Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Din nou despre buna functionare invatamantului Romanesc


Recommended Posts

Eu zic sa nu mai crezi tot ce zice lumea [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] si mai ales sa o iei si ca "litera de lege" si sa transmiti mai departe ca un adevar absolut.

Mai daca parinti romani exact ca si tine ma mint, mint si eu. Ar fi fi trist si nu as intelege motivatia ta de exemplu de a minti. De ce ai face asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 481
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai daca parinti romani exact ca si tine ma mint, mint si eu. Ar fi fi trist si nu as intelege motivatia ta de exemplu de a minti. De ce ai face asta? 

Motivele ar fi multe:

 

- Pentru ca e mai usor sa dai vina pe invatamint/ profesori decit pe odrasla [:-)))]

- Sa arati ce tare e prunctul tau in comparatie cu ceilalti

- Sa te dai mare etc ........

Stim cu toti ca romanii sint cei mai cei,   si le 'miroase' totul chiar daca ei au ales sa emigreze - tot 'aia' sint mai prosti...etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivele ar fi multe:

 

- Pentru ca e mai usor sa dai vina pe invatamint/ profesori decit pe odrasla [:-)))]

- Sa arati ce tare e prunctul tau in comparatie cu ceilalti

- Sa te dai mare etc ........

Stim cu toti ca romanii sint cei mai cei,   si le 'miroase' totul chiar daca ei au ales sa emigreze - tot 'aia' sint mai prosti...etc

Tu ai face asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius,

uiti un lucru esential. Traim intr-o comunitate internationala, nu mai suntem limitati la 4 pereti ai romaniei, copiii romani vor sa cunoasca lumea larga, sa fie capabili sa studieze oriunde in lume, capabili sa munceasca si sa se integreze oriunde in lume. Cu nationalisme de genul asta ai nostrii sunt cei mai cultivati, drepti si destepti nu mai merge. Scoala romaneasca e neadaptata , mult prea focusata pe o pregatire teoretica inutila in general. Dovada e ca jumatate dintre elevi nu trec bacul si trei sferturi din absolventii unei facultati nu au job si nici capabili sa fie flexibili si angajati oriunde in lume instant.

Dovada ca nu suntem capabili sa ne tinem varfurile care pleaca pe capete sa studieze in sistemele alea inferioare pe care le dispretuim noi atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivele ar fi multe:

 

- Pentru ca e mai usor sa dai vina pe invatamint/ profesori decit pe odrasla [:-)))]

- Sa arati ce tare e prunctul tau in comparatie cu ceilalti

- Sa te dai mare etc ........

Stim cu toti ca romanii sint cei mai cei,   si le 'miroase' totul chiar daca ei au ales sa emigreze - tot 'aia' sint mai prosti...etc

Cred ca mai e un motiv :

- parintii respectivi asta cred. In primii ani cel putin pana cand incep sa priceapa exact diferentele, pur si simplu asta cred. Mai ales daca sunt in tari in care nu stapanesc perfect limba ci vad doar "integralele"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai face asta?

Nu, pentru ca eu apreciez sistemul de invatamint de aici.

 

Aici elevului i se arata respect.....ceea ce in Romania mai rar.

Daca un profesor facea aici ce a facut acel profesor-  iti zic eu sigur ca era tras la raspundere - ceea ce este si normal.

 

Un profesor care incearca sa umileasa elevul - eu il vad ca o scursura societatii (nu dascal) si nu are ce cauta in invatamint. .....Si trist este ca in Romania sint multi asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motivele ar fi multe:

 

- Pentru ca e mai usor sa dai vina pe invatamint/ profesori decit pe odrasla [:-)))]

- Sa arati ce tare e prunctul tau in comparatie cu ceilalti

- Sa te dai mare etc ........

Stim cu toti ca romanii sint cei mai cei,   si le 'miroase' totul chiar daca ei au ales sa emigreze - tot 'aia' sint mai prosti...etc

 

Pai in cazul care se discuta aici este vorba despre un roman care a emigrat in SUA, unde totul a fost perfect, si care a ales sa se intoarca in Romania (de unde de altfel si plecase) dar a inceput sa-i "miroase" si s-a simtit profund lezat de faptul ca al sau copil (de top in testele din America, asa cum tine sa sublinieze de mai multe ori in articol) trebuia sa dea niste teste pentru a fi inscris la liceu in clasa a 9 a, asa cum dorea el. 

 

Eu ma intreb cum ar fi trebuit sa decurga lucrurile in opinia lui?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, pentru ca eu apreciez sistemul de invatamint de aici.

 

Aici elevului i se arata respect.....ceea ce in Romania mai rar.

Daca un profesor facea aici ce a facut acel profesor-  iti zic eu sigur ca era tras la raspundere - ceea ce este si normal.

 

Un profesor care incearca sa umileasa elevul - eu il vad ca o scursura societatii (nu dascal) si nu are ce cauta in invatamint. .....Si trist este ca in Romania sint multi asa.

 

Dar ce a facut acel profesor din Romania sa de gresit si cu ce l-a umilit pe elev? Banuiesc ca te referi la afirmatia tatalui din articol, conform careia profesorul l-a scos la tabla pe copil din prima saptamana, in opinia tatlui asa ca sa vada ce stiu copii din America.

Eu una nu as lua absolut de buna aceasta afirmatie in conditiile in care nu stim cu siguranta ca aceasta a fost motivarea profesorului respectiv. Pana la urma nu vad nimic anormal in a scoate la tabla un elev nou. Cum altfel putea profesorul ala sa vada care este novelul elevului nou? Ce trebuia sa faca? Sa-l scoata la tabla in particular, in afara orelor sau cum?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce imi mai place aici - invata domne' sa faca o 'ciorba' si asta pina la 16 ani ...... 

Ei nu chiar ciorba ..... dar sa nu moara cu aragazul in fata.

Invata sa cinte la un instrument,si daca au talent sint ajutati si incurajati sa studieze mai in amanunt .....sint 'impinsi' catre arta, spotrtri  .....ceea ce  in Romania nu se prea practica sau mai rar (nu vorbesc de scoli in domeniu) .

Eu si acum regret ca nu stiu sa cint la un instrument (ai mei nu au avut bani de asa ceva).

In Romania (si din raspunsurile de aici rezulta asta )daca nu stii integrale si logaritmi nu ai domne' cum sa ajungi 'Om'

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb cum ar fi trebuit sa decurga lucrurile in opinia lui?

Domnul din articolul respective se contrazice in multe chestii.

 

De exemplu scrie:

 

" Eu sunt analyst developer in domeniul IT, iar sotia care nu a vorbit limba engleza cand am ajuns acolo(!), este astazi supervizor la cabinetul Revenue Auditors - Motor Fuel and Taxes pentru statul Kentucky"

 

Iar putin mai jos:

 

"Sotia a renuntat sa-si mai caute un job doar pentru a ajuta copilul sa se integreze mai repede si mai usor. Va rog sa ma credeti ca nu este usor ca la peste 40 de ani sa rezolvi si sa explici exercitii de matematica de clasa a X-a :) Si meditatiile ajuta! Ce vreau sa subliniez este ca desi e greu, nu ne parea imposibil, copiii prind si se adapteaza repede."

 

Iar faptul ca in atitia ani de US nu a invatat ca iei de bun numai daca este in scris - nu pe niste vorbe la telefon pe care le iei de bune .....atunci nu le dau prea multe puncte nici lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...