Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

 

Din pacate subiectul suna iar a "Bine c-am plecat din Romania!" , iar mie-mi place in Romania, am o viata frumoasa in Romania,  sunt recunoscatoare Romaniei pentru ce sunt si ce am ...  si nu dau spaga. [fri]

 

Filofteia, daca vezi si recunosti anumite probleme existente nu inseamna ca nu iti place Romania .Inseamna doar ca dai o sansa schimbarii .

Nu stiu de ce se vad asa patimas din tara anumite afirmatii ale celor plecati si imediat se arunca eticheta : noua "ne place Romania" , de parca noua astora ce semnalam aceste probleme ne este indiferenta.

Dar conditia primara pentru a schimba ceva este recunoasterea faptului ca acel ceva este gresit . Daca majoritatii  celor ramasi in tara le convine asa cum este acum , bineinteles ca nu se va schimba nimic mai ales daca atunci cand vin altii ce stiu bine ca se poate si altfel si explica acest lucru li se raspunde patimas.

Mie in alta parte de exemplu, nu pe DC , la afirmatia despre costurile exagerate ale unui sejur la marea neagra in comparatie cu ceea ce se oferea mi s-au spus asa de multe lucruri patimase  incat sincer, ma intrebam si acolo ca si aici: de ce oare se leaga totul de iubirea de patrie? Nu are fratilor nici o legatura.Pur si simplu nu are legatura.

Iubim Romania chiar daca vedem punctual anumite probleme. Asa cum eu personal iubesc Grecia desi recunosc clar ca are anumite probleme (mari) asta nu ma impiedica sa fiu indragostita de marea ei, de oamenii ei, de multe altele. Da, imi place sa stau aici dar sigur ca o spun deschis la Athena multa lume ar trebui sa infunde puscariile si sa nu mai fie lasata sa traga tot caimacul in conturile proprii.

Prima conditie pentru schimbare este recunoasterea faptului ca ea este necesara , mie asta imi place si foarte mult aici la masa de oameni educata democratic, asta se vede. Greu, sontac, cu multe frustrari incep sa se vada diferentele si masa contribuie la asta nu hotii ce inca incearca sa fure cat mai mult. dar s=a inteles: nu inseamna ca nu ne iubim tara daca luptam impotriva lor.

Asta asteptam si de la majoritatea romaneasca votanta dar se pare ca inca romanul se simte jignit foarte repede de tot ce vine din afara si nu recunoaste usor superioritatea altuia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mamica11, daca vrei la scara mica, copilul respectiv trebuia sa dovedeasca superioritatea si corectitudinea inscrierii in modului cerut. Daca prezenta niste rezultate remarcabile intr-un anumit domeniu, se bateau liceele de elita pentru el, chiar daca stia 2 vorbe in romana,  sau daca ardea corect niste etape si sustinea corect niste examene de trecere la alt nivel, fie in America, fie in Romania, era primit cu bratele deschise. 

Te asigur ca romanii au cunoscut si apreciat superioritatea strainilor, nu numai scoli, dar si in universitati. Acolo unde a fost dovedita.

Impresia mea este ca s-a dorit fentarea sistemului, inscrierea intr-un liceu foarte bun, insa fara a fi sustinuta dorinta in niciun fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, ceea ce ai pus tu din lege pe pagina anterioara se refera la studiile universitare.  Si iar diferenta : invatamant obligatoriu asigurat de catre stat (10 ani ) fata de invatamantul facultativ (peste clasa a zecea)

 

Stiu chestia cu locurile astea pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate . e bataie pe ele pe la toate consulatele si pliculetele si alte metode cunoscute vehiculate la greu . Este o sansa mare  pentru romanii de afara ce au copii ce nu au acces la invatamantul din tara adoptiva (locuri putine cu medii mari  sau bani multi la universitati particulare ) pentru a avea o diploma in mana cu foarte putini bani.Ma abtin , discutii despre ambasadele romanesti sunt cuie batute in fier.  Dar nu face subiectul acestei discutii.

 

Unde trebuia sa prezinte  " rezultate remarcabile intr-un anumit domeniu" acel copil nu inteleg , ne invartim in cerc. Si cum sa " arda corect niste etape" daca s-a intors in tara in septembrie sa zicem.

Cum a fost el "inscris intr-un liceu foarte bun"? De catre cine? De catre directoarea ce isi ocupase deja locurile la examenele astea de care se tot vorbeste? pai, asta este ilegal presupun.Nu mai avea nici un loc din moment ce ultimul a avut media 9 , a luat numarul maxim de elevi.  Sau poate exista si acolo legea aia ce spune ca trebuie primit neaparat la liceul de care apartine cu domiciliul asa cum este peste tot in lume la liceele de stat si atunci iar ceva scartaie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de toate in esenta:

1. Exista legi si in Romania ca si in alte state. Acestea trebuiesc respectate ca atare

2. In mod cert modalitatea de aplicare a acestora dar si legile in sine lasa de dorit insa pot fi imbunatatite.

3. Orice comparatie intre sisteme diferite ale unor state diferite sunt bune strict pentru a vedea comparativ si pentru a implementa(dezvolta) parti bune ce si-au dovedit eficacitatea in fiecare sistem in parte insa tinand cont de specificitatile zonei/oamenilor/culturii/cutumei si nu asa emotional sau bazat pe senzatii personale.

4. Experientele particulare in mod cert exista pot fi luate in discutie sub rezerva desigur a particularitatii lor deci fara a le ridica la rang de lege.

5. Romanii si Romania exista indiferent de "piscareala" unora care in general nu provoaca decat cel mult adversitate.

 

 

Eu cam asa vad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat de:

 

6. si daca nu va descurcati cu procedurile stufoase o sfanta spaga rezolva absolut orice problema, sau atentie, cadou , gasiti voi sinonimele ca ati studiat din plin limba romana.

Nu eu fac legile si ceea ce am scris reprezinta doar punctul meu de vedere dar se aplica punctul 5 de minune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, era pt inv superior, dar vezi ca filofteia a pus corect linkul de pe edu. Acolo ai de citit o saptamana, chiar n-am timp sa caut eu, cine are interes, sunt sigura ca-si va gasi timpul necesar.

Daca era superdotat la matematica si era mult peste nivelul celor din Romania, se vedea f clar prin rezultatele avute in America si sigur era acceptat, chiar vanat, te asigur, sau daca a studiat a la vreo scoala renumita, cu rezultate deosebite - asta am vrut sa zic.

Chiar nu inteleg, daca sustinea acest examen, era exclus cu desavarsire din invatamantul romanesc? Nu, era trimis la clasa a 8 a sau la un liceu cu profil vocational/tehnologic. Inteleg ca in alte tari se repartizeaza conform varstei. aici la noi putea sa se incadreze in clasa a a8a. Pentru o clasa superioara probabil ca si in America se dau niste teste, pentru a dovedi ca acel copil este superior medieide varsta). Care-i baiul totusi? Ca nu s-a facut o exceptie, ca nu a cazut nimeni pe spate? Fara dovezi probabil ca nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat de:

 

6. si daca nu va descurcati cu procedurile stufoase o sfanta spaga rezolva absolut orice problema, sau atentie, cadou , gasiti voi sinonimele ca ati studiat din plin limba romana.

 

Sigur ca da.... Ca doar spaga a inventat-o Romania si exista numai in Romania, nicaieri altundeva.

 

Daca i s-a cerut spaga in Romania domnului din articol, ma intreb de ce nu a precizat clar acest lucru? Sau daca inainte de a lua decizia de a se repatria a avut macar o minima banuiala ca o sa i se ceara cadouri si alte alea, de ce a mailuat totusi decizia respectiva? Sa nu uitam ca vorbim despre o persoana care a traiti in Romania si inainte de a emigra si care, cel putin teoretic, stia cat de aiurea merg lucrurile in Romania. Ca banuiesc ca de aia a si plecat. Tocmai pentru ca a trait in Romania si stia cum stau lucrurile, ar fi  trebuit sa fie mult mai diligent. Chiar el sustine in articol ca in discutia telefonica i s-aspus ca probabil va trebui sa dea un test de limba roaman si niste diferente.

Eu personal, avand o astfel de minima informatie m-as fi documentat mai mult cu privire la ce presupun aceste teste. Nicidecum nu as fi aplicat o tactica de asta gen lasa ca ajung acolo si vad eu la fata locului, ca mie imi lasa senzatia ca de fapt cam asta a facut. Doar ca ajuns la fata locului si-a dat seama ca nu prea ii convin conditiile si atunci s-a revoltat. S-a revoltat ca nu i s-au echivalat studiile copilului in mod neconditionat (nu conteaza ca poate nu corespund cu programa scolara din Romania, sunt din America si automat sunt mai frumoase, mai bune si net superioare) si ca trebuia sa dea copilul examene  la limba si literatura romana.

Iar acum toata lumea trebuie sa empatizeze cu acest domn si sa scuipe pe sistemul de invatamant romanesc (care apropo, asa imbacsit si aiurea cum este el, ne-a scolit totusi pe multi dintre noi, inclusiv pe multi dintre cei plecati din tara).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai uitat de:

 

6. si daca nu va descurcati cu procedurile stufoase o sfanta spaga rezolva absolut orice problema, sau atentie, cadou , gasiti voi sinonimele ca ati studiat din plin limba romana.

Mamica 11, citatul de mai sus din "Marina"... este un motiv pentru care raspunsurile sunt patimase...

 

Eu am spus ce-am avut de spus la subiectul asta... O zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu empatizatul si scuipatul pe invatamantul romanesc e tare trasa de par.

 

E usor 7 bice la fundul altuia.

Domnul respectiv fost de acord cu articolul pentru ca nimeni sa nu mai pateasca ce a patit el.

Problema lui principala a fost faptul ca  a primit informatia prea tarziu.

Iar in final subliniaza si greselile pe care le-a facut.

Si apoi s-a mai lovit si de niste regulamente interne ale liceului respectiv pe care conducerea ar fi trebuit sa i le puna la dispozitie in momentul in care a acceptat inscrierea.

 

====

 

Am niste prieteni care au dorit obtinerea cetateniei romane pentru fata lor. Au venit special in tara pentru asta cu absolut toate documentele necesare.

S-au lovit de atata birocratia si cerinte ad-hoc aparute din cauza balbaielilor functionarilor incat pana la urma au renuntat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...