Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Amu' stau si ma gindesc daca proiectul familiei de a se (re)instala in România era serios. Adica, isi lasa ei job-ul intr-o alta tara, isi vind casa sau ce mai aveau pe-acolo si vin in România (sau in alta parte, n-are importanta) si intr-o luna se intorc inapoi?!!!! Chiar s-au gindit bine? Sau au venit doar asa, in vizita?!

 

Sintem cu totii de acord ca profesorul ala (daca a fost asa si nu interpretarea tatalui din ce a povestit copilul) a avut o atitudine tembela. Insa nu mi se pare foarte matura atitudinea familiei - OK, nu-l primiti pe fii-miu cu bratele deschise, noi ne luam jucariile si plecam si o sa vedeti voi, va dam la ziar.

 

Mi se pare gestul lor, fie foarte curajos, fie foarte inconstient. Si interesant de stiut ce i-a determinat, deja, sa plece din România si apoi sa se intoarca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marox, Bingo! E am niste banuieli ce i a indemnat sa " incerce" o mutate temporara( peste 4 ani baiatul s ar fi intors la facultate aici )! Sunt niste subtilitati ale sistemului si sunt unii dispusi sa le incerce. Nu am nimic impotriva, ba chiar unora le si reuseste miscarea asta. De aici si motivul lor sa fie copilul intr un liceu de elita. Apropo de elite, aici nu se intra cu examen la nici un liceu de stat, la alea private(unele)  se dau niste teste dar sunt generale si nu se iau in considerare notele, trebuie doar sa arati ca stii sa citesti si sa socotesti:) .

Si nu e cazul de razboi elitele romanesti vs prostii din America, insa am citit lucruri care nu sunt foarte obiective. De exemplu faptul ca Marius spune ca elevii in America, Canada etc sunt muuult sub nivelul elitelor din Romania :) mi se pare jignitor.  La fel si ca nu au auzit de logarithmic si integrale:)). Conversatiile  tip " telefonuil fara fir din auzite" merg la persoanele naive si din pacate chiar le formeaA o opinie. Uite pentru edificare pun un link de manual de matematica de liceu, cu precizarea ca materia se face in clasa a 9 a pentru cei avansati, a 10 pentru cei normali, si a 11 pentru cei care vor sa devina filozofi:) . Am ales special un exemplu din statul New York sa fie mai aproape si de Canada si de Europa. Deci daca aveti rabdare sa cititi macar cuprinsul astept sa imi argumentati cum sunt mai avansati elevii "elita" ( si aic prin elita eu inteleg elevii normali aia care fac fatza cu brio la liceele bune, nu olimpicii numarati pe degete) din tara. Manualul nu numai ca are 700 pagini dar e foarte dens , capitolul de statistica e un exemplu doar. Si repet, ca sa comparam mere cu mere elevii buni fac materia asta in clasa a 9 , si are si logaritmi, are si  siruri si progresii si polinoame ,care in Tara se fac in clasa a 10. 

http://ryecityschools.rms.schoolfusion.us/modules/groups/homepagefiles/cms/496886/File/Departments/McDonnell/Algebra2.pdf

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox si cei care cred in ideea asta , ca o familie care vrea sa se repatrieze din USA  face doar asa ...sa vada daca le merge bine, daca nu , nu?

 

imagineaza-ti sa impachetezi lucrurile dintr-o casa, transport la vama, sa faci toate formalitatile vamale si doar un container ca sa-l incarci si sa-l trimiti in ROmania costa  cel putin $ 5000...deci dublu ca sa se si intoarca. credeti ca e usor...sau face cineva asa doar de incercare.

 

eu sunt sigura ca a fost reintoarcerea pe bune si probabil ca situatia dificila cu invatamanitul nu a fost singura peste care eu dau...dar probabil ca a fost virful icebergului...nu au mai putut suporta....si probabil nu s-au vazut suportind aceste nedreptati pt restul vietii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, Bingo! E am niste banuieli ce i a indemnat sa " incerce" o mutate temporara( peste 4 ani baiatul s ar fi intors la facultate aici )! Sunt niste subtilitati ale sistemului si sunt unii dispusi sa le incerce. Nu am nimic impotriva, ba chiar unora le si reuseste miscarea asta. De aici si motivul lor sa fie copilul intr un liceu de elita. Apropo de elite, aici nu se intra cu examen la nici un liceu de stat, la alea private(unele)  se dau niste teste dar sunt generale si nu se iau in considerare notele, trebuie doar sa arati ca stii sa citesti si sa socotesti:) .

Si nu e cazul de razboi elitele romanesti vs prostii din America, insa am citit lucruri care nu sunt foarte obiective. De exemplu faptul ca Marius spune ca elevii in America, Canada etc sunt muuult sub nivelul elitelor din Romania :) mi se pare jignitor.  La fel si ca nu au auzit de logarithmic si integrale:)). Conversatiile  tip " telefonuil fara fir din auzite" merg la persoanele naive si din pacate chiar le formeaA o opinie. Uite pentru edificare pun un link de manual de matematica de liceu, cu precizarea ca materia se face in clasa a 9 a pentru cei avansati, a 10 pentru cei normali, si a 11 pentru cei care vor sa devina filozofi:) . Am ales special un exemplu din statul New York sa fie mai aproape si de Canada si de Europa. Deci daca aveti rabdare sa cititi macar cuprinsul astept sa imi argumentati cum sunt mai avansati elevii "elita" ( si aic prin elita eu inteleg elevii normali aia care fac fatza cu brio la liceele bune, nu olimpicii numarati pe degete) din tara. Manualul nu numai ca are 700 pagini dar e foarte dens , capitolul de statistica e un exemplu doar. Si repet, ca sa comparam mere cu mere elevii buni fac materia asta in clasa a 9 , si are si logaritmi, are si  siruri si progresii si polinoame ,care in Tara se fac in clasa a 10. 

http://ryecityschools.rms.schoolfusion.us/modules/groups/homepagefiles/cms/496886/File/Departments/McDonnell/Algebra2.pdf

Daca am facut astfel de afirmatii imi cer scuze. Nu am de unde sa stiu. Pot doar sa spun ca s-au plans parintii (romani) de nivelul scazut al scolarizarii in relatie cu copiii lor.

Daca ei mint, mint si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox si cei care cred in ideea asta , ca o familie care vrea sa se repatrieze din USA  face doar asa ...sa vada daca le merge bine, daca nu , nu?

 

 

Michelle nu e vorba despre asta, dupa atatia ani aici, cu joburile de care spun, cu copil de liceu nu te " impachetezi" asa usor. Eventual unul din ei  ramane aici( chestie pe care o banuiesc, desi nu se spune in mesaj explicit dar nici nuse precizeaza de jobul tatalui , s au mi a scapat mie, si mama pleaca acolo cu copilul sa faca liceul in Tara, vine aici peste 4 ani cu niste avantaje....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca generalizezi mult opinia personala.

 

Fiecare stat in parte isi are propria politica in ceea ce priveste invatamantul din toate punctele de vedere. 

In Romania nivelul cerintelor in invatamant sunt mult mai mari pentru un anumit palier de varsta fata de alte state. Este o realitate certa faptul ca un copil de 15 ani de exemplu care provine din USA sau Anglia sau Canada (sunt doar exemple) are de recuperat foarte mult pentru a atinge nivelul minim necesar al cunostintelor necesare in Romania. Si in Romania (dar si in Rusia de exemplu sau in Polonia)  cerintele in invatamant sunt foarte mari fata de alte state din lume.

   Marius pe mine asta m a deranjat foarte tare. " realitatea certa " de mai sus:) fara argumente...

    Dar apreciez scuzele, sunt binevenite...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce cele doua sisteme se compara doar la matematica, ca si cum matematica ar fi unitatea de masura in invatamant?  Ce, nu esti destept daca nu ai facut analiza matematica in liceu?  Abordarea scolii americane este fff diferita de cea Romaneasca.  In Ameriac se pune accent pe informatia care iti foloseste in viata, in timp ce in Romania se pune pe cea teoretica (abstracta).  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce cele doua sisteme se compara doar la matematica, ca si cum matematica ar fi unitatea de masura in invatamant?  Ce, nu esti destept daca nu ai facut analiza matematica in liceu?  Abordarea scolii americane este fff diferita de cea Romaneasca.  In Ameriac se pune accent pe informatia care iti foloseste in viata, in timp ce in Romania se pune pe cea teoretica (abstracta).  

 

Cuuum, mai exista altceva in afara de matematica???? Noooo...

Matematica e singura masura a evaluarii elevului in Ro. Stii pictograma aia cu mai multe animale in jungla si "profesorul" spunand: si acum, sa evaluam elevii: urcati-va in copac! Avantaj maimuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic,

asa cum spune si greieras, sunt f. hands on, de ex al meu in clasa a 4 a avut proiect de facut:

calatorie prin california,

facut harta cu traseul

4 forme de relief din California si detalii

5 orase de vizitat

1 oras cu punctele de atractie din zona

calculat distantza, benzina si costul

facut slides in Power Point

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...