Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

portocalia , tocmai asta e ca nu ai cum sa analizezi toti factorii, in primul rind ca nu-i stii, nu ai de unde sa-i primesti/iei... plus ca mai primesti si informatii proaste.

 

asa mi-au spus si mie la consulat, va duceti in rom. si va faceti repatrierea...si cand am ajuns in romania alta a fost povestea. consulatele din strainatate dau informatii gresite, pun oamenii pe drumuri...dar ce sa mai continui...numjai cine nu s-a lovit cu capul...nu stie cat de mult doare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ce e f. greu de inteles pt cei care nu au trecut prin asta, e presiunea din toate partile la care esti supus intr-un timp atit de scurt...si nevoia de acceptare si intelegere din partea tarii tale, romanilor tai...

una e sa fi injurat in engleza in america(dau ca exemplu, nu ca mi s-a intimplat) si alta e sa fi injurat in romaneste, in Romania (tot ca exemplu,dar care mi s-a intimplat).

 

Cind parintii au plecat din Romania, au plecat de rau ce le era (banuiesc), ca nu pleaca nimeni de la bine. Pai cind s-au hotarit sa se intoarca, nu si-au amintit motivul pentru care au parasit Romania in the first place? Ce si-au inchipuit? Au gasit lucrurile exact asa cum le-au lasat. Nici eu nu le inteleg socul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, aceea e programa pt limba romana limba materna, da? Aia se studiaza in Ro pt ca alea sint asteptarile romanilor, ce-avem noi cu programa din Ro s-o judecam? Noi de-aici de departe nu sintem obligati sa le dam copiilor sa citeasca ce nu ne convine (iar daca ne repatriem, vom sti ca asta se va cere si vom putea alege daca sintem de acord sau nu).

 

Acuma eu n-am citit ce material au pus Filofteia sau iulia-b, dar inteleg ca de fapt, daca vrei sa stii cum stau lucrurile cu inscrierea la scoala in Ro, poti afla, nu e cum am crezut ca nu exista info si ca depinzi de ce-ti zice cineva la telefon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar nu pricep, ce scrieri in limba romana consideri ca ar fi potrivite? 

 

si apropos, in Romania sunt obligatorii 8 clase, nu 12. deci statul nu e deloc obligat sa-i asigure un loc liceeanului, ca tot s-a pus cu atat aplomb problema asta. 

 

 "Art. 6. - Invatamantul general obligatoriu este de 8 clase. Frecventarea obligatorie a invatamantului de 8 clase inceteaza la varsta de 16 ani.

"

din legea invatamantului:  http://www.eed.usv.ro/~unisind/Legi_si_decrete/lege_inv.htm 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katya e irealistic sa ceri unui copil strain sa fie familiarizat cu limbajul din aceste scrieri.

 

si nu te culca pe urechea ca "daca vrei sa stii cum stau lucrurile poti afla din timp"...been there, done that!

 

dar ce sa mai vb, compasiunea nu e una din calitatile romanului.

 

Ok, dar poate asta e argumentul pentru care nu ar trebui sa fii sigur ca nimeresti la scoala care ti-o doresti?

 

Asteapta sa fii alocat conform regulilor de aici, fie domiciliu - daca mai sunt locuri - si va dati seama ca la liceele bune nu mai sunt, daca tot se intra cu minim 9.80....ce locuri sa mai fie?!, ori...la ce scoala se sugereaza, probabil una mai slaba, dar din apropiere. Ce e asa complicat si greu de acceptat?

 

Cine vrea scoli bune...ori copilul e competitiv si la lb romana (ca asta e examenul ce se da la admiterea in liceu), ori poate alege o scoala privata. Se platesc niste bani, dar nu mai ai suparari neconforme cu realitatea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati innebunit cu competitivitatea asta... Nu avea nimeni nimic cu competitivitatea singura chestie e ca e nedrept sa-i ceri copilului sa fie competitiv in 32 zile. Si apropo legea e destul de vaga in privinta asta, care sunt consecintele deciziei oricare ar fi ea, de ce copilul e acceptat in scoala fara sa se cunoasca situatia clara? Banuiesc ca e foarte demotivant sa fii trimis la o clasa mai mica dupa o luna doua...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ati innebunit cu competitivitatea asta... Nu avea nimeni nimic cu competitivitatea singura chestie e ca e nedrept sa-i ceri copilului sa fie competitiv in 32 zile. Si apropo legea e destul de vaga in privinta asta, care sunt consecintele deciziei oricare ar fi ea, de ce copilul e acceptat in scoala fara sa se cunoasca situatia clara? Banuiesc ca e foarte demotivant sa fii trimis la o clasa mai mica dupa o luna doua...

eu vad lucrurile cam asa: scoala a fost destul de ok si a acceptat elevul, insa avea nevoie de hartii cu care sa-si acopere spatele - recte, decizia ministerului. si aici s-au impotmolit lucrurile, pentru ca pana au venit directivele de la minister, a trecut o luna si s-a injumatatit timpul de pregatire. pana la urma, oamenii in sine nu au fost de rea credinta, dar sistemul nu e deloc pus la punct si pregatit sa primeasca elevi imigranti (sau repatriati). probabil cei de la liceu nu stiau exact procedura, pentru ca nu se mai confruntasera cu un caz asemanator, iar ministerul lucreaza cum lucreaza. si uite asa... victima a fost elevul, ca toate victimele sistemului. dar tot nu mi se pare o chestie asa de uriasa, ca sa faci drum intors in america. 

 

plus ca, in conditiile in care era vorba de un liceu de top, unde ca sa intre copiii au trebuit sa ia note mari la examene, mi se pare totusi normal sa existe o testare oarecare pentru noul elev. ca nu-i asa cum s-ar fi asteptat parintii sa fie... ce sa zic, ghinion. cum ziceam, invatamantul obligatoriu e de 8 clase. pentru restul, faci eforturi. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...