Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Marius, zicale exista si in alte tari din lume. una care s-ar potrivi situatiei e ceva gen 

 

the message is at the receiver. sau aproximativ

 

adicatelea depinde mult cu ce ochi vrei sa citesti sau cu ce urechi vrei sa auzi.

 

iti pui urechile de razboi diaspora vs cei ramasi, asta auzi. iti pui urechile de "rafuiala aqai/ marius" asta auzi.

 

iti pui urechile de "mai, ce vrea sa zica asta cu adevarat?" pana la urma vezi ca ne intelegem. cu xio nu mi-am dat in cap de data asta :)

 

trecand peste impunsaturi, parerea mea e ca orice exprienta iti aduce un plus de cunostinte si ca pana nu te lovesti de realitati nu ai cum sa le percepi corect, in multe cazuri.

 

nu-i vorba de prostie, inferioritate, superioritate, mai bun, mai frumos, mai destept. ci doar de expunere la experiente diferite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nope mie nu mi s-a parut nimic deranjant in ceea ce a zis aqai. In general e doar fun cat de tare se sustine maretia sistemului de invatamant romanesc si a birocratiei asociate. Asta nu inseamna ca scoala romaneasca e slaba dar nici cea mai performanta din lume nu e sa fim seriosi. Pana la urma sa fii strict cu picioarele pe pamant si sa-ti evaluezi corect pozitia nu e chiar un capat de tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-a prea sustinut nimeni maretia scolii romanesti...poate doar gradul de adaptabilitate al celor ce termina sistemul romanesc si faptul ca reusesc, cu cunostintele dobandite aici, sa se adapteze in alte sisteme.

 

S-a discutat despre cerintele de integrare ale strainilor in sistemul romanesc: pai astea sunt. Cui nu-i convine, ura si la gara. Ca nici ai nostri cand pleaca la scoli in UK nu sunt primiti daca nu stiu limba asa cum trebuie. (de la o varsta incolo, evident ca daca esti pui mici nu mai conteaza ce stii sau nu stii sa exprimi in doua vorbe)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, n-am inteles de ce a dat in cazul particular discutat, un sut in fund baiatului. A vrut o inscriere intr-o clasa peste media de varsta (cam cu 2 ani), probabil la un liceu f bun ,si nu si-a demonstrat capacitatea.  E asa greu de inteles? Solutia era inscrierea intr-o clasa inferioara, si nu pierdea nimic..chiar si asa termina liceul cu un an inaintea celorlalti.  Daca era supradotat stia 2-3 limbi straine (dintre care una materna) la nivel supersuficient.

Ca tu ai luat suturi este altceva.

Problema a fost pusa gresit din start de catre autoarea subiectului, adepta printre altele a scolitului acasa (deci se pare ca nici sistemul american nu-i suficient de bun).

Perisodic aceleasi persoane tin sa sublinieze ce naspa e in Romania si ce minunat e in America, care apropo, nu ca parerea mea ar conta pt cineva, mi se pare cea mai "bolnava" tara din lume, asa, luat ca intreg. [fri]

 

PS Apropo, xio, daca mai esti, de ce nu se dau betablocante in insuficienta cardiaca de gr4? [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A_Iulia, am mai scris in ultimele zile, in UK e obligatoriu ca toti copiii pana 16 ani (conform legilor curente, dar in urmatorii ani  limita va fi 17 si apoi 18 http://www.bbc.co.uk/schools/parents/education_after_16/ ) sa fie la scoala. Statul e obligat sa asigure un loc, parintii sunt obligati sa trimita copiii la scoala, daca nu, vor fi amendati si pot fi chiar inchisi. Si repartizarea se face confirm varstei, deci un copil de 14 ani, chiar daca nu stie engleza, va fi plasat intr-o clasa pentru copiii de varsta lui. Scoala va face tot posibilul sa il ajute sa invete limba cat mai repede (exista cursurile de engleza pentru ne-vorbitorii de engleza ESOL), copiii vor avea o parte din ore separat, invatand intensiv engleza, si o parte impreuna cu restul clasei.

Am lucrat cu scolile de aici si cu familiile de romani, asa ca stiu sigur ca asta e procedura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare ciudat ca in conditiile in care atatia parinti romani (chiar si aici pe forum) se gandesc la universitati in afara pt copiii lor sa fie totusi atatea voci care sa dea cu caraminda-n pieptul superioritatii unui sistem de care vad ca ... se fuge pana la urma. asta in eventualitatea in care se trece bac-ul.

 

Uite fara sa caut prea mult redau un mesaj mizerabil scris de tine care se adreseaza (si mie implicit ca nimeni nu e idiot sa nu inteleaga mizerii chiar daca locuiesc in Romania) parintilor din Romania. Si pentru a respecta realitatea cel putin pentru respectul pe care il am fata de fetele mele - merg bine - al naibii de bine cu scoala. Bravo lor!

Asta ca sa nu ma apuc sa-ti readuc aminte de mesajele in care nemaivand ceva de spus ai inceput sa scrii despre cat de incorect gramatical scriu in pofida facultatii de doi bani pe care am terminat-o in Romania si care reflecta atat calitatea scazuta a celor care termina o facultate romaneasca cat si nivelul scazut al modului meu de exprimare pana te-a tras de maneca alt user ca esti pe langa rau de tot... si cand te-am intrebat ce crezi ca fac eu de esti atat de sigura ai realizat ca derapezi rau de tot ca in fapt habar nu ai dar.... c'est la vie important este sa te desfasori. Ai simtit corect cand ai precizat ca esti in apropierea avertismentului insa nu l-ai luat pentru ca nimeni nu se coboara sa joace neaparat rolul lui Apollo asa ca vorba cuiva "respira de doua ori si du-te mai departe".

Ok - acuma asta e... live your life! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A_Iulia, am mai scris in ultimele zile, in UK e obligatoriu ca toti copiii pana 16 ani (conform legilor curente, dar in urmatorii ani  limita va fi 17 si apoi 18 http://www.bbc.co.uk/schools/parents/education_after_16/ ) sa fie la scoala. Statul e obligat sa asigure un loc, parintii sunt obligati sa trimita copiii la scoala, daca nu, vor fi amendati si pot fi chiar inchisi. Si repartizarea se face confirm varstei, deci un copil de 14 ani, chiar daca nu stie engleza, va fi plasat intr-o clasa pentru copiii de varsta lui. Scoala va face tot posibilul sa il ajute sa invete limba cat mai repede (exista cursurile de engleza pentru ne-vorbitorii de engleza ESOL), copiii vor avea o parte din ore separat, invatand intensiv engleza, si o parte impreuna cu restul clasei.

Am lucrat cu scolile de aici si cu familiile de romani, asa ca stiu sigur ca asta e procedura.

 

Ok, statul e obligat sa asigure un loc, dar nu conform alegerilor parintelui (respectivii si-au ales un liceu de top).

 

Daca s-ar fi dus la un liceu industrial...probabil ca l-ar fi primit. Dar daca vrea totusi un liceu de top...atunci sa dea examene, ca asa sunt regulile. Dupa cum am mai spus, nu vad ce mare lucru sa dea examen de lb romana din materia de gimnaziu.

 

Deci, unde e neclartatea aici?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius interpretezi un text intr-un mod total diferit de ce vrea sa spuna autoarea si te bati in piept cu caramida ca detii adevarul suprem. Realitatea e totusi ca 50% dintre liceenii romani nu trec bac-ul din prima. Din 50% care il iau evident ca o buna parte sunt niste copii exceptionali, isi vad de invatat, termina cu bine facultatile in Romania si de aiurea sunt perfect integrabili in orice societate si sistem. Dar nu sunt majoritatea oricat am incerca sa ne ascundem dupa gloria a 10 -15 olimpici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...