Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta


Recommended Posts

Briose aperitiv cu legume calite

 

Aluatul:3 oua, 300 ml chefir, 12 linguri faina Monti, putina sare, 1 praf de copt.Se amesteca intai ouale cu chefirul, apoi se adauga faina amestecata cu praful de copt.

 

Legumele: 1/2 cutie de ciuperci taiate,1 ardei capia, jumatate de ceapa rosie, 10 masline fara samburi.Se taie toate marunt si se calesc in 2 linguri de ulei de masline, cu putina sare si piper.Se lasa sa se racoreasca putin apoi se incorporeaza in aluat.

 

Se adauga 50 g de cascaval sau alta branza de acest gen taiata cubulete mici.

 

Se toarna in formele de briose, se presara susan deasupra, se coc la foc mic -160-170 g ,pana se coloreaza putin pe margini.Se scot imediat din forme.post-79951-0-98772500-1383166203_thumb.jpgpost-79951-0-22475700-1383166250_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ariel, esti super tare! [pk]

 

Am zis eu ca ma inspira subiectul asta! In seara asta dintr--un ghiveci care trebuia sa fie cu cartofi si cu morcovi am ajuns la ceva conform.

 

Tocana de legume cu carne de porc:

Am folosit pulpa slaba de porc

Ceapa

Ardei capia

Fasole verde

Ciuperci champignon brune

O conserva de naut

Doua linguri de pasta de tomate

Usturoi, verdeata, condimente, sare

 

Am calit mai intai ceapa in putin ulei cu apa apoi cand a devenit sticloasa am pus la calit carnea taiata cubulete. Am sarat si am lasat pana s-a facut bine carnea. Apoi am pus ardeiul si fasolea verde care au fost ambele congelate, am pus si o jumatate de pahar de apa cat sa acopere legumele si am lasat sa fiarba pana s-a inmuiat bine fasolea cu capacul pus. Apoi au urmat ciupercile, iar dupa ce s-au facut si astea am luat capacul ca deja era prea mult lichid. La final am pus nautul scurs. Apoi doua linguri de pasta de tomate, trei catei de usturoi zdrobiti si o lingurita de oregano uscat le-am desfacut ion putina apa. Am pus peste mancarica si am lasat sa scada. La sfarsit am mai potrivit de sare si in farfurie am adaugat patrunjel de la congelator.

Si asta a iesit!

 

post-4985-0-96391700-1383241270_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai imi cer scuze, era un fel de a spune

eram chiar surprinsa ca mancati asa ceva si slabiti sau va mentineti....desi cred, pt ca o stiu pe Caress si ea e slaba rau si se mentine cu asa ceva; 

ce am zis era mai mult uimirea mea ca se poate cu asa ceva, nu ca nu as fi crezut; si oarecum invidia as putea spune,deci astea sunt chiar bunatati

recunosc ca caress mi-a tot zis sa studiez Monti, dar n-am avut timp; comentariu era mai mult pt ea si vroia sa transpuna uimirea si admiratia mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anna, da, poti slabi frumos si intr-un mod fericit cu monti :) eu asa am invatat sa gatesc, inainte eram varza.

 

androix, arata yummmy tocana ta. ce pofta mi s-a facut!!!

 

caress, am facut reteta ta de briose, putin modificata (nu pot sa ma abtin sa nu modific eu putin :))), uite ce frumuseti au iesit!

post-795-0-60899000-1383306293_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bai Caress,deci de data asta sa stii ca o zic pe bune, cu adica Tiramisu e conform? pai are piscoturi si zahar = carbo, apoi are mascarpone care e grasa rau, deci cum de e conform? sau amnanci 100g din aia si aia ti-e toata masa? altfel nu vad cum sa mananci 1-2 feluri mancare + desert si sa iesi pe minus

 

deci n-am mai facut un tiramisu de 1 an, ca evit dulciurile; mai fac cate o placinta de mere in care nu pun decat putin ulei pe foi si max 2 linguri de fructoza in mere si mananc si eu 3-4 cubulete si atat, asta o data la 2 sapt asa; deci nu e corect sa stii....i hate you

 

in fine cred ca inteleg, tu practic de mentii, deci de asta poti manca "orice" ca sa zic asa; adica si eu ma mentin la greutatea actuala 59-60 de cateva luni bune si eu nu m-am ingarsat niciodata acasa, deci mananc ok, m-am ingrasat numai in concediii cand am mancat mult si am bagat somnic. Oricum eu nu cred ca mai pot slabi fara un efort mare ca maia m decat 2-3 kg de dat jos, si fie treb sa fac 1-2 sapt cu foarte f putine clorii, fie treb sa fac ceva efort/sport intens, altfel nu cred ca mai dau jos

problema e ca nu am timp deloc, am muncit 12h.zi sapt asta + fetele, cand sa ma mai fac si sport, nici la manichiura nu am ajuns de 1 luna, nici pe femeia care-mi face masaj de relaxare n-am chemat-o de 2 luni. In fine nu pot sa spun ca sunt grasa si nu arat ok si asa cum sunt, dar mai am un pic de burtica, pe care dc as mai da jos 2-3 kg as da-o jos si pe ea, dar nu am avut nici timpul si nici dispozitia de facut ceva f serios, ca am fost f f obosita si ocupata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta cu mere

 

Reteta detaliata e pe site-ul Alinei, ii multumesc [flo2]

 

http://alinaretetedietetice.blogspot.ca/2009/11/placinta-cu-mere.html

 

Foile ies foarte fragede cred ca de la combinatia apa minerala cu bicarbonat de sodiu.

Eu n-am mai avut fructoza ptr aluat, si nu am pus. Am mancat-o cu sirop de agave.

 

Dovada:

 

post-15759-0-26614200-1383495198_thumb.jpg

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...