Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Off topic : Am cunoscut un elvetian acum vreo 8 ani care studiase Conservatorul in Romania (5 ani) si care vorbea perfect romaneste (stia cuvinte si expresii pe care le folosesc doar romanii).  M-a surprins placut; nu-mi venea sa cred ca este elvetian, pt ca vorbea prea perfect romana. La scris la fel, nu facea nici o greseala.Mi-a povestit ca a facut doar cateva luni un curs de limba romana, apoi a invatat pur si simplu limba, comunicand cu romanii. Si-a facut multi prieteni romani si lucrul asta l-a ajutat sa invete limba ft repede. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tinind cont ca e ca-n povestea cu rabinul "si tu ai dreptate, si tu ai dreptate" (corinadani si katy) cred ca pot veni cu o informatie suplimentara care va clarifica dilema. Asta e in Canada:

 

De citiva ani, la "elementary panel" (pina la clasa 8-a) elevul  trece clasa chiar daca a picat cursul. Avanseaza la cursul urmator. Nu mai exista notiunea de "failed".

 

La liceu nu functioneaza regula asta.

 

Bineinteles ca noua regula sa nu "fail" la elementary e o mare prostie, cu consecintele de rigoare. S-ar spune multe aici, dar sa nu (mai) divagam, si asa e mult [:)]

 

Mie nu mi se pare o prostie, dar nu e din pacate nici solutia cea mai buna. Nu exista nici un studiu care sa demonstreze beneficiile repetarii anului dar nici continuarea lui fara nici un  fel de ajutor pentru copilul care a picat materia aia. 

 

Aici nu exista policy la nivel national privind retention. Grade retention is not mandated by federal law asa ca regulile le fac statele si mai ales districtele scolare. Exista reguli privind repetarea anului in majoritatea statelor si sunt lasati repetenti chiar daca parintele nu e de acord. 

 

Cat despre parintii din articol..cred ca n-au fost pregatiti suficient sa faca pasul asta. Probabil ca decizia intoarcerii a fost una emotionala bazata pe ce mult ii place copilului in vacanta in Romania. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare o prostie, dar nu e din pacate nici solutia cea mai buna. Nu exista nici un studiu care sa demonstreze beneficiile repetarii anului dar nici continuarea lui fara nici un  fel de ajutor pentru copilul care a picat materia aia. 

....................

Pai chiar si in trecut, cind nu era legea promovarii 100% la elementara nu se repeta tot anul, numai materia respectiva.

Eu zic ca e o prostie sa nu mai "fail in elementary" pentru ca eu ca si profesor de mate la liceu observ prin prisma experientiei mele ca notiunile de matematica cer continuitate, si un copil care a picat matematica si deci n-a intrunit nici macar jumate din barem are enorme dificultati in liceu.

Efectul se rasfringe asupra copilului in cauza, a celorlalti elevi, si a profesorului.

Nu am avut aceeasi problema cind am predat Computer Programming sau acum cind am si clase de Chimie dar, cu matematica e alta istorie. Se cere fundament si promovabilitatea cursului anterior pentru o evolutie corespunzatoare in cel prezent.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius am citit. Raman totusi la ideea ca a   noua intra in invatamantul obligatoriu. Ultima clasa obligatorie .  Deci, totusi, nu putem merge la Harvard [:)]

 

La titlul  II  cap 1 scrie asa:   "Ξnvățămβntul general obligatoriu este de

                                                       10 clase și cuprinde ξnvățămβntul primar și cel gimnazial."

 

Dupa care la cap 2  sect.1 : b)" ξnvățămβntul primar, care cuprinde clasa pregătitoare și

                                                clasele I—IV"

 

(deci, de aici luam primele 5 clase obligatorii si anume :   cls.preg,  cls 1,  cls 2,  cls3,  cls4 )

 

si:                                      c) ξnvățămβntul secundar, care cuprinde:

                                             (i) ξnvățămβntul secundar inferior sau gimnazial,

                                              care cuprinde clasele V—IX;

 

(deci, de aici luam ultimele 5 clase obligatorii : cls 5,  cls 6,  cls7,  cls 8,    cls 9)

 

 

Cred ca acelasi lucru l-a explicat si Filofteia.

Daca nu ar fi fost  in invatamantul obligatoriu inca a noua  ar fi putut sa nu-l primeasca fara n examene date de la inceput dar pentru ca inca este,  s-au ametit atata doar , doar or renunta singuri si le-a  reusit. [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca intra in clasa a VIII-a nu-l punea nimeni sa dea nici un examen.

 

Ca sa intre la liceu (am pus de doua ori link-ul cu ordinul respectiv) nu dadea examen, daca ar fi dat la el in tara. Dar cum el nu a dat, (pentru ca in SUA se trece din middle in high fara examen) nu s-a putut aplica ordinul.

 

Sunt toate datele pe site-ul http://www.cnred.edu.ro/, daca erau interesati ar fi aflat totul de pe site-ul respectiv. Incep sa cred ca s-au bazat ca vin in Romania si rezolva totul cu o spaga si au constatat ca nu este chiar asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius am citit. Raman totusi la ideea ca a   noua intra in invatamantul obligatoriu. Ultima clasa obligatorie .  Deci, totusi, nu putem merge la Harvard [:)]

 

La titlul  II  cap 1 scrie asa:   "Ξnvățămβntul general obligatoriu este de

                                                       10 clase și cuprinde ξnvățămβntul primar și cel gimnazial."

 

Dupa care la cap 2  sect.1 : b)" ξnvățămβntul primar, care cuprinde clasa pregătitoare și

                                                clasele I—IV"

 

(deci, de aici luam primele 5 clase obligatorii si anume :   cls.preg,  cls 1,  cls 2,  cls3,  cls4 )

 

si:                                      c) ξnvățămβntul secundar, care cuprinde:

                                             (i) ξnvățămβntul secundar inferior sau gimnazial,

                                              care cuprinde clasele V—IX;

 

(deci, de aici luam ultimele 5 clase obligatorii : cls 5,  cls 6,  cls7,  cls 8,    cls 9)

 

 

Cred ca acelasi lucru l-a explicat si Filofteia.

Daca nu ar fi fost  in invatamantul obligatoriu inca a noua  ar fi putut sa nu-l primeasca fara n examene date de la inceput dar pentru ca inca este,  s-au ametit atata doar , doar or renunta singuri si le-a  reusit. [:)] 

Te rog sa imi precizezi unde in lege scrie ca studiile liceale sunt obligatorii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Deci, totusi, nu putem merge la Harvard [:)]

Asta cu Harvard-ul este o speculatie slabuta pentru ca s-a dat un exemplu paralel ca si principiu de admitere nu ca si echivalenta cum tot speculati unii dar e aiurea.

Cine a dat exemplul cu Harvard sau oricare alte colegiu din Romania nu conteaza institutia in sine ci principiul care guverneaza politica de admitere a acestora, asta a dorit sa sublinieze, principiul nu echivalenta. Nu stiu cine a dat exemplul cu Harvard nici nu are relevanta insa ma faceti sa zambesc ironic daca mai citesc ca ceea ce ati inteles ar fi echivalenta. si nu principialitatea. Apoi o sa va suparati pe mine daca ma apuc sa va si scriu doua trei cuvintele...

Ma opresc aici. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamica11, e o confuzie in legile romanesti, a precizat cineva mai sus. Legea noua dorea includerea clasei a 9-a in invatamantul gimnazial si s-a modificat acel paragraf. Asta in teorie, caci in practica inca nu s-a aplicat, clasa a 9-a tine de liceu. Practic baiatul er in clasa a 9-a ce nu intra in anii de studiu obligatorii, desi din lege asa se intelege...

 

Sa imi spun si eu supozitiile  [:)]  cum vad eu ca parinte de copil licean in ideea ca m-as intoarce in Ro. Da, gasesc pe site toate informatiile in ceea ce priveste actele ce trebuie sa le depun. M-am luat cu mainile de cap deja, enorm de multe, dar asta e, asa scrie legea. Insa nu scrie nimic ce sanse are fata mea sa ii fie recunscute clasele studiate in alta tara. Si atunci sun la minister sa le explic situatia. Ei imi raspund "veniti ca se rezolva" si eu merg, ca doar am vorbit cu ei la telefon, situatia nu e asa de nasoala, le-am prezentat situatia fetei, ce examene a dat/sau nu. Trimit dosarul cu actele necesare si peste o luna (parca atat era in artiocol) dupa ce copilul imi e acceptat la scoala (nu inteleg de ce, e obligatorie clasa a 9-a pana la urma? Legea scrie ca da, de asta mi-au acceptat copilul la scoala. nu?) primesc solutionarea ministerului cum ca ccc copilul meu are de dat teste peste teste la materiile ce nu le-a studiat in cei 8 ani facuti in alta tara plus capacitatea ca sa dovedeasca ca merita sa studieze la liceul la care a fost acceptat. Si asta cat de repede, intr-o luna de zile! E clar ca as fi renuntat, sansele au fost reduse la zero din prima.

 

Greseala cea mai mare e balbaiala asta...date pe site care nu iti transmit nimic decat actele necesare. Ce sa intelegi din asta? Ce sanse ai? Pe un site al unui minister, transparent, ar scrie clar: elevii din tarile cutare nu pot fi primiti in sistemul scolar romanesc decat daca indeplinesc urmatoarele conditii: punctuale. Apoi chestia cu "veniti ca va rezolvam noi" nu e un raspuns demn de o institutie de stat, eu aici as fi avut prima indoiala, mai ales ca stiam cum se "procedeaza" la asa un raspuns. A treia chestie a fost acceptarea baiatului in clasa a 9-a, clasa care nu se stie...e obligatorie sau nu???? Apoi dupa o luna sau doua raspunsul total socant al ministerului cu examenele ce le are de sustinut copilul in decurs de o luna, ca sa vada daca poate continua sau nu in clasa in care a fost deja acceptat.  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...