Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Poate ca ar fi fost mai bine sa lase si baiatul respectiv in clasa a X-a si apoi sa nu ia BAC-ul la romana... Uitati-va pe subiecte

http://subiecte2013.edu.ro/2013/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/

si veti constata ca nu poti lua BAC-ul daca nu ai o baza temeinica in spate ... iar intr-un liceu bun (era de elita pentru ca o spune tatal in articol) profesorii nu tin o clasa intreaga pentru un elev.

 

Nu avea cum sa il lase in Ro. Femeia are peste 50 de ani, fara rude, nemaritata. Copilul e adoptat de la 2 ani. il creste singura. Baiatul a fost insa in tara si a dat tezele la sfarsitul primului semestru in cl.10, a stat la o prietena a mamei o saptamana. Nu stiu ce voiau cu asta, eu nu prea am inteles. Din pacate nu mai stiu nimic de ei din vara, cand imi scrisese ca baiatul va trebui sa mearga la cateva materii cu o clasa mai jos si sa dea testele nationale abia anul asta. Nu e niciun dezastru, ea era dezamagita, pentru ca a venit "pusa" ca scoala romaneasca e de elita si mult suprioara celei suedeze :). Baiatul se va descurca, cu siguranta. 

 

Mai am o cunostinta cu o fata venita tot asa, in clasa a 10-a si a repetat anul acela, apoi a absolvit cu bine liceul. 

 

Pe aici sunt multi copii de liceu care aleg sa mearga la schimb in alte tari, sa studieze acolo un an. Sunt multi care merg in SUA. Dar anul acela nu e recunoscut in Suedia, e considerat mai mult ca invata limba decat altceva, copiii nu sunt notati in tara in care merg la materii. Cand revin in Suedia, trebuie sa reia anul "pierdut". Asadar sunt multi care repeta ani i liceu, din diverse motive. Liceul nu e obligatoriu, dar il poti face si adult fiind, la scoli speciale, iti poti completa studiile daca ai studiat la o linie unde nu ai invatat destula matematica si vrei sa mergi la o facultate unde se cere matematica mai multa. Sau biologie, care nu se studiaza in liceu decat la linia de specialitate, etc. 

 

Xio da, dar sunt nevoiti sa invete romana pentru ca practicile sunt oblogatorii si pacientii vorbesc romana :). Am avut acum doi ani un coleg care a muncit peste vara in laborator (terminase facultatea ce am facut-o eu) si era student in Ro la medicina, terminase primul an. Urma sa ia cursuri intensive de romana ca sa se descurce in practica :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut nevoie sa invat suedeza la nivel de liceu, ca sa ma pot inscrie la facultate. Am invatat cot la cot cu suedezii care nu facusera liceul sau nu isi luasera examene si acum voiau sa studieze la facultate. Da, studiau alaturi de noi, imigrantii, era aceeasi linie. :) Am dat acelasi "BAC" la suedeza, fara deosebire. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela_s [flo2]  eu vorbeam despre baiatul din America... am citat exemplul tau, pentru ca vorbea despre un copil care a fost lasat in clasa din care venea, dar nu a facut fata examenelor nationale... asa s-ar fi intamplat si cu baiatul venit din America si care a tinut mortis sa fie in clasa a X-a la liceu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, inainte se facea un an obligatoriu de romana, acum nu se mai face.Predarea si toate cele se fac in engleza. Am avut o colega la spital care desi facuse facultatea in Romania (era la sectia engleza), nu vb deloc bine romaneste.

Dar nu despre asta era vb, ci despre ce a afirmat cineva, cum ca nu se preda bine in engleza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, Clasa a noua este obligatorie in Romania la fel ca si scolarizarea pana la 16 ani. Daca nu ai ce face in wk buchiseste mai bine legea si diversele modificari de pe website-ul min educatiei

Am fost clar studiile liceale (liceul) nu sunt obligatorii. Nu vorbesc despre clase ci de forma de invatamant. Consider ca am fost suficient de explicit cand am scris de liceu. Sa-l fac cu rosu?

Ai si legea in fata pusa de tine ai si art. 16 alin 1 unde nu scrie de liceu ci de forma de invatamant primara si gimnaziala insa nu liceala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca are failed la o materie nu trece in anul urmator la acceasi materie, scrie peste tot pe website urile liceelor. Trecerea de la un nivel la altul la mate de exemplu, ca tot e fierbinte subiectul, NU se face daca ai failed, repeti pur si simplu cursuri respectiv. Corina daca nu cer prea mult, inteleg ca ai un copil in liceu, tu spui ca fata ta e in acceasi clasa cu copii care au failed anul trecut materia si sunt de o varsta? Adica anul trecut au Luat un nivel de mate in clasa a 8 a, au failed si acum sunt la unul avansat?!!!! Eu zic sa nu mai aruncam cu cuvinte ca suntem mai multe aici care avem copiii in scoala si stim cum merg lucruri le.

nu se repeta anul dar se repeta cursurile. Cei care nu trec la mai multe materii,se muta la un moment dat la alte scoli, se cheama continuous education si de acolo mai departe . Nu e obligatoriu sa gradueze toti din scoala. 

Eu spun ca fata mea este in liceu cu elevi care au terminat middle school failed la 2 la 3 materii. NU in clasa. Are colega de liceu specific inca o data, cu 4 ani in urma la mate. Si probabil ca asa s au format clasele honor. 

 

De ce le a dat drumul din middle school??? Simina poate gasesti raspuns si ptr asta.

                                                                 

 Si da,asta am scris si eu ca merg si merg si ajung in a 12 dar nu gradueaza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca are failed la o materie nu trece in anul urmator la acceasi materie, scrie peste tot pe website urile liceelor. Trecerea de la un nivel la altul la mate de exemplu, ca tot e fierbinte subiectul, NU se face daca ai failed, repeti pur si simplu cursuri respectiv. Corina daca nu cer prea mult, inteleg ca ai un copil in liceu, tu spui ca fata ta e in acceasi clasa cu copii care au failed anul trecut materia si sunt de o varsta? Adica anul trecut au Luat un nivel de mate in clasa a 8 a, au failed si acum sunt la unul avansat?!!!! Eu zic sa nu mai aruncam cu cuvinte ca suntem mai multe aici care avem copiii in scoala si stim cum merg lucruri le.

corina dana a spus:

          Eu spun ca fata mea este in liceu cu elevi care au terminat

          middle school failed la 2 la 3 materii. NU in clasa. Are colega de

          liceu specific inca o data, cu 4 ani in urma la mate. Si probabil ca

          asa s au format clasele honor. 

          De ce le a dat drumul din middle school???

 

Tinind cont ca e ca-n povestea cu rabinul "si tu ai dreptate, si tu ai dreptate" (corinadani si katy) cred ca pot veni cu o informatie suplimentara care va clarifica dilema. Asta e in Canada, fff. probabil si in U.S:

 

De citiva ani, la "elementary panel" (pina la clasa 8-a) elevul  trece clasa chiar daca a picat cursul. Avanseaza la cursul urmator. Nu mai exista notiunea de "failed".

 

La liceu nu functioneaza regula asta.

 

Bineinteles ca noua regula sa nu "fail" la elementary e o mare prostie, cu consecintele de rigoare. S-ar spune multe aici, dar sa nu (mai) divagam, si asa e mult [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trait si eu experienta echivalarii si impresia generala a fost si este aceeasi: sistem obtuz, cu multi incompetenti, neprofesionisti, dar, cel mai rau este faptul ca sunt  deloc binevoitori...Dimpotriva, sunt interesati sa te "prinda" cu ce NU stii, cu ce NU ai, cu ce NU poti dovedi.....

 

Dincolo de aspectul cu examenul la lb si literatura romana......cum a fost primit acel copil? Cum s-a incercat integrarea acelui copil? Inafara de reguli, legi si regulamente, altceva i s-a oferit acelui copil? Macar o consiliere minima, un dialog minim intre el, parinti si profesori a avut loc? De ce nu i-a oferit scoala suport suplimentar pentru ca acel copil sa recupereze si la lb romana? Colegilor copilului li s-a prezentat "cazul" (un nou coleg, care pana atunci nu mai invatase deloc in Romania)?

 

Asta cu scosul la tabla din primele zile pentru a fi "evaluat" mi se pare o idiotenie uriasa!!!! Asa il ajuti pe copil sa se integreze si sa recupereze?

 

E lipsa de omenie si de bunavointa in sistem, ceea ce se vede si in legile si regulamentele pe care le scot!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, eu nu am de unde sa stiu ce s-a hotarit in fiecare caz in parte, ca nu am fost acolo. Pot sa-ti spun doar ca exista retention, si nu-s cazuri atit de izolate incit sa nu se fi auzit de ele. Am intilnit personal.

 

Foarte bine ca exista clasele de GATE, honors, academii si altele asemenea! Altfel ar fi toti uniformizati la un nivel care pentru unii ar fi prea greu si pentru altii deloc suficient. Este o solutie f. buna si sint sigura ca exista in toate tarile civilizate din lume.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...