Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

s-a tot spus pe aici ca daca emigrezi, te incadreaza exact in clasa corespondenta varstei. Adica daca emigrezi in Germania si ai 16 ani, intri direct in clasa a 10a fara sa trebuiasca sa stii o boaba de limba germana? Sau in Anglia...chiar daca nu stii o boaba de engleza?  Asa o fi?...o prinde din mers copilul cei 16 ani de limba pe minus.

 

Ca poate fi alocat in acceasi clasa (sau X+1) un copil de clasa 1, a 2a, a3a, a4a....pai ce legatura are cu unul de clasa a 10a? E o diferenta ca de la cer la pamant daca nu stie limba.

 

Si nivelul "de acasa", adica faptul ca stie sa ceara o lingura sau un pahar de apa, e foarte diferit de niveul din scoala. Chiar nu se compara, clasa a 10a nu e ca la gradinita totusi.

 

Nu cred ca ti-a raspuns cineva pt. ca o tot dai si peste 2 pagini cu "nu te primeste nimeni daca nu stii limba". Ba chiar te primeste in aceeasi clasa cu ceilalti de virsta ta, fie ca vii in clasa a 7-a, fie la liceu. Va fi mai greu sa pici direct in clasa a 10-a de ex, dupa ce ai facut in Ro doar a 9-a, dar se descurca copiii si chiar cred ca ei invata mai repede chichitele sistemului de invatamint (cum ar fi alegerea cursurilor in liceu, units etc) decit un adult. Nu se face diferentiere in functie de virsta la care vii aici in scoala. Tot cu cei de virsta ta vei fi in clasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Copilul trebuia sa faca fatza tezelor ca orice alt elev, avea timp sa ajunga la acelasi nivel probabil in jur de 2 luni pana la perioada tezelor.

 

Iulia fantastic cata indarjire contra unui copil pe care nu il cunosti. Sper sa nu fii pusa in situatia sa-ti muti copilul si sa incerci sa-i faci mutarea cat mai lina nu pentru ca e tampit dar pentru ca mutarea in sine nu e usoara. Lasi prietenii, un mediu pe care il cunosti etc sa te arunci in necunoscut si in loc sa dai peste un mediu normal nimeresti in iadul competitivitatii. Care era liceul ala asa de faimos la care muritoru' nu putea sa acceada fara sa se fi jertfit pe altarul pregatirilor?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A _Iulia, iarta-ma dar spui niste chestii...

Mie mi-e imposibil sa cred ca inca mai ganditi asa. Deci, un singur un emigrant daca e, atunci legea trebuie sa existe, nici unul daca nu e (in momentul asta) atunci la fel, legea trebuie sa existe.De ce ? Pentru ca Romania este in UE si pentru ca in orice moment ea trebuie sa fie pregatita pentru a facilita aceasta integrare.

pai legea exista. ca nu-i asa cum si-ar dori unii si altii e partea a doua. dar ea exista. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea mea, maica, invatamantul obligatoiru era de 10 clase, cand s-o fi schimbat? (ce batrana ma simt...)

 

In fine, din toata discutia asta transpare ofuscarea celor din tara ca elevul respectiv a fost acceptat intr-un liceu " de top", scurtcircuitand procedura de admitere dura. Sentiment pe care il inteleg, pana la un punct. Liceul respectiv l-a acceptat totusi, pe ce baza legala, nu stiu (se pare ca nici ei nu stiu).Testarea insa e a ministerului, si nu cred ca are legatura cu nivelul liceului. Adica, daca mergea la un liceu tehnologic, acolo nu-i mai cerea sa dea teze pt 5 ani de studiu?

 

CorinaDana, ma mira ce spui despre invatamantul din SUA, daca inteleg bine. Cum adica trec prin toate clasele fara sa trebuiasca sa promoveze, sa treaca un test oarecare?

Aici, in Quebec, nu exista obligativitatea repetarii vreunei clase, e adevarat, dar in unele cazuri se recomanda asta elevului, sub rezerva de a fi transferat la alta scoala daca parintii nu accepta. Cat despre promovare, daca nu obtine medie de trecere la un obiect, e obligat sa urmeze curs de ratrapaj in timpul verii. Daca e in situatia asta la 3 obiecte, din care 2 de baza (franceza, matematica), i se va recomanda repetarea anului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai  se pare ca legea nu exista cand copilul a fost admis la acel liceu, la aceea clasa...

sau poate "legea" asta e asa valoroasa ca se tine  departe de ochii muritorului de rind...o scoate doar asa ca efect de "surpriza" sa-i dea cu ea peste nas si cand ii ie viata mai dulce, cand zice ca a trecut "hopul"...il readuce cu picioarele pe pamantul romanesc.

pai cum... sa creada ca a fost totul asa usor?!...neh!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Portocalia legea nu e clara nici pentru profesori. Copilul a fost primit intr-o clasa, se integra cumva in clasa aia, il lasai sa se acomodeze putin si dupa aia pac ii dam in cap cu 10 teze. Mi se pare cel putin cinic. Ori e clar si rezolvi problema de la inceput ori nu e clar si te acoperi de hartii pe spatele copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In "alte tari" sunt emigranti suficienti cati sa justifice schimbarea legislatiei si adaptarea sistemului de invatamant.

 

In RO nu sunt atatia emigranti, deci ei ori se adapteaza cerintelor, ori...raman unde sunt.

 

Portocalia , se vorbea de faptul ca nu sunt "emigranti suficienti"  pentru a se "adapta sistemul" pe cand in alte tari este normal ca acest sistem sa fie "adaptat" pentru ca numeric sunt mai multi emigranti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Portocalia legea nu e clara nici pentru profesori. Copilul a fost primit intr-o clasa, se integra cumva in clasa aia, il lasai sa se acomodeze putin si dupa aia pac ii dam in cap cu 10 teze. Mi se pare cel putin cinic. Ori e clar si rezolvi problema de la inceput ori nu e clar si te acoperi de hartii pe spatele copilului.

nu cred ca au vrut sa fie cinici. ei au vrut sa fie de ajutor, dar nu poti face nimic fara aprobarea ministerului, mai ales intr-un sistem atat de birocratic. e genul ala de situatie in care lumea e de buna credinta si crede ca face un bine, dar necunoscand situatia in ansamblu, face de fapt rau. eu sunt de acord ca e nashpa pentru copil. dar ... ce sa zic, a avut vreodata cineva impresia ca Romania e o tara ideala?  

 

iar legea e nashpa si nu da multe sanse imigrantilor si repatriatilor. adevarat si asta. totusi, va reamintesc ptr a n-a oara ca liceul nu e obligatoriu in romania si ca daca vrei il faci, daca nu, nu. si daca tot iti doresti sa faci liceul si mai vrei si un liceu de top, atunci te pregatesti pentru asta si faci dovada competentei, asa cum au facut-o si restul copiiilor, prin examenel destul de dure. nu mi se pare ceva absurd si nici neadecvat.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...