Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Nicaieri nu curge lapte si miere , raiul nu e pe pamant insa nu despre asta era vorba aici ci despre absurditatea unei conceptii  gresite asupra a ceea ce avem obligatia a oferi ca stat unui copil.

Cat despre "cat la suta din copiii unei generatii ajung sa sustina bacalaureatul" cred ca e cam neclara intrebarea.Adica voi considerati in regula sa ajunga cat mai multi copii la aceasta "sustinere" indiferent cat de slabi pregatiti sunt?

Pentru ca in alte parti se considera ca este mai bine cei ce prefera o scoala tehnica sa nu ajunga aici deci automat vor fi mai putini dar mai bine pregatiti la sfarsitul a 12 clase teoretice si cheltuielile statului vor fi bineinteles mai mici .

Cat despre : "americanul  a vrut sa dovedeasca ca este mai scolit" nu pot spune decat ca este o afirmatie tipica pentru cei ce nu stiu alt sistem educational. Dupa 8 ani de scoala afara sigur "americanul"  nu isi privea asa colegii in primul rand pentru ca afara nu poti "dovedi" nimic intr-un sistem in care nici macar nu stii ce puncte au colegii si nici ei nu stiu exact valoarea ta. Deci acolo nu e pe "dovedite"  ci pe acumulare cat mai rapida si mai valoroasa de cunostinte , abilitati, etc la nivel personal. Nu este incurajata competitia in clasa si ma indoiesc eu ca un copil educat asa ar putea avea ganduri de genul asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

aici au un sistem f bun de integrare in scoala pt orice elev. nu treb sa-i treaca la gradinita sa invete limba si apoi ca ca sa fie primit in clasa 9-a. din timpul orelor merg la clase speciale pt invatarea limbii. oare nu asta ar trebui facut si in Romania, imbunatatit sistemul  dupa nevoile actuale ale societatii?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu nu inteleg de ce parintii sunt blamati ca "nu s-au interesat" . Ba s-au interesat. Au dat telefoanele necesare si au intrebat ce trebuie facut. Faptul ca in Romania nu se poate pune baza pe informatii primite telefonic nu e o scuza pentru minister si nici un vot de blam pentru parinti. Cum adica trebuiau sa vina in Ro sa se intereseze direct, ca doar trimiteau copilul in vacante? Oare asta e singura situatie in care copii straini vin sa faca scoala in Ro? Eu cand am venit la studii aici am aflat absolut tot ce aveam nevoie sa stiu de pe siteurile respective. Nu am venit aici special sa ma interesez, si nici nu m-au pocnit cu cerinte noi odata ce am ajuns!

 

Nu, nu! Ministerul trebuie sa aiba afisate pe site exact conditiile in care un copil isi poate echivala studiile. Exact, cu termene, materii, bibliografie, defalcat pe scoala generala si liceu...nu trebuie sa vina Ungu Bungu  in Ro la minister sa se intereseze cum poate fi-su sa isi echivaleze studiile din Burkina Faso!

 

Paranteza: Acum, ce sa mai zic, ca in general birocratia romaneasca e cumplita- intrebati pe oricine din diaspora si o sa confirme...am avut si eu partea mea cu consulatul de aici. Iar daca vreau sa ii fac certificat romanesc de nastere fetei, trebuie sa merg personal, cu copilul la consulat, care e in alt stat. De ce? de ce nu se pot trimite actele (in copie legalizata) prin posta? Cand am emigrat, TOTUL s-a facut online si pe mail. Actele scanate si trimise. Nu personal. Mai nimic nu se face personal. Totul telefonic si online. Am renuntat la idee si asta e. O sa ramana fata cu certificat de nastere australian si cu asta basta. Inchid paranteza.

 

Apoi, termenele stabilite pentru sustinerea diferentelor sunt de rasu-plansu. Cum adica 2 luni? Ca sa nu mai spun ca pana cand le-a parvenit vestea mai ramasese o luna. O LUNA!!  Va mai amintiti ce scandal a fost aici pe DC cand parintii erau revoltati ca mai erau cateva luni pana la BAC si nu se stiau materiile la care se dadea si nici bibliografia? Ca nu aveau timp copiii sa se pregateasca? Si vorbim de copii care au frecventat invatamantul in Ro din generala, care teoretic trebuiau sa stie materia! Iar de la copilul asta se asteapta sa fie in stare sa invete toata gramatica si literatura pe 4 ani plus istoria pe un an INTR_O LUNA!!

 

2. Comportamentul profesorului a fost execrabil. Daca se voia testarea copilului trebuia sa se faca in scris, fara nota in catalog. Pur si simplu pentru a se stabili ce stia si unde trebuia sa mai lucreze. Cu feedback in privat, lui si parintilor. Atat. In rest...putea sa isi dea seama pe parcurs daca baiatul era dezinvolt sau timid, daca stia unele lucruri sau nu...pur si simplu prin discutii la clasa. Nu sa il single out la tabla sa vada copiii(!!!) ce stiu americanii aia. Asa ceva nu se face. E timorant si umilitor, mai ales pentru un copil care abia picase in clasa si scoala aia si care nici nu se dezmeticise! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la minister le-au spus sa vina in Ro ca "rezolva", adica vor da mita in termeni romanesti. : ) E greu sa vii dintr-un sistem in care mita este inexistenta si totul foarte organizat si sa ajungi in altul in care dai mita si ca sa respiri, destul de socant. Cei care se intorc in Romania, trebuie sa se pregateasca mental pentru asta.

 

In ceea ce priveste scoaterea elevului la tabla ca sa arate cat de destepti sunt cei din USA, iar nu ma mir. Eu evit sa spun ca traiesc in America cand vin in Romania in vizita. Romanii sunt asa de violenti in limbaj si atitudine fata de cei care traiesc in USA! M-am intalnit cu un grup de fosti colegi de liceu, am spus doar ca sunt in US, n-am zis nici ca-i rau nici ca-i bine...a urmat o ora de politica antiamericana,am auzit cat de rau este sistemul de sanate, scolile, oamenii, mancarea, cam totul in US. Ce sa zic? Nici nu prea merita sa-ti pierzi timpul argumentand. Inteleg socul acestei familii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Comparatia cu America in ceea ce priveste integrarea copiilor de diferite proveniente in scoli mi se pare puerila. In America este "traditia" asta de la "aparitia" ei ca tara, fiind un conglomerat de emigranti. Forta de munca este mult mai mobila si exista diferente chiar de la stat la stat.

In Romania la sfarsit de a 8a se da examen la mate si romana pt repartizarea in liceu. (care se face pe baza mediilor).

La mate sa presupunem ca elevul respectiv era in grafic (chiar peste dupa unii) parerea mea ca 2 luni putea citi ceva despre autorii romani studiati in clasele 5-8, rezumate ale cartilor (presupunand ca gramatica nu era o necunoscuta, tinand cont ca parintii declara ca vorbeau numai romanestein casa). Cu 10 la mate si 5 la romana ar fi luat nota de trecere, cei drept nu suficient pentru un liceu bun, unde probabil tinteau (si chiar s-au inscris). Dar probabil vreau sa treaca de etapa asta, pentru ca-i din America ..

Era varianta repetarii clasei a 8 a , ca varsta se incadra, unde era tragedia..daca era supradotat trecea cu brio peste orice examen, deci nu cred ca era cazul.

Cat despre stresul mutarii dintr-o tara in alta a copiilor nici nu vreau sa-mi inchipui...unii sunt acum 100 de ani intepeniti in timp. Un copil din Romania, azi, daca invata si parintii il sustin, va purea face facultatea in roice tara a lumii Nu-i nevoie ca paritii sa spele vase ca emigranti si sa renunte la ei pt viata mai buna a copiiilor lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cat despre "cat la suta din copiii unei generatii ajung sa sustina bacalaureatul" cred ca e cam neclara intrebarea.Adica voi considerati in regula sa ajunga cat mai multi copii la aceasta "sustinere" indiferent cat de slabi pregatiti sunt?

Pentru ca in alte parti se considera ca este mai bine cei ce prefera o scoala tehnica sa nu ajunga aici deci automat vor fi mai putini dar mai bine pregatiti la sfarsitul a 12 clase teoretice si cheltuielile statului vor fi bineinteles mai mici .

Nu mi se pare normal, dar nici nu mi se pare normal sa-i priviti pe toti absolventii ca pe niste analfabeti... Dar asta se intampla cand sursa de baza privind informatiile este mass-media.

 

A... din anul 2015... nu se mai intra la liceu decat cu nota 5, restul vor merge la profesionala din clasa a IX-a.

 

Eu sunt curioasa daca ar fi intrat in clasa a VIII-a ar mai fi dat examen??? Cred ca nu... Problema a fost ca a tintit sa intre intr-un liceu bun, fara examen, in conditiile in care ceilalti (romanii prosti si analfabeti) au muncit din greu sa dea examenul de evaluare nationala ca sa prinda un liceu bun... Dar ce stiu eu... ca aici oricum se fura si se da spaga peste tot... si mai sunt si produsul sistemului asta de invatamant si habar n-am sa pun in practica ce am invatat.

 

Pana la urma a sustinut examenul si nu l-a luat??? Despre ce vorbim???

 

Edit:

Am colegi care s-au intors din America si nu au fost niciodata priviti aiurea... aici s-a inteles ca sunt persoane care se adapteaza, altele care nu, este foarte greu sa schimbi cultura, sa renunti la prieteni, la locurile dragi... pana si romanii inteleg asta.

 

Si am colegi care au reusit in America si care au plecat cu copii de scoala, dar copiii aia au fost pregatiti, au facut engleza cu profesori, au dat examene de competenta inainte sa ajunga sa se integreze intr-o tara in care se vorbea alta limba.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce nu putem sa dezbatem civilizat. De unde OTV-izarea asta a oricarui subiect, punem la indoiala orice intamplare, asa cum este cea de fata? Am vazut niste lovituri sub centura la acest subiect...
De ce nu ne limitam la a comenta efectiv patania parintilor,crezandu-i  pe cuvant? Mai cu seama ca aceia care le- au publicat aventurile acestora avute cu Ministerul au cerut un raspuns de la Minister, raspuns care nu a mai venit?

 

Ft buna observatia cu invatamantul obligatoriu! al Mamicii11 cred. Imi cer scuze daca nu am retinut bine. Face Diferenta daca vorbim de invatamantul obligatoriu,
 

Si da, ft de acord cu Alexia, trebuie ca fiecare Minister sa aibe afisate pe site-ul propriu informatii de interes public. Ca tot e ea  din Oz, stiu ca au niste site-uri oficialii lor de intelege oricine, tot frumos, corect,  reglementat la detaliul detaliului, nu jungla de la noi.

La noi practic fortam omul sa sada cu caciula in mana pe la ghisee...treaba se face precum se face si nu se face bine, ne place sau nu, acesta este adevarul. La bugetari...multi frecatori de menta, incompetenti si iresponsabili. Multi angajati pe pile. Singura ocazie cand sunt eficienti si se mobilizeaza cu tot cu Ponta in frunte este ac le cade vreo sarbatoare in mijlocul saptamanii, ca sa se dea verde la we prelungit (chipurile, se vor recupera orele blahblah).

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu i-a privit  " pe toti absolventii ca pe niste analfabeti " decat poate in sens invers atunci cand s-a afirmat ca cei de afara nu pot atinge nici macar "nivelul minim" al invatamantului romanesc.

De unde stii tu ca " a tintit un liceu bun"? Eu nu am citit nicaieri despre asta. Adica, i s-ar fi cerut altceva daca nu "tintea un liceu bun" ? Ar fi fost deci altele cerintele ministerului si de aceea a aparut "problema"? Eu una nici asta nu am citit pe nicaieri dar poate nu am fost destul de atenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa fac referire la toate meseriile, dar medicii sunt apreciati in Germania. Cei cu studii in Romania vreau sa spun. Si nu doar in Germania, am o gramada de colegi care au plecat prin Irlanda, UK, Franta samd, si f multi au si ramas acolo. Initial au plecat intr-un stagiu, s-au integrat f bine si li s-a propus sa ramana acolo. In Belgia la fel, in Suedia la fel.

In Germania e plin, am fost acum la un seminar unde cred ca erau minimum 10 romani.

Daca ar fi sa mai aleg o data as face facultatea tot in Tm.

 

 

 

P.S: am fost la Oktoberfest si ne-am imprietenit cu cativa americani. Discutand despre una si alta ne-au povestit ca acolo unde stau in USA e cea mai mare comunitate de germani si ca au o mancare care s enumeste.....nu mai stiu cum. I-am intrebat cum se scrie, ca sa imi dau seama daca e nemteasca sau e nume american, si unul dintre ei a spus ca nu stie, ca oricum nu a fost niciodata bun la spelling.

Tot timpul am fost intrigata de concursurile acestea de spelling si de despartire in silabe pt ca mi s-a parut extrem de amuzant.

Iar asta cu invatamantul, pana acum am auzit doar de elevi care au plecat din ro in clasa x si in USA au fost introdusi in clasa X+1, adica avansati.

Din cauza programei.

Sunt 2 sisteme total diferite, la noi se merge pe invatat cat mai mult si acumulat cat mai mult din toate, iar in USA e ceva mai lejer, fiecare isi poate alege o directie, cu multe activitati extrascolare si multe materii la alegere.

Nu, nu am studiat acolo, doar am vb cu elevi care au facut-o.

Si evident nu ma refer la toate scolile, ca nu stiam de exemplu de diferentele dintre scolile private si cele de stat dpdv al programei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai simplu, ca la un liceu tehnologic s-a intrat si cu nota 1 (din oficiu [batcap] ), deci nu se mai punea asa acut problema nivelului. De anul asta sau de la anul, nu stiu exact, se va introduce obligativitatea mediei 5 pt a fi admis. La liceele bune s-a intrat si cu minim 9.80, nota pt care copiii au trebuit sa invete mult si sustinut. Si de aici au fost copii care au avut rezultate bune la olimpiadele internationale, si care au fost admisi la universitati din afara, nu toti sunt tampiti si incapabili. Desigur, au mai fost unii, altii, care au incercat sau chiar au reusit sa se transfere de la un liceu slab la unul bun, ca de, sunt copiii lu'mama si lu'tata, indiferent daca din America sau nu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...