Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mamica 11, citatul de mai sus din "Marina"... este un motiv pentru care raspunsurile sunt patimase...

 

 

 

Este un motiv  dar nu poate fi o scuza la nesfarsit, sper.

Marius dupa ce parcurgi manualul exemplu dat aici mai sus (manual ce  este lucrat de catre elevii de 14 ani ) poate afirmatiile cu nivelul minim din tara neatins de altii vor fi facute mai rarut. Eu aveam unul din Franta salvat mai demult tot pe la varsta asta,il caut prin arhive si il pun daca dau de el .

O, Viviana, e atat de greu de obtinut acte romanesti  pentru copii  incat trebuie sa ai nervii beton sa rezisti pana la capat. Iti spun eu care am patru (copii nu nervi [:)] ) .

 

Edit : scuze, acum am vazut scuzele pentru afirmatia facuta , citisem doar pana la manual si in timp ce raspundeam am citit ce scrisese Viviana doar imediat mai sus. .

 

edit. edit:

Nu reusesc sa atasez manualele, sunt la mine in calculator word si nu se deschid ca link . Imi pare rau . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu treb sa-mi reinoiesc pasaportul romanesc, dar pt asta treb sa fac drum de cel putin 12 ore dus-intors cu masina, plus sa stau o noapte pe acolo...ori sa ma duc cu avionul si sa inchiriez masina...

 

plus cu hirtiile, ca , cu hirtiile...niciodata nu  le ai pe toate.

 

asa ca mai bine lipsa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

P.S: am fost la Oktoberfest si ne-am imprietenit cu cativa americani. Discutand despre una si alta ne-au povestit ca acolo unde stau in USA e cea mai mare comunitate de germani si ca au o mancare care s enumeste.....nu mai stiu cum. I-am intrebat cum se scrie, ca sa imi dau seama daca e nemteasca sau e nume american, si unul dintre ei a spus ca nu stie, ca oricum nu a fost niciodata bun la spelling.

Tot timpul am fost intrigata de concursurile acestea de spelling si de despartire in silabe pt ca mi s-a parut extrem de amuzant.

Iar asta cu invatamantul, pana acum am auzit doar de elevi care au plecat din ro in clasa x si in USA au fost introdusi in clasa X+1, adica avansati.

Din cauza programei.

Sunt 2 sisteme total diferite, la noi se merge pe invatat cat mai mult si acumulat cat mai mult din toate, iar in USA e ceva mai lejer, fiecare isi poate alege o directie, cu multe activitati extrascolare si multe materii la alegere.

Nu, nu am studiat acolo, doar am vb cu elevi care au facut-o.

Si evident nu ma refer la toate scolile, ca nu stiam de exemplu de diferentele dintre scolile private si cele de stat dpdv al programei.

 

 

Iar! Doar s-a mai scris deja de atitea ori: nu doar in US, dar si in alte tari, elevii nou sositi sint plasati in clase conform virstei, nu programei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marox si cei care cred in ideea asta , ca o familie care vrea sa se repatrieze din USA  face doar asa ...sa vada daca le merge bine, daca nu , nu?

 

imagineaza-ti sa impachetezi lucrurile dintr-o casa, transport la vama, sa faci toate formalitatile vamale si doar un container ca sa-l incarci si sa-l trimiti in ROmania costa  cel putin $ 5000...deci dublu ca sa se si intoarca. credeti ca e usor...sau face cineva asa doar de incercare.

 

eu sunt sigura ca a fost reintoarcerea pe bune si probabil ca situatia dificila cu invatamanitul nu a fost singura peste care eu dau...dar probabil ca a fost virful icebergului...nu au mai putut suporta....si probabil nu s-au vazut suportind aceste nedreptati pt restul vietii.

 

Asta zic si eu, Michelle, au cheltuit atit de mult ca sa se intoarca peste o luna?! Ca mai mult nu cred ca si-ar fi putut permite sa lase copilul fara sa fie scolarizat. Ce putea sa-i deranjeze atit de mult incit sa stearga putina atit de repede? Zic si eu, daca tot faci un pas atit de important, macar da-ti toate sansele sa reusesti, nu te intoarce din drum la primul obstacol intilnit. Si eu am ramas in Fr pe nepusa masa, mi-am dat demisia prin mail de pe un post pe care-l iubeam in România si stiam ca nu voi intilni altul la fel de bun, si ca va fi grea adaptarea. Dar, odata ce am luat hotarirea sa ramin, nu m-am mai uitat inapoi. Altfel, tot sacrificiul facut n-ar fi servit la nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Deci daca aveti rabdare sa cititi macar cuprinsul astept sa imi argumentati cum sunt mai avansati elevii "elita" ( si aic prin elita eu inteleg elevii normali aia care fac fatza cu brio la liceele bune, nu olimpicii numarati pe degete) din tara. Manualul nu numai ca are 700 pagini dar e foarte dens , capitolul de statistica e un exemplu doar. Si repet, ca sa comparam mere cu mere elevii buni fac materia asta in clasa a 9 , si are si logaritmi, are si  siruri si progresii si polinoame ,care in Tara se fac in clasa a 10. 

ehttp://ryecityschools.rms.schoolfusion.us/modules/groups/homepagefiles/cms/496886/File/Departments/McDonnell/Algebra2.pdf

Eu am avut rabdare sa citesc ...deci tu afirmi ca fac asta intr-un singur an?????

Pentru ca in Romania ca si in UK se parcurge material aia cam in 4 ani.

 

Iar ce am gasit eu in US (care cuprinde ce ai pus tu in link-ul de mai sus este tot pe parcursul a patru ani.

 

Primul exemplu care l-am gasit

 

High school math typically consists of three or four years of required credits along with additional offered electives. In many states, the choice of courses is determined by whether the student is on a career or college preparatory path. Following is an overview of suggested required courses for either a student going on a Career Preparatory Path or a College Preparatory Path along with electives one might find at a typical high school.

Sample High School Career Preparatory Math Plan of Study

Year One – Algebra 1

Major Topics:

  • Real Numbers
  • Linear Equations
  • Systems of Equations
  • Exponents
  • Polynomials and Factoring
  • Quadratic Equations
  • Radicals

Year Two – Liberal Arts Math

This course is intended to bridge the gap between Algebra 1 and Geometry by building on the student's algebra skills to help them prepare for geometry.

 

Major Topics:

  • Exponents and Radicals
  • Algebraic Expressions and Polynomials
  • Linear and Quadratic Equations
  • Systems of Linear Equations and Inequalities
  • Coordinate Geometry
  • Two-Dimensional Figures
  • Properties of congruent and similar triangles
  • Right Triangles
  • Surface Area and Volume

Year Three - Geometry

Major Topics:

  • Length, Distance, and Angles
  • Proofs
  • Parellel Lines
  • Polygons
  • Congruency
  • Area Relationships and the Pythagorean Theorem
  • Coordinate Geometry
  • Surface Area and Volume
  • Similarity
  • Introduction to Trigonometry and Circles
Sample High School College Preparatory Math Plan of Study

Year One – Algebra 1 OR Geometry

Students who completed Algebra 1 in middle school will move directly into Geometry. Otherwise, they will complete Algebra 1 in ninth grade.

 

Major Topics Included in Algebra 1:

 

  • Real Numbers
  • Linear Equations
  • Systems of Equations
  • Exponents
  • Polynomials and Factoring
  • Quadratic Equations
  • Radicals

Major Topics Included in Geometry:

 

  • Length, Distance, and Angles
  • Proofs
  • Parellel Lines
  • Polygons
  • Congruency
  • Area Relationships and the Pythagorean Theorem
  • Coordinate Geometry
  • Surface Area and Volume
  • Similarity
  • Introduction to Trigonometry and Circles

Year Two – Geometry or Algebra 2

Students who completed Algebra 1 in their ninth grade year will continue with Geometry. Otherwise, they will enroll in Algebra 2.

 

Major Topics Included in Algebra 2:

 

  • Families of Functions
  • Matrices
  • Systems of Equations
  • Quadratics
  • Polynomials and Factoring
  • Rational Expressions
  • Composition of Functions and Inverse Functions
  • Probability and Statistics

Year Three – Algebra 2 or Precalculus

Students who completed Algebra 2 in their tenth grade year will continue with Precalculus which includes topics in Trigonometry. Otherwise, they will enroll in Algebra 2.

 

Major Topics Included in Precalculus:

 

  • Functions and Graphing Functions
  • Rational and Polynomial Functions
  • Exponential and Logarithmic Functions
  • Basic Trigonometry
  • Analytic Trigonometry
  • Vectors
  • Limits

Year Four – Precalculus or Calculus

Students who completed Precalculus in their eleventh grade year will continue with Calculus. Otherwise, they will enroll in Precalculus.

 

Major Topics Included in Calculus:

 

  • Limits
  • Differentiation
  • Integration
  • Logarithmic, Exponential, and Other Transcendental Functions
  • Differential Equations
  • Integration Techniques

AP Calculus is the standard replacement for Calculus. This is the equivalent of a first year college introductory calculus course.

Math Electives

Typically students take their math elective in their senior year. Following are a sampling of typical math electives offered in high schools.

  • AP Statistics

    AP Statistics is the study of collecting, analyzing, and drawing conclusions from data.

Sursa:

 

http://712educators.about.com/od/mathematics/a/math_studyplan.htm

 

Pentru ca este imposibil sa se predea tot ce este acolo intr-un singur an ....poate fac numai  matematica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ab5174, nu stiu de unde ai luat lista, dar, dupa cum s-a mai zis, standardele fiecarui stat (stat = stat din US, nu tara din lume) inseamna ca in fiecare clasa/an de scoala se cere sa se ajunga cel putin la nivelul aratat in standarde. Altfel, multi merg inainte, depinzind desigur de scoala, de elevi, de profesori etc.

 

Ca sa raspund si Vivianei care zicea mai devreme ca scolile particulare sint bune in US, fatza de cele de stat: nu este chiar asa. Profesori de elita sint in scolile de stat bune, cum ar fi diverse academii, scoli charter, magnet, etc. Am avut ocazia sa vad citeva scoli private destul de rasarite si nu m-a impresionat nivelul profesorilor fatza de cei intilniti in scoli de stat. Sigur nu mi-as fi dat copiii acolo. Nu zic ca nu sint si scoli private bune, doar ca ele nu-s regula.

 

Edit ca am uitat sa amintesc de scolile de stat "normale" in care exista copii f. buni dar nu s-au infiintat academii speciale pt. cei ca ei. Exista programe numite diferit in diverse state. Aici se numeste GATE (Gifted and Talented Education) in care, dupa testari riguroase si standardizate, copiii care depasesc un anumit nivel sint trecuti in clase speciale care de obicei merg cu materia inaintea programei din celelalte clase.

 

Acum revenind la lista postata de ab5174: Kid1 (al meu) a facut tot ce scrie acolo la year1 - algebra1 inca din clasa a 7-a (primul an de middle school aici), iar acum (clasa a 8-a) aprofundeaza si face geometry1. Multe dintre cele descrise la Algebra1 se fac inca din elementara. Stiu pentru ca eu totdeauna le controlez temele de acasa, nu doar le semnez. E drept ca Kid1 merge la o college-prep academy ca middle school (clasele 7-8), iar pt. liceu tintim la unele f. bune dupa cum ii merge minticica. Ca sa intri la orice alta scoala vrei in afara celei la care esti "arondat" dupa adresa, trebuie sa indeplinesti criterii f. stricte, nu doar sa ai note bune in anii anteriori. La unele se da examen, la altele trebuie sa ai un dosar beton, si nu dupa PCR (pile... stiti voi), ci dupa ce note ai avut in anii anteriori de scoala, ce activitati in folosul comunitatii ai desfasurat, ce alte activitati extra-curriculare ai avut, scrisori de recomandare de la profii din ultimii ani de scoala (si nu-i musai sa-ti scrie toti de dulce), scris eseuri despre... ce-ti cer ei in aplicatie... si toate astea la nivel de clasa a 6-a, ca sa poti intra intr-o middle school dupa cum am scris deja. Pentru liceu se repeta totul, la alt nivel desigur, cerintele depinzind de fiecare liceu in parte - nu de district scolar, fiecare scoala/liceu/academie etc isi are propriile cerinte, care mai de care mai grele si mai bine-cernitoare.

 

Ca sa merg si mai departe cu gindul: pentru college tinteste Kid1 personal (adica nu ce vrem noi, ci efectiv visele si dorintele proprii) la citeva univ. de elita in domeniul care-i e de interes. Deci incepind cam din clasa a 5-a trebuie sa se gindeasca bine nu musai ce domeniu sa aleaga, ci cit de bine sa invete pt. ca toate notele si activitatile, si profesorii din clasele 4-5+ conteaza ca sa fie apoi acceptat/a la licee si univ. de la foarte bune in sus.

 

Pt. Kid2 inca mai putem respira o vreme, e doar in clasa a 3-a. Deja citeste carti la nivel de clasa a 5-a. De fapt aici majoritatea kinderilor invata sa citeasca inca de la kindergarten (anul pregatitor dinaintea clasei 1), cei care invata de abia in clasa 1 sint putini, de obicei in zone cu familii defavorizate. Deci scuze, in acele zone sint multi care de abia in clasa 1 dau cu nasul in carti, dar nu stiu eu citi si cum, doar din statistici. Avind in vedere ca inca nu are 8 ani ma gindesc ca e chiar mai bine decit Kid1, si tintim la ceva si mai sus. 

 

Nu mi-as trimite copiii la studii in Ro in nici un caz. Nu se mai face scoala ca inainte de '89 cam din '90 incoace, asa ca ar fi o totala pierdere de vreme si pt. ei, si pt. noi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic,

asa cum spune si greieras, sunt f. hands on, de ex al meu in clasa a 4 a avut proiect de facut:

calatorie prin california,

facut harta cu traseul

4 forme de relief din California si detalii

5 orase de vizitat

1 oras cu punctele de atractie din zona

calculat distantza, benzina si costul

facut slides in Power Point

 

Ce proiect fain pentru varsta lui.  I-a placut sa-l faca?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..... fac asta intr-un singur an?????

Pentru ca in Romania ca si in UK se parcurge material aia cam in 4 ani.

......

High school math typically consists of three or four years of required credits along with additional offered electives.

 

http://712educators.about.com/od/mathematics/a/math_studyplan.htm

 

Pentru ca este imposibil sa se predea tot ce este acolo intr-un singur an ....poate fac numai  matematica.

Ai dreptate, in patru ani, asta e programa Nord-Americana.

Continutul asta e matematica completa pentru 4 ani university preparation, portionata in 5 cursuri de mate, adica un curs pe an in clasele 9, 10, 11 si 2 cursuri in a 12-a (Advanced Functions si Calculus)

Este deci la fel ca in UK si Romania.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...