pentru reintoarcere, ci doar am remarcat ca ti se pare anormal ca o lege proasta sa fie comentata, ca ti se pare normal ca un copil sa fie batjocorit in fata clasei.

 

Marius, poti sa spui ce doresti tu despre mine!  Cred ca tu esti mai in masura decat mine sa dai exemple de legi obtuze! Nu stiu unde am scris eu ca legile nu tb respectate??? Te rog sa imi dai citat! Tocmai ce l-am admirat pe Domnul X ca a respectat legea si daca nu s-a putut supune legii, s-a intors acasa.

 

Eu doar spun ca atunci cand o lege este gresita, trebuie indreptata,  Romaniit trebuie trebuie sa invete sa ia  atitudine (suedezii o fac), sa fie receptivi, si curajosi sa admita ca si altii sunt, uneori, mai destepti decat ei!. Iar aici, mai este mult de lucrat!!!!!!!!

Imi plac cei care arunca cu catalogari in mod reflex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, nu voi intra in polemica cu tine pe tema asta! Este ca si cum, eu  de aici, as incerca sa te conving, ca orasul tau este in sudul tarii.

As fi bucuroasa sa ai dreptate, sunt atatia someri aici.....inclusiv romani!

De acord. Ar fi stupid. Eu dispun de informatiile publicate care sunt oficiale indiferent de opinia mea, sau a ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...