Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce stupid si dezarmant.

Jurnal Bihorean este doar un ziar in care este un articol luat la Oficiul fortelor de munca.  [:D]

 

" Acest lucru ne-a fost confirmat și de consilierul Eures de la AJOFM Bihor"

 

Sa mor eu ca nu ma asteptam la aceasta remarca... 

Recunosc ca nu ma asteptam nici la jigniri si nici la limbaj suburban! Nici nu merita sa te raportez!!!!!!!

Daca domnul consilier Eures a confirmat articolul si este la curent cu situatia in Tarile Nordice, nu mai este nimic de comentat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca domnul consilier Eures a confirmat articolul si este la curent cu situatia in Tarile Nordice, nu mai este nimic de comentat!

INFO: 

Ofertele oficiale ale angajatorilor se depun prin sistemul de stat al administrarii fortelor de munca si sunt oferte directe oficiale ca nu-ti vine tie sa crezi, asta e.

Cat despre EURES..... chiar cred ca e util sa te informezi singura:

 

https://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=ro

 

Numai bine!

 

 

PS 

 

Am luat din curiozitate la repezeala in Suedia joburi pe un domeniu aleator care mi-a cazut sub mana.

 

https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?lang=ro&acro=job&catId=482&parentCategory=482

 

824 de oferte directe.

 

Nu mai comentez... 

post-124994-0-73884400-1382546036_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atitudinea profesorului din articolul asta, imi aduce aminte de o intimplare cand am vrut sa ma repatriez prima data si m-am dus la Prefectura.

un tip "mare" de pe acolo, din vorba in vorba ma intreaba," ia spune-mi, nu-i asa ca toti americanii sunt prosti?", la care i-am spus , "nu am avut ocazia sa-i cunosc pe "toti" ...dar din cei cunoscuti, majoritatea erau inteligenti si cu mult bun simt"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Indiferent cat ar fi durat obtinerea informatiilor si cate scrisori ar fi trebuit sa trimita, cu siiguranta ca s-ar fi informat temeinic mai inainte si abia cu toate informatiile pe masa ar fi facut consiliu de familie, inclusiv cu copilul si ar fi luat o decizie.

 

 

ca fapt divers, stiti cati ani ne-a luat "recunoasterea cetateniei romane" a sotului meu-nascut, crescut in romania ?

5 ani!!!

ani in care am facut zeci de drumuri la consulat, trimis zeci de scrisori la Ministere, primarii, tribunale...cheltuit sute de $$$...si perdut ore intregi pe telefoane.

 

i se cerea peste tot ca el sa dovedeasca ca nu si-a pierdut cetatenia...ca asa spuen legea. cum poate fi ceva mai aberant ca asta. ei-ministerul, autoritatile  nu putea dovedi ca i-a luat-o ori ca  si-a pierdut-o...si asa mai bine sa-l puna pe el, ca nu si-a pierdut-o.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off topic... pentru ca mor de cate ori aud de generatiile slabe pe care le avem...

Eu as fi curioasa sa stiu cat la suta din copiii unei generatii ajung sa sustina bacalaureatul in SUA sau oricare alt stat civilizat si abia atunci putem face o comparatie cu rezultatele dezastruoase de la BAC-ul nostru.

 

La scoala noastra se invata ... si copiii stiu sa si aplice ce invata ...

 

On topic... eu nu vad care ar fi fost baiul sa fi intrat in clasa a VIII-a in Romania, mai ales ca banuiesc ca varsta era adecvata clasei a VIII-a, poate chiar a VII-a. Mi se pare ca si "americanul" a vrut sa dovedeasca ca este mai scolit... vorba aceea venea dintr-un sistem de invatamant superior celui romanesc.

 

Eu sunt de acord ca in Romania multe lucruri nu merg bine, dar ma indoiesc ca peste tot in rest curge numai lapte si  miere.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am spus-o ca fapt divers, referitor la cea care mentiona ca de ce nu se pregatesc cei care se reptriaza, sa stie ce-i asteapta...pai nu ai cum. 

e dureros sa te simti luat la suturi oriunde te duci, si sa te ia la misto..."ehe...ce americane te-ai intors tot  la noi"...in tara ta dupa care ai tinjit atitia ani ...iti ia tot elanul, iti sterge toata bucuria.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...