Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Zenit, sindicatele au o influenta puternica.  Stii ca in scolile publice  profesorii incompetenti nu pot fi concediati?  De ce?  Pentru ca nu permite sindicatul.  Si-i arunca de la unul la altul si cine sufera intre timp?  Copiii. De ce angajeaza scolile magnet, si charter numai profesori care nu fac parte din sindicat?  Ca sa-i poata concedia daca nu-si fac treaba cum trebuie.  Si stiu foarte bine situatia, sotul meu a trecut prin sistemul public american.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si o alta parere, din sistem, un profesor care ca si elevii sufera pt. asta... tu faci home school (iti respect optiunea personala) dar te asigur ca Sindicatele nu au nici un amestec:

Pt. ca  e o decizie politica de a face parintele fericit... in Nord-America traim in acest politicism . Cu cit mai multi parinti fericiti ca educatia e buna si nu-s probleme, cu atit mai multi votanti. Ca nu-s probleme!

Profesorii sunt angajati, care contra salariului isi ofera expertiza, deci sindicatul n-are amestec in directia asta.

Sa nu se inteleaga ca asa nu se face carte. Se face.... multa, pentru cine vrea. La virf competitia este acerba, dar e nevoie numai de un procent anume de "invatati". Restul trebuie sa fie multumiti, sa se invirte rotativa.Drept pentru care trierea e pe masura.

Am trecut prin toata experienta asta ca si parinte, am adus un copil de 12 ani care e acum doctor. Si a trecut prin sistemul public. E competitie mare, dar se poate daca parintele e determinat sa vrea invatatura si nu iluzii pentru copilul lui.

so.... sindicatele n-au nici un impact, e politica guvernantilor, care implicit conduc ministerele de educatie.

 

 

 

Zenit, sindicatele au importanta. Uite, de ex in Ontario exista o directiva care reglementeazacheltuielile institutiilor publice-adicatelea si invatamant. In cazul in care intr-o institutie exista un contract colectiv(deci sindicat) prevedrile contracului colectiv sunt deasupra celor ale directivei. Daca jumatate din institutie este sindicalizata, li se aplica masuri  diferite -teoretic.

 

nu stiu cum e in secondary, dar in post secondary sindicatele joaca un rol foarte important  si exista un curent general de opinie ca reglementarile guvernamentale de natura a reduce cheltuielile nu sunt eficiente pentru ca ating exact sfera din afara sindicatelor si ca exista o  retinere in a le "confrunta" direct si decshis.

 

cam atat am putut sa formulez fara sa intru in aspecte prea specifice si/sau sensibile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

greieras si Aqai,

Eu nu voi participa la discutia initiata de voi privind rolul si importanta sindicatelor pentru  ca nu are relevanta cu mesajul meu.

Pentru ca m-ati citat, imi fac insa datoria sa re-iterez:

Cineva a spus ca nu se mai "fail' la elementary  datorita sindicatelor, si eu am explicat de ce nu este asa. Atit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ceva despre repatrierea copiilor

 

Conditiile de primire la studii în România a tinerilor de origine etnica româna din afara granitelor tarii si a cetatenilor români cu domiciliu stabil în strainatate.

 

 

F. ACTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIEREA LA STUDII

 

 

7. Certificatul medical tip, inclusiv testul SIDA; 

 

 

 

preluat de la http://www.edu.ro

Serios... ???????

Of, doamne! Cui ii mai trebuie dovezi ca legea e de pe vremea lui Pazvante???? Si ca e imposibila? Si ca ar trebui revizuita rapid! 

Cum poti sa pui ca ii trebuie copilului, indiferent ce virsta are si pentru ce clasa aplica, testul SIDA ca sa-l admiti la scoala???? 

As ride daca nu mi-ar veni sa pling!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pur si simplu mie mi-e greu sa cred ca poate cineva compara ,,principiul de admitere,, intr-o universitate particulara cu ,,principiul de admitere,, intr-o scoala de stat  la varsta clasei a noua. Nu m-am gandit ca pana si discrepanta asta neaccepta.ta va atenta la mandria liceelor  de ,,top,, romanesti.

Invatamantul liceal nu am spus ca este obligatoriu, clasa a noua doar in legea pusa aici mi s.a parut ca este ultima ce intra in cele 10 obligatorii altfel nu iese numaratoarea. Una pre si noua dupa. 

Cu pisa e la fel culmea, nici asta nu e relevant. :-) 

Nici top 500 n-a fost  :-) 

Doar testele de la superliceele de ,,top,, romanesti arata valoarea adevarata .

Atunci cand copiii sunt strigati sa le sustina duminica dimineata de exemplu desi in toata lumea asta duminica este un drept recunscut la odihna devin aceste tesatari chiar si mai valoroase in ochii micutilor carora li se suspenda cu veselie un drept al lor, doar nu o sa apara dupa Atatea sacrificii un ,,gigel,, american pe un loc la un ,,liceu renumit,, :-) :-) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Pur si simplu mie mi-e greu sa cred ca poate cineva compara ,,principiul de admitere,, intr-o universitate particulara cu ,,principiul de admitere,, intr-o scoala de stat  la varsta clasei a noua. Nu m-am gandit ca pana si discrepanta asta neacceptata va atenta la mandria liceelor  de ,,top,, romanesti.

Invatamantul liceal nu am spus ca este obligatoriu, clasa a noua doar in legea pusa aici mi s.a parut ca este ultima ce intra in cele 10 obligatorii altfel nu iese numaratoarea. Una pre si noua dupa. 

Cu pisa e la fel culmea, nici asta nu e relevant. :-) 

Nici top 500 n-a fost  :-) 

Doar testele de la superliceele de ,,top,, romanesti arata valoarea adevarata .

Atunci cand copiii sunt strigati sa le sustina duminica dimineata de exemplu desi in toata lumea asta duminica este un drept recunscut la odihna devin aceste tesatari chiar si mai valoroase in ochii micutilor carora li se suspenda cu veselie un drept al lor, doar nu o sa apara dupa Atatea sacrificii un ,,gigel,, american pe un loc la un ,,liceu renumit,, :-) :-) 

Cata dorinta de a dramatiza totusi.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cat adevar in drama asta totusi.....:-) 

 

Ps.. nu vreau sa credeti ca privesc superior pro

blema asta, doar cu tristetepoate pentru ca lucrurile nu sunt acceptate de catre parinti, deci sigur nu vor urma schimbari pentru copii.

In momentul asta nici copiii mei nu invata intr-un supersistem cu superrezultate dar inteleg si recunosc asta ca si majoritatea celorlalti parinti asa ca se lucreaza cu adevarat si se vad rezultatele de la an la an in asa de ,,nerelevantele,, statistici internationale-.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar cat adevar in drama asta totusi.....:-) 

 

Ps.. nu vreau sa credeti ca privesc superior pro

blema asta, doar cu tristetepoate pentru ca lucrurile nu sunt acceptate de catre parinti, deci sigur nu vor urma schimbari pentru copii.

In momentul asta nici copiii mei nu invata intr-un supersistem cu superrezultate dar inteleg si recunosc asta ca si majoritatea celorlalti parinti asa ca se lucreaza cu adevarat si se vad rezultatele de la an la an in asa de ,,nerelevantele,, statistici internationale-.

Vrei tu neaparat sa tot bati aceeasi moneda.... cine te poate contrazice?

Te-ai uitat pe cifrele aferente Romaniei in rapoartele mentionate de tine pe intervalul 2003-2009? Sau defapt 2003-2012?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica 11, eu nu inteleg de ce pui intre ghilimele 'licee de top' romanesti. De ce n-ar fi de top? Pe unde sintem noi nu avem scoli de top? Pe-aici uite ca avem, dam si noi examene la intrarea in secundar daca vrem scoli bune, la noi nu punem ghilimele, in Ro de ce sa punem, stim noi ca nu-s de top?

 

In afara de asta, hai sa nu exageram ca l-a tratat toata lumea pe copil ca pe 'gigel american' (si nu ca pe 'erou american' asa cum am eu impresia ca s-ar vrea ).

 

E-adevarat ca nu merg bine lucrurile la noi (inca), ca te-apuca disperarea, dar nu vad nici la ce serveste sa venim cu teste pisa sa aratam ce prosti sintem, sa tot spunem cum e pe la noi in adoptie (evident, numai alea bune, ca pe alea rele...).Si la urma urmei, eu la rezultatele astea pisa am vazut ca si Ro a progresat fata de ultima data, daca e pe locul 100 sa zicem, la anterioara examinare era pe locul 120 si tot asa, poti sa revezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...