Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Simina da asa e, de aia ma si miram ca in Canada poti preda si mate si chimie, dar jos palaria pentru cei care fac asa multe certificari. Mate si chimie nu sunt chiar pe acceasi ramura, cum ar fi mate si computer science de aici si reactia mea cand a pomenit zenit de asta...

 

 

Asa e, sint cam diferite. Multi-credentials se poarta sipe aici, diverse combinatii dar daca nu ai o diploma in domeniu sigur trebuie sa treci CSET pt. materia respectiva ca sa poti primi teaching credential pt. subiectul respectiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clasa a noua in Romania intra in invatamantul obligatoriu asigurat de catre stat. Tocmai de aceea au curs 30 de pagini pana acum. 

S-a mai explicat asta de multe ori aici. 10 clase sunt obligatorii. Harvard e 'putin''  peste.

Exista mai sus baza legala. Invatamantul liceal nu este obligatoriu. Portocalia a spus corect.

 

Învățământul general obligatoriu este de 10 clase și cuprinde învățământul primar și cel gimnazial.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea educatiei:
ART. 16
(1) Învăţământul general obligatoriu este de 10 clase şi cuprinde învăţământul primar şi cel gimnazial. Învăţământul liceal devine obligatoriu până cel mai târziu în anul 2020.

 

Ideea este asa... in legea aflata in vigoare acum cele 10 clase presupun clasa pregatitoare, clasa I,...., clasa a VIII-a si a IX-a. Aceasta lege deja este in modificare si cele 10 clase vor deveni: ultima grupa de gradinita (copiii care impliesc 5 ani in cursula nului) , apoi la scoala clasa pregatitoare (copiii care implinesc 6 ani pana la inceperea scolii si cu examen psihologic cei care implinesc 6 ani pana la sfarsitul anului), clasa I, .... clasa a VIII-a. De aceea ministrul invatamantului a anuntat ca din anul 2015 nu se mai intra sub 5 la liceu, iar cei sub 5 vor merge in scolile profesionale.

 

Se merge cu pasi mici, dar spre bine, parerea mea...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dar ce sa mai vb, compasiunea nu e una din calitatile romanului.

 

Pentru ca am citit ceva din urmă şi m-a intrigat un pic aceasta afirmaţie, îmi permit să adresez o întrebare off-topic lui Michelle, pe care am citat-o mai sus: cu ce e mai prejos românul decat alte naţii în ceea ce priveste compasiunea? Pentru că mie mi se pare că românii sunt doar nişte oameni, nici mai buni, nici mai răi ca alţii, pe ansamblu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta noua a invatamantului a venit cu balbaielile de rigoare.

Invatamantul obligatoriu de 10 ani cuprindea cum a zis Marius, primara si gimnaziala.

Clasa 0 si clasa a IX-a trecuta la scolile generale.

 

Ministrul asta nou, vrea sa lase clasa a IX-a tot la liceu. Asa ca in momentul de fata este greu de discutat pe marginea unei legi care se schimba dupa cum viseaza unul si altul. 

 

Eu deja am pierdut sirul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu l-au inscris pe baiat la un liceu cu predare in engleza?

 

Sunt de acord ca trebuie o testare ca sa vada la ce nivel esti si  la ce trebuie muncit extra, dar sincer si mie mi se pare absurd sa dea teze din fiecare an. Ganditi-va ca in mod normal copiii dau aceste teze dupa un semestru intreg de munca si de analizat acele texte (ma refer la romana), dupa exercitii, comentarii samd. Si nu iau toti 8,9 si 10. Cam ce nota credeti ca ar lua un copil care nu este familiarizat cu comentariile in romana, sa fim seriosi ca daca pui un roman sa faca un comentariu la un text romanesc si daca pui un american sau francez samd, nu poate ajunge la nivelul romanului, ca e nevoie de vocabular serios pt asa ceva.

 

 

Spunea cineva pe aici ca degeaba avem facultatile cu predare in limba engleza ca e vai de ele. Nu stiu la cate cursuri a asistat pers. care a spus asta, dar eu am colegi multi care au facut medicina in engleza si nu s-au plans deloc de nivelul de engleza al profesorilor.

Singura parte proasta este ca pacientii nu stiu engleza. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...