Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Eu nu inteleg cum lucrurile pot fi privite atat de simplist. Intre a "te descurca excelent in conversatie" si a avea toti termenii necesari in matematica, fizica, chimie, biologie, etc, este un mare pas. Cum sa poata cineva afirma, ca era simplu sa aiba un dictionar la indemana!!! Cata naivitate si superficialitate!!!!!!!!!

 

Cineva a spus ca, daca elevul era de top, adica performant la o materie, s-ar fi batut liceele pe el! Deci olimpicul nostru, la engleza de ex, nu ar mai fi avut nici-o problema, iar legea nu ar mai fi trebuit aplicata.

 

Uite vezi, cam asa gandeste o persoana responsabila si cu capul pe umeri. Sunt convinsa ca tu nu te-ai fi gandit niciodata ca, fara sa fii absolut nevoita, sa-ti muti copilul intr-o tara pe care nu o cunoaste aptoape deloc, sa-linscrii la o scoala intr-un sistem despre care nu ai habat cum functioneaza, fara sa stii care sunt cerintele la scoala respectiva, in sistemul respectiv, numai pe principiul ca "ne-am petrecut vacantele  scolo, ne-a placut, iar copilul se descurca intr-o conversatie uzuala".

 

Cred ca a doua chestiune bolduita se aplica mai curand domnului din articol. Trebuie sa fii tare naiv (ca sa nu spun iresponsabil) sa consideri ca te duci undeva (oriunde, nu doar in Romanai), ajungi azi si maine ti se rezolva toate problemele (ale tale, ale sotiei, ale copilului, bunicilor,etc), in felul in care vrei tu, ajungand fara nici un efort la finalitatea dorita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marius nu am zis deloc ce ai priceput tu. Copilul ar fi trebuit sa depuna un efort suplimentar in mod evident. Asta nu inseamna ca nu trebuia sa se adapteze sistemului de invatamant romanesc, ar fi trebuit oricum sa treaca tezele si bacul si tot ce se mai examineaza in Romania. Problema e ca nu era nevoie sa le treaca fix in 32 de zile dand 5 teze si privit superior ca uite a venit si prostul asta din america. 

Pe mine ma surprinde in continuare cu cata inocenta priviti invatamantul romanesc. Acum toate sunt frumoase, luminoase, avem cel mai bun invatamant din lume si asta pentru ca facem integrale in clasa a 8-a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca toata polemica asta nu ar fi existat daca:

 

1. Ministerul ar fi avut legea si regulile publicate pe site-ul invatamantului, fara ca oamenii sa fie obligati sa se bazeze pe vorba domnului functionar x. Ar tb sa fie o lege care sa tina cont de situatia actuala, familii mobile, copii care se muta dintr-o tara in alta. Probabil locuri speciale, copiilor sa li se acorde sprijin si timp sa recupereze. Daca nu recupereaza, atunci poate repetarea clasei, or numai a anumitor materii.

 

2. Mai multa flexibilitate in a accepta ca sunt lucruri bune de invatat si de la altii.  Chiar cand crezi ca ai dreptate deplina, este bine sa dai un pas inapoi si sa reconsideri situatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Ar mai fi de mentionat ca in toti acesti ani petrecuti in USA, acasa am vorbit numai romaneste pentru ca copilul sa stie limba, si intr-o conversatie uzuala se descurca excelent cu inerente dezacorduri sau mici greseli gramaticale."

 

 

Sunt convins ca termenii matematici nu ar putea sa reprezinte vreun impediment. Nici nivelul cunostintelor. Problema a fost si au ramas examenele care trebuiau date si promovate. Aici deja au renuntat si s-au intors in SUA.

 

 

si daca ai reduce totul la dependenta de cateva examene, miza in spatele lor e mare

 

un copil mutat peste mari si tari, intr-un sistem nou si diferit are putine sanse - obiectiv - sa promoveze niste examene in noul sistem ATAT de diferit in atat de putin timp.

 

Am observat ca prea putina lume se gandeste la tanarul din ecuatia asta - el cu ce a gresit sa trebuiasca sa stea cu un an in urma? Adica de ce ar fi anulata munca lui de pana atunci?

 

Sunt convinsa ca daca ar fi avut informatiile astea, niste oameni cu scaun la cap nu s-ar mai fi apucat sa treaca oceanul.

 

mi se pare ciudat ca in conditiile in care atatia parinti romani (chiar si aici pe forum) se gandesc la universitati in afara pt copiii lor sa fie totusi atatea voci care sa dea cu caraminda-n pieptul superioritatii unui sistem de care vad ca ... se fuge pana la urma. asta in eventualitatea in care se trece bac-ul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite vezi, cam asa gandeste o persoana responsabila si cu capul pe umeri. Sunt convinsa ca tu nu te-ai fi gandit niciodata ca, fara sa fii absolut nevoita, sa-ti muti copilul intr-o tara pe care nu o cunoaste aptoape deloc, sa-linscrii la o scoala intr-un sistem despre care nu ai habat cum functioneaza, fara sa stii care sunt cerintele la scoala respectiva, in sistemul respectiv, numai pe principiul ca "ne-am petrecut vacantele  scolo, ne-a placut, iar copilul se descurca intr-o conversatie uzuala".

 

Cred ca a doua chestiune bolduita se aplica mai curand domnului din articol. Trebuie sa fii tare naiv (ca sa nu spun iresponsabil) sa consideri ca te duci undeva (oriunde, nu doar in Romanai), ajungi azi si maine ti se rezolva toate problemele (ale tale, ale sotiei, ale copilului, bunicilor,etc), in felul in care vrei tu, ajungand fara nici un efort la finalitatea dorita.

Te-ai gandit oare ca poate povestea initiala, cu domnul naiv, este doar varful icebergului? Ca sunt unele familii trebuie sa faca aceasta mutare fortate de imprejurari,

De ce sa nu fie reguli drepte si clare?

De ce atata intoleranta in a accepta ca trebuie rezolvata o problema care, intr-adevar, pe tine nu te afecteaza????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun sa recapitulam ceea ce spuneti:

Ca sa reusesti sa te descurci cat de cat acceptabil in Romania(dar aceasta este valabila oriunde)  la scoala,  ai de invatat limba romana din greu in timp mai ales ca la discipline specifice cum ar fi fizica matematica chimia samd termenii utilizati sunt greu de asimilat de retinut si de inteles. 

Ok am retinut ceea ce spuneti deci inseamna ca examenele de limba si literatura romana desi nu acopera in mod clar necesarul minim de cunostinte (vezi matematica,fizica,chimia,biologia) trebuie cel putin promovate. Dar nu va fi nici pe departe suficient din ceea ce spuneti. Si cand ma gandesc ca la inceput se spunea ca nu e firesc sa fie atatea examene atatea verificari atatea sustineri ca pana la urma sa ajungeti sa spuneti ca defapt nu este suficient.

 

Interpretarea asta este complet gresita. Nimeni nu a spus ca ar fi putut termina scoala in Romania fara a sti limba romana. Toti am spus insa ca modul in care i s-a cerut sa demonstreze acest lucru a fost inacceptabil.

Si , pe deasupra am explicat (in multe postari si de la cei ce locuiesc in Europa si de la cei ce locuiesc in America) modul corect de abordare a copilului (ore separate, grupuri de lucru, etc) .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica trebuia sa stea un an in urma? A demonstrat ca este la acelasi nivel sau mai avansat? Din cate inteleg la toate le-a gasit cusur, ca la matematica nu intelege termenii (oare copiii care participa la olimpiade internationale, la campionate mondiale cum s-or fi descurcand ?), la romana si istorie este prea mult, probabil si la altele la fel.

Hai ca ma faceti sa rad, adica un copil de nota A, nu poate invata cateva diferente de notare in matematica? Ca banuiesc ca nu sunt un milion? Ca sa nu mai vorbesc de zecile de site-uri si concursuri cu subiecte de matematica, de toate gradele de dificultate, care pot fi accesate on line si printate, si care, cu un minim interes din partea parintilor, stiind ca vin in tara (ca banuiesc ca nu s-au hotarat azi si maine au plecat), ar fi putut explicate copilului, cu mult inainte de septembrie cand incepea anul scolar. [batcap] Adica chiar nu si-au dat seama macar de asta cand au hotarat sa se intoarca, presupunand desigur ca matematica este un puncte forte? Nu au avut macar curiozitatea sa vada cum arata o carte, un manual?  Ai mei studiaza sah, am fost la campionate mondiale si europene, au studiat dupa carti in engleza sau rusa (pozitii sau partide comentate), nestapand f bine limba. Exista anumite diferente, dar multe lucruri sunt implicite (si am facut asta inca de cand aveau 8 ani). Un copil de 14 ani, de top, chiar nu poate cateva diferente?

Nu se studiaza mai mult in Romania, ci posibil sa fie un decalaj al anului obligatoriu de incepere a scolii. In Romania copiii incep in medie la 7 ani clasa 1 , in clasa a 8a au 14 ani si un anumit nivel de abstractizare. In alte tari poate au 12 ani la final de a 8 a, dar materia sa se regleze pana la sfarsitul celor 12 ani, sa se intensifice intr-o parte sau sa se relaxeze in alta. Chiar e asa greu de inteles?

Oare copiii atator emigranti cum s-au adaptat in tarile de adoptie? Tot asa au comentat si rasculat stirile de la ora 5 ca al lor copil a fost retrogradat (cu tot cu sistem diferit de "notare" la matematica)? N-au zis nici pas. [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai gandit oare ca poate povestea initiala, cu domnul naiv, este doar varful icebergului? Ca sunt unele familii trebuie sa faca aceasta mutare fortate de imprejurari,

De ce sa nu fie reguli drepte si clare?

De ce atata intoleranta in a accepta ca trebuie rezolvata o problema care, intr-adevar, pe tine nu te afecteaza????

 

Probabil nu ai citit cu atentie ceea ceam scris, pentru ca eu am specificat in acel post ....."fara sa fii absolut nevoita...". Am exclus, deci, din start situatia in care prin forta imprejurarilor cineva ar putea fi nevoit sa faca un asemenea pas in pripa fara sa aibe timpul necesar sa se informeze si documenteze.

 

Nu stiu despre ce intoleranta vorbesti si nici unde este nedreptatea in cazul care se discuta aici. Nu s-a pus nici o secunda problema ca nu ar avea rezolvare situatia prezentata. Doar ca modul in care se putea rezolva problema nu i-a convenit domnului respectiv. Atata tot. Drept dovada ca dupa ce a primit raspunsul care nu i-a convenit, nu a mai incercat nimic altceva ci si-a luat jucariile si a plecat. Adica a venit in Romania la sfarsitul lui august si a decis sa plece inapoi in octombrie. Nu am vazut sa scrie in articol ca ar mai fi incercat si altceva si s-a lovit de neintelegerea, obtuzitatea si coruptia din Romania.

 

Cat despre reguli, ele exista (nu contest  ca unele sunt aiurea) doar ca, tocmai existenta regulilor l-a suparat pe domnul (vezi fptul ca trebuia copilul sa dea niste examene de diferente) intr-un anumit termen.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai pun o data linkurile 


http://www.cnred.edu.ro/#Activitati


contine toate informatiile necesare...


Mai mult, fara prea mare stres am gasit pe acelasi site asta:


http://www.cnred.edu.ro/#OM-1185-2007


Deci se putea inscrie fara examen, la nivelul la care venea din alta tara, daca acolo ar fi sustinut examen de trecere in "high school" ... 


 


Citind ce povestiti si voi incep sa cred ca acel copil de fapt venise in Romania ca sa acceada mai usor intr-o facultate, fata de USA. Au constatat ca nu este asa de simplu. Probabil au mai constatat ca si aici facultatile bune sustin examen.


 


Nu a sustinut nimeni ca sistemul de invatamant romanesc este bun... are multe hibe, dar de aici pana a se spune ca toti absolventii sunt analfabeti si ca abia reusesc sa ia BAC-ul,iar aia putini care il iau pleaca la facultate in alta tara este cale lunga.... 


 


 


Am rasfoit si eu manualul de matematica si mereu am fost surprinsa de claritatea teoriei... mereu m-am intrebat de ce nu pot si ai nostri sa compuna astfel de manuale... Comparatii nu stiu daca se pot face... copilul meu a VII-a stie deja primele 3 capitole si ceva din trigonometrie, dar la ei in clasa se lucreaza peste programa... nu este relevant.


Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...