Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta


Recommended Posts

Mocca Panna Cotta:

 

La reteta de baza de Panna Cotta (am postat-o mai la inceputul subiectului), am adaugat 2 plicuri de ness, esenta de cafea de la Dr Otker si bucatele de ciocolata amaruie.

 

Reteta de Panna Cotta de baza:

 

Panna Cotta:

400 ml smantana grasa (30%)

400 ml lapte monti (smantana grasa diluata)

fructoza dupa gust (eu pun cam 7-8 linguri)

esente: depinde de gust

gelatina: 1 plic si jumatate

 

Gelatina se pune la hidratat in 6-7 linguri de apa, cam 15 minute.

 

Intr-o craticioara se amesteca smantana cu laptele si fructoza, se topesc pe foc mic si se amesteca pana cand se ajunge la punctul de fierbere (cand se fac bolboroace), se ia dupa foc si se lasa putin la racit (pana e destul de calda ca sa nu friga degetul), se adauga gelatina si se amesteca pana aceasta se topeste complet. se adauga esenta si se toarna in forme. se da la rece cam 3-4 ore

post-795-0-14968800-1388438743_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 113
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Scriu aici reteta mea de prajitura cu mere, e foarte usor de facut si foarte buna.

Pentru F1 recomand totusi consumul moderat, dimineata.

 

3 oua

2-3 linguri de fructoza (4 pentru cine o doreste putin mai dulce)

1 pahar de kefir

1 pahar de faina integrala

1 pahar de tarate de ovaz

8 mere mici sau vreo 6 mari

zeama si coaja de la 1 lamaie

1 lingurita de praf de copt sau amoniac

 

Se bat ouale cu fructoza, cand se topeste se adauga kefirul. Separat se amesteca faina, taratele si praful de copt. Peste oua se adauga coaja de lamaie, apoi se incorporeaza faina si la final merele curatate de coaja si samburi si taiate cuburi de 2-3 cm. Eu cu merele incep pentru ca dureaza pana le curat, apoi ca sa nu oxideze pun peste ele zeama de la o lamaie care are si rol in cresterea aluatului. Dupa ce faina s-a incorporat, pun merele, aluatul abia sa le cuprinda.

Se pune in tava hartie de copt, apoi compozitia si se da la cuptor pana se rumeneste si nu mai este moale la atingere. Cand fac poza la produsul final revin. [:)]

 

post-4985-0-22246500-1389612333_thumb.jpg

 

post-4985-0-59127200-1389612338_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut musaca si in loc de cartofi am folosit felii de dovlecel, a iesit nemaipomenita!

 

3 dovlecei potriviti

1 kg de carne amestec

2 cepe

2 morcovi

2 oua

2 linguri de smantana

1 pahar de suc de rosii

patrunjel, oregano, sare, piper.

 

Se caleste ceapa, morcovul, carnea, se condimenteaza si se pune la final sosul de rosii. Dupa ce a scazut putin se stinge focul. Intr-o tava unsa cu putin ulei se pune un strat de felii de dovlecel, amestecul de carne, iar dovlecel felii si la sfarsit doua oua batute cu smantana si o mana de patrunjel tocat. La cuptor am acoperit mai intai cu folie de aluminiu pentru a se gati si dovleceii de deasupra care nu erau cuprinsi de carne si sos. Dupa ce s-au inmuiat am scos folia si am lasat sa se rumeneasca.

Delicoasa a iesit, mananca si mofturosul casei! [pk]

 


post-4985-0-80150300-1389868889_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, mi-ai salvat enigma cu cina. Numai carne tre' sa cumpar.

 

vin si eu cu prima reteta din fabuloasa carte de retete monti. A iesit foarte bun, doar ca la sectiunea ierburi am avut cimbrisor salbatic cules de dl aqai si dna aqai mare bucatateasa a pus betele ala cu totul in sos. In final, sosul a fost de ne-mancat, dar carnea avea gust grozav

 

PS: cred ca nu se vede prea bine reteta? daca nu reusiti sa cititi spuneti pls si o mai pozez odata.

post-113720-0-16194300-1389903828_thumb.jpg

post-113720-0-90111800-1389903854_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In final, cina a fost tot din cartea montignac plus am reusit sa fac primul cheesecake monti. Nici nu-mi vine sa cred ce usor a fost!

 

pentru reteta de mai jos, fiindca mi s-a parut complicat si-excesiv-de-vase-murdaritoriu, am sarit etapa cu pasatul sau cuptoritul lui prosciuto. L-am prajit in tefal doar si apoi l-am taiat in bucatele mici pe scandura de lemn. In sosul de prosciuto am adaugat ciuperci din conserva, taiate felii mici. Asta extra fata de retea

post-113720-0-50249500-1389922329_thumb.jpg

post-113720-0-80142800-1389922356_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ONION BHAJJI

 

Reteta e cea de aici http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/27650/Reteta-Montignac-Chiftelute-de-ceapa/

 

Eu am simplificat-o un pic si am folosit doar asa: 3 cepe rosii feliate, 200 de gr faina de naut, 250 de gr de apa, un praf de copt, o jumatate de lingurita de condimente pt falafel si o jumatate de lingurita de alte condimente arabesti. Le-am prajit in tigaie de teflon doar spray-ata cu ulei de samburi de struguri.

 

Mie imi plac pt pachetul de servici alaturi de iaurt cu sare si menta uscata  [pofticios]

post-45536-0-98849900-1390362593_thumb.jpg

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...