Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

George1990, daca ai terminat sase clase in Romania si totusi  nu te poti exprima fluent in aceasta limba in conditiile in care ai doar 11 ani  de cand ai parasit tara, este cel putin trist.

Pentru o persoana care si-a petrecut mai mult de jumatate din viatza printre straini...se descurca foarte bine in limba romana.

 

Copii tau scriu asa bine in limba romana,mamica 11?

 

Al meu nu...recunosc ca scrie romaneste (daca este cazul adica foarte ,foarte rar)dupa gramatica limbii germane,asa ca o remarca ca a ta nu as putea-o considera decit rautacioasa.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia nu a invatat sa scrie in romana, dar scrie destul de bine (la citit nu are probleme...ma refer citit la TV, pt ca noi avem si programele din Romania....si se uita la diverse documentare titrate in romana). Eu o corectez, dar nu vreau sa o stresez cu asta acum; cand va mai creste putin, o sa o invat sa scrie corect. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, copiii mei scriu corect in limba in care au terminat sase ani scolari.

 

O persoana ce a ajuns  la nivel gimnazial  in limba materna in tara de origine si inca  nu se poate exprima coerent in aceasta limba nu isi poate permite sa aprecieze sistemul de invatamant al unei alte tari.

Oricine stie ce inseamna cu adevarat a invata o limba straina  ca o a doua limba , stie faptul ca daca nu stapanesti nici propria ta limba, (vocabular, gramatica, sintaxa) este foarte greu si necesita mult timp in plus pentru ca trebuie aprofundate concepte complet noi. Deci, la nivelul slab al limbii romane cu care a ajuns in Italia nu a putut face in mod sigur o apreciere justa a celorlalti exact din primul an. Atunci, e mai bine sa taci si a nu ti-o explica nimeni este o cruzime.

 

Daca ar fi existat o pauza de 30 de ani de exemplu in vorbirea limbii (desi italiana cu Romana nu sunt limbi ce nu au nimic comun ) , atunci am fi putut spune: atunci stia, acum a uitat. Dar, nu exista.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

George 1990 sa nu te lasi intimidat de critici.

 

E normal,e firesc sa ai scapari ,insa pentru mine este exceptzional faptul ca tu plecat copil din Romania,scrii in romaneste pe forumuri romanesti.Stiu ca tzi-ar fi mult mai usor sa comunici in italiana si sa scrii in italiana,insa ai toata admiratzia mea ca simtzi nevoia sa scrii in limba in care te.-ai nascut.

 

In momentul in care te formezi academic intr-o limba,itzi este mult mai usor sa comunici in limba respectiva decit in limba materna.In moentul in care emigrarea se face in copilarie,limba imprumutata ocupa cam 99% din mintea si exprimarea copiilor nostri.Spun 99% ca mai sunt copii care mai comunica in limba materna,insa...astea sunt cazuri foarte rare.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, afirmatii de acest gen:

 

 

 Este adevarat ca ceea ce am invatat in a mea "a doua clasa a VI" aici, era echivalent cu ce faceam in a patra la noi si ca am dar de la dumnezeu sa mananc orice limba mie straina ca painea

 

 

ar fi hilare daca nu s-ar gasi "justitiari" ce cu putin efort le inteleg. [:)]

Ei bine, personal cred ca este absurd sa se erijeze cineva in avocatul oropsitilor pe un forum public pe care oricum nimeni nu castiga si nu pierde nimic de fiecare data cand apare o postare in care se explica unui user faptul ca imaginea lui despre el insusi este alta decat cea consacrata de anumite standarde unanim acceptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, copiii mei scriu corect in limba in care au terminat sase ani scolari.

 

O persoana ce a ajuns  la nivel gimnazial  in limba materna in tara de origine si inca  nu se poate exprima coerent in aceasta limba nu isi poate permite sa aprecieze sistemul de invatamant al unei alte tari.

Bine lasind la o parte critica si ce consideri tu ca "nu ar trebui sa-si permite",eu chiar cred ca o persoana care a frecventat doua sisteme de invatzamint total diferite,poate avea o parere destul de  obiectiva despre cele doua sisteme.

 

Eu as putea in calitate d eparinte doar sa apreciez sistemul d einvatzamint nemtzesc,insa daca fii mio ar fi facut mai multzi ani de scoala in Romania,cu sigurantza ar fi putut aorecia mai bine decit mine ce e bun si ce e rau in cele doua sisteme.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, afirmatii de acest gen:

 

 

 

 

ar fi hilare daca nu s-ar gasi "justitiari" ce cu putin efort le inteleg. [:)]

Ei bine, personal cred ca este absurd sa se erijeze cineva in avocatul oropsitilor pe un forum public pe care oricum nimeni nu castiga si nu pierde nimic de fiecare data cand apare o postare in care se explica unui user faptul ca imaginea lui despre el insusi este alta decat cea consacrata de anumite standarde unanim acceptate.

mamica 11 ,eu nu cunosc limba italiana ,insa cred eu ca si aici e un pic de gindit in  italiana si scris in romaneste.

 

Nu-tzi intzeleg inversunarea,tinarul asta in ultimii cca 12 ani traieste intr-o ...alta limba,a invatzat in limba respectiva.

 

Cu greselile si exprimarea greoaie,repet...bravo lui ca scrie in limba materna.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia are 2 limbi materne, romana si germana....sau as putea spune 3, pt ca mai vorbeste si elvetiana (care e cu totul atceva decat germana....nu exista limba scrisa oficial, dar copiii o folosesc...eu incerc insa sa o fac pe Marcia sa scrie in germana...pt ca in elvetiana suna aiurea in scris si nu-i foloseste la nimic)....scoala a facut-o direct aici, deci romana nu a avut unde sa o invete (la scris ma refer); dar pot spune ca scrie destul de bine ....

 

Dana are dreptate. Si mie imi este mai usor sa ma exprim cateodata in germana, pt ca a devenit a doua mea limba materna (pe langa engleza); mi se intampla sa nu pot gasi anumite cuvinte in romana sau cand scriu in romana sa ordonez cuvintele dupa gramatica limbii germane. Asta pt ca la servici vorbesc doar engleza si germana (si franceza, dar mai rar), romana vorbind-o doar acasa (asta pe langa germana). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...