Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Specific statului:

 

http://www.cde.ca.gov/re/lr/pr/faqppr.asp

 

Citez:

  1. May a school retain or promote a student without parent or guardian approval?

    Yes, a school can retain or promote a student without parent or guardian approval. However, the district PPR policy approved by the district's school board must provide an appeal process for parents who disagree with a principal's promotion or retention decision for their student.

 

La fel si in special ed, parintii au dreptul la apel daca nu le convine ceva, fie in plus, fie in minus. Nu inseamna si ca toti se duc in court. De fapt acest drept de apel il au legat de orice, nu doar de plasare in special ed, retentie sau promotie.

Cazuri si cazuri, nici nu stiti voi cite ore or avea copiii aia pe vara ca sa poata trece. Si cind nu merge cu alea, nu trec. Am uitat sa spun: la liceu de obicei ii retain la materia la care nu au trecut, nu la toate, astfel ca isi va repeta cursul respectiv de cite ori e nevoie in timp ce la celelalte merge cu clasa inainte.

 

Am acaparat discutia, cind nici nu era vb. de asa ceva aici. Doar ca stiu ce stiu si ma deranjeaza sa vad lucruri gresite prezentate ca si corecte. Motiv in plus gasitorilor de nod in papura sa mai arunce un "nu se face scoala in America" in fatza noastra. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Parintele daca aspus NU,NU ramane. Poa' sa le spuna ce vor ca daca te uiti bine pe ultimul report card ca tu le mai primesti scrie la un moment dat ce clasa se sugereaza ptr copil in anul urmator si atat. SUGEREAZA.

Nici macar Obama nu i poate obliga sa repete,intelege. Ca le face damage uri copiiilor, ca i discrimineaza... Si de aici foarte buna grupare a copiilor pe materii si pe nivele ca sa nu sufere nici cei buni si nici cei mai putin buni. Sa nu se astepte unii pe altii, honor classes. de ce oare or fi ele? ca cei buni sa mearga la nivelul lor fara sa astepte dupa aia de nu stiu tabla inmultirii.

Si da,cumzice Carmen ii ajuta peste vara, ii ajuta cu o ora in plus in fiecare zi dar merg inainte. E adevarat ca NU gradueaza dar se duc pana la sfarsitul liceului. 

 

 

Eu nu stiu ce i prostia asta cu tipatul ... Oricum scuze daca "am tipat".

 

 

Si cum colegul Ralucai cu failed adica corigenta cum ii zici tu,este in liceu; sau astia ca el nu se califica drept repetenti?

Daca are failed la o materie nu trece in anul urmator la acceasi materie, scrie peste tot pe website urile liceelor. Trecerea de la un nivel la altul la mate de exemplu, ca tot e fierbinte subiectul, NU se face daca ai failed, repeti pur si simplu cursuri respectiv. Corina daca nu cer prea mult, inteleg ca ai un copil in liceu, tu spui ca fata ta e in acceasi clasa cu copii care au failed anul trecut materia si sunt de o varsta? Adica anul trecut au Luat un nivel de mate in clasa a 8 a, au failed si acum sunt la unul avansat?!!!! Eu zic sa nu mai aruncam cu cuvinte ca suntem mai multe aici care avem copiii in scoala si stim cum merg lucruri le.

nu se repeta anul dar se repeta cursurile. Cei care nu trec la mai multe materii,se muta la un moment dat la alte scoli, se cheama continuous education si de acolo mai departe . Nu e obligatoriu sa gradueze toti din scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu sunt de acord ca citatul meu e manualul pe un an.

In postarea care am mentionat-o am confirmat (fiindca cineva a intrebat) ca aceea e programa de matematica pt. 4 ani de liceu...  acum repet ce am mai scris anterior, de 2 ori.

 

 

Manualul apare inainte de mesajul tau si de fapt intrebarea se referea daca ala e manual pentru un singur an :) ne intelegem...nu:) .amandoua avem drepatate dar pe link uri diferite. 

Cat despre chimie am intrebat ca a mea face anul asta chimie de colegiu si nu e inca junior,e al naibii de mult de invatat. Aia e alta carte de peste 1000 de pagini, ca tot se sustine ca sunt subtirele cartile pe aici.

am inteles ca sistemul e accelasi, ca sa predai iti trebuie credentials pentru materiile respective deci si aici am ajuns sa fim de acord :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe linga calificari in materiile respective (min. BA/BS in domeniul respectiv), trebuie sa faci si scoala de teaching credential, care de obicei dureaza cam 2 ani. Chiar si pt. a fi prof. la clasele mici, tot iti trebuie un astfel de credential, pe linga o diploma de univ. intr-un domeniu. Deci practic 2 titluri separate si diferite ca sa poti preda in clasa. Plus inca multe examene pe linga alea din scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am o prietena care  a venit in Suedia acum un an, baiatul ei e de varsta fetei mele mari, deci era clasa a 10-a cand s-au mutat. La nivelul asta e mai complicat si transferul aici. Pentru ca nu stia limba, l-au pus si pe el un semestru sa invete suedeza, mai mergea la cateva ore la clasa lui dar nu prea putea sa tina ritmul. Mama lui a fost putin dezamagita, colegii lui au dat teste nationale la sfarsit de clasa a 10-a dar pe el nu l-au lasat, au zis ca nu stapaneste suedeza destul de bine si i-au recomandat sa repete clasa a 10-a, ceea ce a si facut. 

Poate ca ar fi fost mai bine sa lase si baiatul respectiv in clasa a X-a si apoi sa nu ia BAC-ul la romana... Uitati-va pe subiecte

http://subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/

si veti constata ca nu poti lua BAC-ul daca nu ai o baza temeinica in spate ... iar intr-un liceu bun (era de elita pentru ca o spune tatal in articol) profesorii nu tin o clasa intreaga pentru un elev.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lecturi Obligatorii Literatura Româna pentru clasa a VIII-a

 

1. Vasile Alecsandri - Chiriţa în provinţie

2. Tudor Arghezi - Poezii

3. Lucian Blaga - Cântecul bradului

4. Ion Minulescu - Corigent la limba română

5. I.L. Caragiale - Teatru

6. Constantin Chiriţă - Cireşarii - Vol. II;Castelul fetei în alb

7. Mircea Eliade - Romanul adolescentului miop

8. Magda Isanos - Cântarea munţilor

9. Literatura populară - Teatrul popular românesc (tradiţii)

10.Alecu Russo - Cântarea României

11.Nichita Stănescu - Poezii

12.Radu Tudoran - Toate pânzele sus

 

 

Lecturi Literare pentru elevii din gimnaziu prevăzute în programa şcolară şi în manualele şcolare:

LECTURI LITERARE pentru clasa a VIII - a

Balada populară: Mioriţa, Monastirea Argeşului sau alte balade.

Parabole biblice: Parabola sămănătorului sau Parabola talanţilor.

Fragmente de nuvele şi de romane din literatura română: Povestiri, În mijlocul lupilor (Vasile Voiculescu),

Popa Tanda (Ioan Slavici), File din carteanaturii, Vânturile (Ion Agârbiceanu), Ţara de dincolo de negură, Unom năcăjit (Mihail Sadoveanu), La vulturi (Gala Galaction), Colina, Amiaza de vară, Moromeţii (Marin Preda), Baltagul, Neamul Şoimăreştilor (Mihail Sadoveanu), Ciulinii Bărăganului, Căpitan Mavromati (Panait Istrati), Mara (Ioan Slavici), Amintiri din copilărie (Ion Creangă) etc.

Fragmente de nuvele şi de romane din literatura universală: Bătrânul şi marea (Ernest Hemingway), Ivanhoe

(Walter Scott), Aventurile lui Tom Sawyer (Mark Twain), Copiiicăpitanului Grant (Jules Verne), Testamentul incaşului

(Karl May) etc.

Scrieri SF: Ciberiada (Stanislaw Lem), Omul invizibil (Herbert Wells) etc.

Piese de teatru Comedii: Chiriţa în provincie (Vasile Alecsandri), Conul Leonida faţă cu Reacţiunea ,O scrisoare pierdută (Ion Luca Caragiale), Boul şi viţeii (Ion Băieşu) etc.

Poezii: Crăiasa din poveşti, O rămâi…, Călin (file de poveste), Ce te legeni…, Privescoraşul-furnicar…, Dintre sute de catarge…, Mai am un singur dor (Mihai Eminescu), Viaţa mea se iluminează (Nichita Stănescu), Amintire

(Lucian Blaga), Decor (George Bacovia), Moartea căprioarei (Nicolae Labiş), Trebuiau să poarte un nume (Marin Sorescu), Transilvania (Ioan Alexandru) etc.

Am vrut sa raspund si la asta... copilul meu ( a VII-a) nu a avut niciodata de citit lecturile pe care le pun astia pe diverse site-uri. Manualele sunt alternative si sunt alese de scoala, in plus un profesor bun se adapteaza la nivelul clasei... asa se face ca in clasa la noi anul trecut au avut aceleasi lecturi cu cei cu un an mai mare si de facut demonstratii de opera lirica/epica dupa modelul examenului de la sfarsitul clasei a VIII-a, desi erau abia a VI-a.

 

Copilul meu este olimpic national la informatica (cu medalie la nationala), dar nu va merge in clasele de top (cele in care se intra peste 9,70) pentru ca nu ar face fata. Am mai spus acolo se lucreaza la nivel ridicat la toate materiile, dupa parerea mea copiii aceia sunt mai buni decat olimpicii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...