Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta


Recommended Posts

Inghetata de vanilie-reteta clasica

 

Ingrediente:

-jumatate de litru de smantana lichida -eu folosesc din cea mai slaba, sau o diluez sa nu aiba mai mult de 15% grasime

-5 galbenusuri mari sau 6 mai mici

-150 g fructoza

-ideal baton de vanilie, dar merge si cu esenta, daca nu aveti

 

Mod de preparare

Se bat spuma galbenusurile cu fructoza-pana se dizolva bine si devin albicioase si cremoase, se adauga smantana si se omogenizeaza bine, se adauga semintele dintr un baton de vanilie sau esenta-cata va place,apoi se incalzeste compozitia pe baie de aburi astfel incat sa se ingroase usor dar sa nu depaseasca 85 de grade ca se coaguleaza oul. Se raceste rapid, in baie de cuburi de gheata, se refrigereaza 2-3 ore , sa fie rece rece, apoi se pune in masina de inghetata.

 

Din aceasta baza se pot face multe feluri de inghetata, adaugand nuci prajite, fulgi de ciocolata, alune, caramel, ness, cafea, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Prajitura cu fructe

 

Reteta Androix si Ariel! Multumim!

 

Reteta: 3 oua, 15 linguri de iaurt (kefir, lapte batut), 7 linguri de ulei, 7 linguri de fructoza, 1 plic de praf de copt, esente, faina integrala si tarate de ovaz pana devine compozitia ca o smantana groasa.

Se toarna in tava in care s-a pus hartie de copt, se pun deasupra fructele si se baga la cuptor, la foc mic, timp de 20 min.

Eu am facut-o si cu: spanac, ciuperci (fara fructoza :)), cu caise, cu piersici, cu mere, dar asta cu visine e preferata mea

 

Eu am facut-o cu cirese, trebuie mai multa fructoza. Am pudrat-o cu fructoza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
  • 11 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...