Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta


Recommended Posts

Budinca de spanac - faza I

 

600 gr spanac congelat;

o ceapa;

100 gr smantana;

150 gr telemea;

100 gr costita/sunca;

2 oua;

2-3 linguri faina de naut.

 

Am pus spanacul cu ceapa taiata bucatele intr-o cratita si l-am fiert pana a scazut toata zeama. Separat am amestecat ouale, smantana, telemeaua razuita, faina de naut. Am turnat amestecul peste spanac si costita taiata bucatele mici. Am amestecat totul si am turnat intr-o tava unsa cu ulei de masline, am tinut-o la cuptor cam 40 minute, foc mediu spre mic.

 

post-45289-0-02478600-1383646574_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvia, inspirata de reteta ta am facut aseara budinca de conopida. Am avut intentii bune dar pana la urma am facut-o din memorie asa ca am ajuns sa elimin fara sa vreau unele ingrediente si sa adaug altele [:)]

- o conopida mare

- o bucata de branza telemea de vreo jumatate de kg

- 6 oua

- o lingura de faina montignac

- o lingura de fiana de soia

- o jumatate de lingurita de praf de copt

 

Am desfacut conopida in buchetele mici si am fiert-o in apa cu sare. Am scurs-o si racit-o putin apoi am asezat-o intr-o tava unsa cu putin unt si tapetata cu faina integrala. Peste ea am turnat cat mai uniform ouale batute amestecate cu branza rasa si faina si praful de copt. Am tinut la cuptor pana s-a rumenti si asta e rezultatul, pe cat de bine arata pe atat e de gustos!

 

post-4985-0-57147900-1383728303_thumb.jpg

 

post-4985-0-79136300-1383728318_thumb.jpg

 

post-4985-0-39203100-1383728310_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panna cotta-cea mai simpla varianta imaginabila, gata in 15 minute:

 400 ml smantana lichida(12, 15, 30 % grasime, fiecare cum prefera)

2 linguri cu varf de fructoza

esenta de vanilie dupa gust

1 plic de gelatina granule de 10 g-eu am Dr OETKER

90 ml apa rece

 

Se pune gelatina la inmuiat in 90 ml apa rece, cam 10-15 minute.Se amesteca smantana cu fructoza si vanilia si se incalzeste pana ajunge aproape de punctul de fierbere.Se trage de pe foc, se adauga geatina hidratata , adaugand cate putina si omogenizand bine.Cand s-a incorporat toata, se rastoarna in forme de briose umezite sau in castronele de portelan, se lasa sa se racoreasca apoi se baga la frigider.Se intareste bine in circa 2 ore.Se serveste cu toping de fructe de padure facut cu fructoza si gelatina, cu dulceata dietetica, sirop de ciocolata, etc.

 

Daca vreti varianta de ciocolata, se adauga la smantana 4 linguri de cacao, inca de la inceput.

 

In varianta mai dietetica puteti dilua smantana cu apa ca sa i scadeti procentul de grasime-iese mai putin cremoasa dar foarte buna.

 

post-79951-0-93609600-1383861338_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SALATA DE BROCCOLI CRUD

 

Se spala broccoli si apoi se taie in buchetele mici. Se face un pic de maioneza dintr-un galbenus si ulei( eu am facut cu ulei de floarea soarelui presat la rece), se adauga peste maioneza doua lingurite de mustar, doua linguri de smantana acra, sare, otet balsamic dupa gust. Se pune sosul pete broccoli, se adauga ceapa verde tocata( merge si cu ceapa uscata) si seminte de floarea soarelui sau bostan. Se amesteca si se lasa la frigider cateva ore sau mai bine de seara pana dimineata. Veti descoperi noi gusturi cu salata asta. Noua ne place foarte mult.

 

Si o poza

post-45536-0-03658700-1383972504_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Batoanele glucidice:

post-79951-0-06085400-1384042158_thumb.jpg

post-79951-0-92095300-1384042187_thumb.jpg

 

Ingredientele sunt cele de mai sus:

200 ml lapte de cocos, 200 g fructe deshidratate(inclusiv fructe cu IG MEDIU-cum sunt smochinele si prunele), fulgii de ovaz ii pun la sfarsit, la ochi.

Mod de preparare.Se taie fructele marunt si se lasa 10-15 minute sa se hidrateze bine in laptele de cocos.Dupa 15 minute gustati si daca laptele nu s-a indulcit destul de la fructe, adaugati fructoza.

Fulgii de ovaz se pun in cantitate suficienta ca sa obtineti in final o compozitie solida, atat de tare incat se desprinde de pe castron cand se amesteca. Se rastoarna in folie si se modeleaza in forma dorita, se refrigereaza minim 3-4 ore.

 

Ariel, asta trebuie sa mananci tu inainte si imediat dupa sala ca sa nu mai faci hipoglicemii... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Batoane lipidice:

Ingrediente:

O ciocolata neagra cu minim 70 % cacao

200 ml smantana lichida

200 gfructe deshidratate cu IG MIC-caise, mere, piersici, pere, agrise, afine, etc

100 g alune, nuci, migdale-rasnite mai mare

1-2 linguri seminte-susan, in, mac,fl soarelui, dovleac,chia, etc,

200 tarate de ovaz,

fructoza sau sirop de agave-daca nu vi se par destul de dulci

 

Preparare;

se topeste intai ciocolata in smantana pana se face crema,se adauga  fructele taiate marunt, se lasa 10 minute in crema de ciocolata sa se hidrateze putin.Apoi se aduga alunele, seminte, etc si la sfarsit taratele.

Compozitia finala trebuie sa fie la fel ca la cele glucidice, foarte solida, sa se desprinda de pe vas la amestecare. Se rastoarna in folie, se modeleaza si se tine cateva ore la frigider.

post-79951-0-49296100-1384078304_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tort cu nuci F1

 

Ingrediente:

5 oua mari 

4 linguri de fructoza (eu am pus sirop de agave)
150 gr ciocolata 81 % (2 ciocolate)
200 gr nuci
1 vf de cutit sare
arome dupa plac (romul merge de minune)
 
Topping
 
250 ml smantana pentru frisca 30 % (eu nu am folosit)
ciocolata rasa.
 
 

Reteta detaliata e pe site-ul Alinei. Multumesc. [flo2]

 

http://alinaretetedietetice.blogspot.de/2013/09/tort-rapid-cu-nuci-si-ciocolata.html

 

Observatii:

- Eu am avut numai 1 ciocolata neagra de 80 g si am completat cu cacao.

- Eu am facut un jeleu de zmeura ptr toping.

Am fiert zmeura (care era pe duca) cu sirop de agave, am bagat mixerul vertical, am lasat sa se raceasca si am adaugat 1 plic de gelatina.

- L-am copt in tava de tort, data viitoare il voi face in tava dreptunghiulara, se taie mai usor ca si prajitura.

 

A iesit o nebunie cu ciocolata si zmeura:

post-15759-0-10481600-1384318469_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

WAFE MONTIGNAC

 

Reteta e inspirata de aici http://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/deserturi-dulciuri-de-casa/waffe-integrale-cu-iaurt.html

 

Eu le-am facut asa:

- 3 oua

- 350 de ml iaurt integral

- 125 gr faina integrala, 125 gr tarate de ovaz

- un praf de copt

 

Toate amestecate cu mixerul si gata. Noi le-am servit cu magiun de prune conform. Am de gand sa fac si sarate cu telemea pt pachetul de scoala. Iar data viitoare vreau sa fac si nutela( cioco neagra, alune, smantana dulce, toate blenduite)

 

Poze pun mai tarziu cand le descarc de pe telefon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...